Emmanuelis Macronas. EPA – ELTA nuotr.

Prancūzijos policija pradėjo tyrimą prieš fotografą dėl prezidento Emmanuelio Macrono, su maudymosi kelnaitėmis per atostogas plaukiojančio Viduržemio jūroje, nuotraukos. Tai agentūrai AFP patvirtino prokurorai. Tiriama, ar fotografas nepažeidė privatumo.
 
„Vyksta tyrimas“, – sekmadienio vakarą patvirtino Paryžiaus prokuratūra.
 
Tai buvo viena iš paparacų nuotraukų, kurias 2020 metų rugpjūtį publikavo paskalų žurnalas „Voici“, ir, kaip pranešama, supykdė 43 metų prezidentą. Kai kuriose nuotraukose E. Macronas, atostogavęs Prancūzijos valstybei priklausančiame Bregancono forte Prancūzijos Rivjeroje, užfiksuotas su maudymosi kelnaitėmis, atsipalaidavęs su žmona Brigitte ir kitais šeimos nariais valtyje. Kitose jis matyti ant vandens motociklo, plika krūtine, bet su gelbėjimosi liemene. Vėliau viena šių nuotraukų, kurioje jis čiuožia vandens motociklu, buvo įtraukta į atostogaujančio Prancūzijos prezidento fotografijų parodą, surengtą Paryžiaus meno galerijoje.
 
E. Macrono biuras atsisakė komentuoti, bet „Europe 1“ teigė, kad jis ir Brigitte pateikė baudžiamąjį skundą dėl kišimosi į privatumą.
Šių kadrų autorius fotografas Thibault Daliphard‘as sakė naujienų agentūrai AFP, kad antradienį buvo pakviestas atvykti į policijos nuovadą netoli savo namų Pietų Prancūzijoje. „Europe 1“ teigė, kad galerijos savininkas jau apklaustas.
Fotoaparato akis. Slaptai.lt nuotr.
 
T. Daliphardas sakė, kad E. Macrono reakcija jį nustebino, nes nuotrauka, kurioje jis matomas ant vandens motociklo, rodo „jauną, dinamišką prezidentą, atrodantį beveik kaip Kennedy“, tad pamaloninanti. Jis pažymėjo, kad ankstesni Prancūzijos vadovai dažnai fotografuodavosi atostogaudami Bregancono forte, tarp jų ir Charles‘is Pompidou bei Valery Giscard‘as d’Estaing‘as aštuntajame dešimtmetyje.
 
Tačiau vėlesniems prezidentams, įskaitant E. Macroną, tęsiant tradiciją, paparacai vis drąsiau mėgino užfiksuoti jų privačias akimirkas. Tiek Nicolas Sarkozy, tiek Francois Hollande’as ir jų partnerės taip pat buvo be jų žinios nufotografuotos su maudymosi kelnaitėmis ant žydro vandens forto papėdėje.
 
Kad išvengtų ilgo paparacų lęšio, E. Macronas aprūpino fortą baseinu, kainavusiu 34 tūkst. eurų, bet vėliau pripažino, kad jūra jam patinka labiau.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.09.28; 06:24

Valeri Žiskar d‘Esten (Valery Giscard d’Estaing). EPA – ELTA nuotr.

Nuo Covid-19 komplikacijų mirė buvęs Prancūzijos prezidentas Valéry Giscard‘as d’Estaing‘as, pranešė jo šeima. Jam buvo 94 metai. Prezidentas Emmanuelis Macronas pavadino V. Giscard‘ą G. d’Estaing‘ą „didžiu europiečiu“ ir savo šalies novatoriumi.
 
V. Giscard‘as. d’Estaing‘as mirė „apsuptas savo šeimos“ savo namuose Otone Luaros regione, sakoma šeimos pranešime. „Jo sveikatos būklė pablogėjo, jis mirė nuo Covid-19 padarinių, – teigiama čia. – Atsižvelgiant į jo norą, laidotuvės vyks siaurame šeimos rate“. Buvęs prezidentas praėjusiais mėnesiais keliskart dėl širdies problemų buvo gydomas ligoninėje.
 
E. Macronas ketvirtadienį vadino V. Giscard‘ą. d’Estaing‘ą „pažangos ir laisvės politiku“, pakeitusiu Prancūziją. Be to, jis padėjo svarbius europinius pamatus, be kita ko, Europos pinigų sistemos ir Europos kosmoso agentūros (ESA) sukūrimui aštuntajame dešimtmetyje, sakoma Eliziejaus rūmų pranešime.
 
„Giscard‘as“, kaip jis buvo vadinamas Prancūzijoje, vadovavo šaliai nuo 1974 iki 1981 metų. V. Giscard‘o d’Estaing‘o prezidentavimas ženklino jo pirmtakų Charles‘o de Gaulle‘io ir Georges‘p Pompidou konservatyvios politikos pabaigą. Vadovaujant V. Giscard‘ui d’Estaing‘ui, šalyje buvo vykdomos reformos, be kita ko, legalizuoti abortai, rinkėjų amžiaus cenzas sumažintas iki 18 metų.
 
Jam pavyko „modernizuoti politinį gyvenimą Prancūzijoje“, – sakė buvęs prezidentas Nicolas Sarkozy. Šio įpėdinis François‘as Hollande‘as pabrėžė, kad Prancūzija neteko „valstybininko, nusprendusio atsiverti pasauliui“.
 
Būdamas 29-erių metų V. Giscard‘as d’Estaing‘as tapo parlamentaru, o 36-erių – jauniausiu ekonomikos ir finansų ministru. Vėliau 48 metų V. Giscard‘as d’Estaing‘as buvo išrinktas prezidentu – jauniausiu iki tol pokario respublikos istorijoje.
 
Vadovaujant V. Giscard‘ui d’Estaing‘ui, Prancūzijai teko kovoti su ekonomine krize, infliacija ir „veržtis diržus“. Be to,  didelio atgarsio sulaukė deimantų skandalas: V. Giscard‘as d’Estaing‘as gavo juo dovanų iš Centrinės Afrikos vadovo Jeano-Bédelo Bokassa. Ši afera smarkiai pakenkė prezidento reputacijai ir prisidėjo prie jo pralaimėjimo socialistui François‘ui Mitterrand‘ui 1981 metų prezidento rinkimuose.
 
Pastarąją kartą V. Giscard‘as d’Estaing‘as viešumoje pasirodė 2019 metų rugsėjo 30 dieną, kai buvo laidojamas buvęs Prancūzijos prezidentas Jacques‘as Chiracas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.03; 02:00