Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas susitiko su ES vadovu dėl Švedijos siekio įstoti į NATO. EPA-ELTA nuotr.

Po NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo pirmadienį Vilniuje, NATO viršūnių susitikimo išvakarėse, surengto Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano ir Švedijos ministro pirmininko Ulfo Kristerssono susitikimo NATO vadovas pranešė, kad „prezidentas R. T. Erdoganas sutiko pritarti Švedijos narystei NATO“.
 
Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas sutiko perduoti Švedijos prašymą įstoti į NATO savo parlamentui patvirtinti, pranešė Aljanso vadovas po derybų Vilniuje su R. T. Erdoganu ir U. Kristerssonu.
 
J.  Stoltenbergas sakė, kad Turkija sutiko judėti į priekį, ir paskelbė: „Tai – istorinė diena“. „Tai padarys NATO sąjungininkes stipresnes ir saugesnes“, – pridūrė jis.
 
Švedijos užsienio reikalų ministras Tobiasas Billstromas sakė, jog premjeras ir prezidentas sukirto rankomis, o tai reiškia, kad dabar prasidės ratifikavimo procesas.
 
Bendrame trijų lyderių paskelbtame pranešime nenurodyta, per kiek laiko Turkijos parlamentas turi ratifikuoti Švedijos paraišką. Ją ratifikavo visos NATO narės, išskyrus Turkiją ir Vengriją.
 
Šis netikėtas pranešimas paskelbtas po to, kai R. T. Erdoganas anksčiau pirmadienį susiejo Švedijos narystę NATO su įstrigusių Turkijos derybų dėl narystės Europos Sąjungoje atgaivinimu.
 
Po trišalių derybų paskelbtame pareiškime sakoma, kad Turkija ir Švedija glaudžiai bendradarbiaus „koordinuodamos kovą su terorizmu“ bei stiprins dvišalius prekybos ryšius.
 
„Švedija aktyviai rems pastangas atgaivinti Turkijos stojimo į ES procesą, įskaitant ES ir Turkijos muitų sąjungos modernizavimą ir vizų liberalizavimą“, – sakoma pareiškime.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2023.07.11; 07:15

Švedijos kariai. Slaptai.lt nuotr.

Stokholmas, vasario 1 d. (dpa-ELTA). Švedijos užsienio reikalų ministras Tobiasas Billströmas pareiškė, kad jo šalis įgyvendina pirminį susitarimą su Turkija dėl stojimo į NATO, tačiau kompromisai dėl saviraiškos laisvės nebuvo šio pakto dalis.
 
Turkija, pernai NATO viršūnių susitikime pasirašiusi memorandumą, kuriuo buvo atvertas kelias Švedijai ir Suomijai įstoti į NATO, buvo išgąsdinta Švedijoje vykusių protestų prieš Turkiją ir jos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.
 
Dešiniųjų pažiūrų ekstremistas, Danijos ir Švedijos politikas Rasmusas Paludanas net sudegino Koraną, o R. T. Erdoganas dabar teigia, kad gali leisti Suomijai įstoti į NATO, bet ne Švedijai.
 
Tačiau T. Billströmas naujienų agentūrai TT sakė, kad „religija nėra susitarimo su Turkija dalis“.
 
Jis sakė suprantantis turkų pyktį dėl incidentų, kurie, nors ir teisėti, nėra pagarbūs. Jis pridūrė, kad dabar visoms pusėms būtina nusiraminti ir kad derybos su Turkija bus tęsiamos.
 
R. T. Erdoganas vykdo rinkimų kampaniją, nes gegužės viduryje Turkijoje numatoma surengti parlamento ir prezidento rinkimus.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.02.02; 09:00

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas – centre. EPA – ELTA foto

Vašingtonas, gruodžio 8 d. (dpa-ELTA). Nepaisant Turkijos blokados pozicijos, JAV valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas tikisi, kad Suomija ir Švedija greitai taps NATO narėmis.
 
„Abi šalys ėmėsi svarbių, konkrečių priemonių, kad įgyvendintų savo įsipareigojimus, įskaitant tuos, kurie susiję su mūsų sąjungininkės Turkijos saugumo abejonėmis, – ketvirtadienį Vašingtone po susitikimo su savo kolegomis iš Suomijos ir Švedijos Pekka Haavistu bei Tobiasu Billströmu sakė A. Blinkenkas. – Manau, kad abi (šalys) netrukus oficialiai taps narėmis“.
 
Turkija šiuo metu blokuoja Aljanso plėtrą į šiaurę dėl tariamos Suomijos ir Švedijos paramos grupuotėms, kurias Turkija laiko teroristinėmis. Dėl to Ankara ypač iš Švedijos vis reikalauja ekstradicijų kaip sąlygos, kad pritartų narystei. Dviejų vyrų, kurie yra Turkijos pageidavimų sąraše, Švedijos teisėsauga, anot žiniasklaidos, išduoti nenori.
 
Švedijos diplomatijos vadovas T. Billströmas teigė, kad toliau kalbėsis su Turkijos kolega šiuo klausimu.
 
T. Billströmas padėkojo A. Blinkenui už stiprią paramą Ukrainai jos gynybinėje kovoje prieš Rusiją.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.12.09; 06:00