„Nord Stream 2“. EPA-ELTA nuotr.

JAV valstybės sekretorius Antony’is Blinkenas ketvirtadienį įspėjo visus prie prieštaringai vertinamo „Nord Stream 2“ dujotiekio projekto dirbančius subjektus „nedelsiant“ nutraukti darbą, antraip grės JAV sankcijos.
 
A. Blinkenas pranešime teigė, kad prezidento Joe Bideno administracija „įsipareigojusi laikytis“ 2019 m. JAV Kongrese priimto ir 2020 m. išplėsto įstatymo, leidžiančio pritaikyti sankcijas.
 
„Nord Stream 2“ yra blogas sandoris Vokietijai, Ukrainai ir mūsų sąjungininkėms ir partnerėms Vidurio ir Rytų Europoje“, – teigė A. Blinkenas, pakartodamas jau kurį laiką reiškiamą Vašingtono priešinimąsi 11 mlrd. dolerių (9,2 mln. eurų) vertės dujotiekiui, tiesiamam Baltijos jūros dugnu.
 
Jis pasmerkė dujotiekį kaip „Rusijos geopolitinį projektą, sukurtą siekiant suskaldyti Europą ir susilpninti Europos energetinį saugumą“.
Valstybės departamentas „stebi pastangas užbaigti „Nord Stream 2“ dujotiekį ir vertina informaciją, susijusią su prie projekto dirbančiais subjektais“, pridūrė A. Blinkenas.
 
A. Blinkenas, kuris sulaukia daugybės išrinktų pareigūnų, ypač respublikonų, kritikos dėl negebėjimo imtis įstatymu numatytų baudžiamųjų priemonių, pakartojo JAV „įspėjimą, kad kiekvienas prie „Nord Stream 2“ dirbantis subjektas rizikuoja JAV sankcijomis ir turėtų nedelsiant nutraukti darbą prie dujotiekio“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.19; 08:14

URM ministras Linas Linkevičius. URM nuotr.

Antradienį užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius su Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephenu Biegunu telefonu aptarė saugumo iššūkius, keliamus tiek konvencinių, tiek naujųjų grėsmių, kaip pasaulinė COVID-19 krizė, sakoma pranešime.
 
Pokalbio dalyviai pažymėjo, kad kovojant su pandemija svarbu sutelktos sąjungininkų pastangos. Pareikštas susirūpinimas dėl didėjančio Rusijos karinio aktyvumo, toliau destabilizuojančio padėtį Rytų Ukrainoje, bandymų atšaukti sankcijas prisidengiant pandemija.
 
Sutarta, kad šios besitęsiančios Rusijos agresijos kontekste dar labiau išauga Euroatlantinės bendruomenės paramos Rytų partneriams reikšmė.
 
Aptariant Baltarusijos klausimą, ministras paminėjo, kad Vakarų šalys suinteresuotos politiškai, ekonomiškai ir energetiškai nepriklausoma Baltarusija. Patikino, kad Lietuva pasirengusi dirbti kartu, didinant Baltarusijos energetinę nepriklausomybę, tačiau svarbu, kad ir Baltarusija dėtų pastangas. L. Linkevičius pabrėžė rinkos ekonomikos reformų ir tvaraus ekonominio augimo, pagarbos žmogaus teisėms svarbą. Pareiškė nerimą dėl nepakankamų šalies pastangų suvaldyti COVID-19 pandemiją, Rusijos spaudimo strateginiams šalies ekonomikos sektoriams.
 
Ministras paprašė JAV paramos Lietuvos pozicijai Astravo atominės elektrinės klausimu, akcentavo minėto projekto neatitikimą aplinkosauginės ir branduolinės saugos standartams ir būtinybę įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) streso testų rekomendacijas iki elektrinės paleidimo.
 
„Turime dirbti kartu, siekiant išlaikyti laisvą ir nepriklausomą Baltarusiją. Astravo atominės elektrinės statyba prieštarauja ekonominei logikai, šaliai užkraudama milžinišką ekonominę naštą, ir dar labiau didindama priklausomybę nuo Rusijos“, – teigė L. Linkevičius.
 
Pokalbio metu aptartas ir transatlantinis ryšys bei nuolat gilėjantis dvišalis ir daugiašalis bendradarbiavimas NATO. Paminėta tęstinio JAV karinio buvimo regione reikšmė ir patikinta, kad Lietuva užtikrina visą reikiamą paramą sąjungininkų pajėgoms COVID-19 kontekste.
 
Pokalbyje atkreiptas dėmesys į vis gausėjančias prieš Lietuvą ir jos sąjungininkus nukreiptas kibernetines ir informacines atakas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.29; 01:30

„Tai, kas vyksta Ukrainoje, atvėrė mums akis ir leido suprasti, kad rusai gali mėginti atidaryti čia antrąjį frontą“, – pareiškė trečiadienį JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo, lankydamas NATO kovinės grupuotės karius Lenkijos šiaurės rytuose esančioje Pišo Bemovo vietovėje (Varmijos Mozūrų vaivadija).

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo, lankydamas NATO kovinės grupuotės karius Lenkijos šiaurės rytuose esančioje Pišo Bemovo vietovėje (Varmijos Mozūrų vaivadija). EPA – ELTA nuotr.

Pasak jo, „Rusija turi didelių planų dominuoti Europoje ir plėsti savo įtaką pasaulyje“.

JAV valstybės sekretorių lydėjo Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Czaputowiczius ir gynybos ministro pavaduotojas Marekas Lapinskis.

„Jungtinės Valstijos, kaip ir Vakarų demokratijos, turi daryti visa, kad būtų užkirstas kelias tokiems veiksmams kaip Rusijos įsiveržimas į Ukrainą, Krymo aneksija arba neišprovokuotas Ukrainos laivų užpuolimas Juodojoje jūroje“, – sakė M. Pompeo.

Anot jo, į Rusijos mėginimus destabilizuoti padėtį „turime atsakyti ryžtingu pasipriešinimu“.

„Vienas iš mūsų žingsnių šia linkme yra mūsų buvimas NATO rytiniame sparne. Vienas iš pagrindinių NATO principų skelbia, kad vienos Aljanso šalies užpuolimas yra viso Aljanso užpuolimas“, – pabrėžė JAV valstybės sekretorius.

Pasak M. Pompeo, Lenkijos istorija „mums primena, kad atgrasymo priemonės turi būti svarbiausias mūsų strateginio mąstymo elementas“.

„Šiandien turime rūpintis NATO gynybinių pajėgumų didinimu, nes Rusija gali įvykdyti agresiją. Karas Europos žemyne, tai, kas vyksta Ukrainoje, atvėrė mums akis ir leido suprasti, kad rusai gali mėginti atidaryti antrąjį frontą būtent čia. NATO turi apginti laisvas Europos tautas“, – pareiškė M. Pompeo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.14; 06:06