Popiežius Pranciškus. EPA-ELTA nuotr.

Roma, liepos 3 d. (dpa-ELTA). Popiežius Pranciškus pasmerkė Korano sudeginimą Švedijoje. „Esu pasipiktinęs ir pasibjaurėjęs“, – sakė jis Saudo Arabijos dienraščio „Al-Ittihad“ leidėjui Hamadui al Kaabiui.
 
Bet kokią šventa laikomą knygą būtina gerbti iš pagarbos tikintiesiems, pabrėžė Katalikų bažnyčios vadovas. Žodžio laisvė esą niekada neturėtų būti naudojama kaip priemonė niekinti kitus.
 
Praėjusią savaitę vienas vyras prie pagrindinės Stokholmo mečetės suplėšė ir sudegino Koraną. Švedijos teismai prieš tai nusprendė, kad policija neturi teisės neleisti deginti Korano ir argumentavo tai žodžio laisve.
Koranas. Slaptai.lt foto
 
Korano sudeginimas virtinėje musulmoniškų šalių sukėlė griežtus protestus. Tarp jų yra ir Turkija, kurios parama Švedijai būtina siekiant tapti NATO nare.
 
Interviu Pranciškus užsiminė ir apie savo sveikatą po pastarosios pilvo operacijos. „Buvo sunku, bet dabar, dėkui Dievui, man jau geriau“, – teigė jis ir padėkojo medicinos personalui už gydymą ir profesionalumą.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.07.04; 07:01

Švedijos ambasada. Rezervuota. Slaptai.lt foto

Stokholmas, liepos 2 d. (AFP-ELTA). Švedijos vyriausybė sekmadienį pasmerkė anksčiau šią savaitę prie pagrindinės Stokholmo mečetės įvykdytą Korano sudeginimo akciją, informuoja AFP.
 
„Švedijos vyriausybė visiškai supranta, kad islamofobiški veiksmai, kuriuos asmenys įvykdo per demonstracijas Švedijoje, gali įžeisti musulmonus. Mes griežtai smerkiame šiuos veiksmus, kurie niekaip neatspindi Švedijos vyriausybės požiūrio“, – paskelbė šalies Užsienio reikalų ministerija.
 
Korano sudeginimas pasmerktas po to, kai Saudo Arabijoje įsikūrusi „Islamo bendradarbiavimo organizacija“ paragino musulmonų valstybes imtis „bendrų veiksmų“, kad ateityje musulmonų šventoji knyga nebūtų deginama.
 
Džedoje įsikūrusi ir 57 narius turinti organizacija tokį pareiškimą išplatino po to, kai Švedijoje gyvenantis Irako pilietis, 37 metų Salwanas Momika, trečiadienį trypė Koraną ir padegė keletą jo puslapių.
Švedijos ambasada Vilniuje. Slaptai.lt foto
 
Švedijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad Korano ar kitų šventų tekstų deginimas yra užgaulus, nepagarbus ir akivaizdžiai provokacinis veiksmas. Pasak ministerijos, Švedijoje ir Europoje nėra vietos rasizmui, ksenofobijai ir netolerancijai. Nepaisant to, ministerija taip pat pabrėžė, kad Švedijos konstitucija gina susirinkimų ir saviraiškos laisvę.
 
Po Korano sudeginimo, Švedijos ambasadoriai buvo iškviesti pasiaiškinti Irake, Kuveite, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Maroke.
 
Švedijos policija S. Momikai leido protestuoti remiantis saugoma teise laisvai reikšti mintis, tačiau vėliau teisėsauga paskelbė pradėjusi tyrimą dėl smurto skatinimo prieš etninę grupę, nes Koranas buvo deginamas labai arti mečetės.
 
Karolis Broga (AFP)
 
2023.07.03; 05:27

Švedijos policija. EPA – ELTA nuotr.

Stokholmas, birželio 28 d. (AFP-ELTA). Švedijos policija pranešė davusi leidimą protestui, per kurį organizatorius planuoja trečiadienį sudeginti koraną prie pagrindinės Stokholmo mečetės tuo metu, kai prasideda trijų dienų musulmonų šventė Eid al Adha.
 
Leidimas duotas praėjus dviem savaitėms, kai Švedijos apeliacinis teismas atmetė policijos draudimą rengti protestus, per kuriuos deginamas koranas. Šis draudimas buvo paskelbtas po musulmonams šventos knygos sudeginimo sausio mėnesį prie Turkijos ambasados. Dėl to kilo kelias savaites trukę protestai, buvo raginama boikotuoti švediškas prekes, toliau strigo Švedijos priėmimo į NATO procesas.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.06.28; 13:00