Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako pastebintis streikuoti planuojantiems mokytojams daromą psichologinį spaudimą. Pasak jo, profesinė sąjunga sulaukia Vilniaus mokyklų tarybų pirmininkų skundų dėl ugdymo įstaigų vadovų raginimų nestreikuoti.
 
„Vilniaus mokyklų vadovai psichologiškai spaudžia, bando įbauginti, kad mokytojai nestreikuotų. Masiškai skambina Vilniaus mokyklų pirmininkai, kad žiaurus psichologinis smurtas prasidėjo prieš streikuojančius. Turbūt bus bandoma kažkaip įbauginti“, – Eltai teigė streiką organizuojančios profsąjungos pirmininkas A. Navickas.
 
Pasak pedagogų profsąjungos pirmininko, tokiam spaudimui įtakos galėjo turėti ir premjerės Ingridos Šimonytės išsakytos abejonės dėl streike ketinančių dalyvauti mokytojų skaičiaus.
 
„Čia turbūt susiję netgi ir su premjerės pasisakymu, turbūt buvo duotas nurodymas per vadovus spausti mokytojus – žinome, kas ir savivaldybei vadovauja“, – teigė A. Navickas. „Labai keistai sutapo spaudimo pradžia su premjerės pasakymu, kad ji netiki ar nežino, jog tiek mokytojų streikuos. Tai gal yra kažkoks sprendimas per mokyklų vadovus, per savivaldybę, spausti“, – sakė jis.
 
A. Navicko manymu, sostinės mokyklų vadovus imtis mokytojų spaudimo galėjo paskatinti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).
 
„Tokia praktika būdavo – ministerija nurodydavo savivaldybėms tą spaudimą daryti per mokyklų vadovus. Ministerijoje yra strategų, kuriems streikas nėra pirmas ir jie žino, kaip bandyti daryti poveikį mokytojams“, – kalbėjo profsąjungos pirmininkas.
 
Savo ruožtu Švietimo ministerija tokius profsąjungos pirmininko įtarimus atmeta.
 
„Ministerija neturi galimybės ir nedaro spaudimo savivaldybėms ar mokyklų vadovams, mokyklos nėra pavaldžios ministerijai“, – Eltai teigė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
 
A. Navickas įsitikinęs, kad spaudimas streikuoti besiruošiančių mokytojų nepaveiks.
 
„Turbūt ta vieša retorika yra perėjusi į tam tikrus veiksmus ir bandymus šiek tiek įbauginti. Liūdna, bet esminio pokyčio apsisprendusiam nepadarys“, – pažymėjo jis.
 
Mokytojų streiką organizuojantis A. Navickas teigia esantis nusivylęs konservatoriais, kurie, anot jo, nuolat pabrėžia demokratijos svarbą.
 
„Iš tikrųjų labai liūdna, kai konservatoriai, demonstruojantys ir nuolat kalbantys apie laisvę, žmogaus teises ir demokratijas, elgiasi visiškai priešingai. Turėsime tai išgyventi ir tokia, turbūt, yra demokratijos kaina“, – reziumavo mokytojų atstovas.
 
Trečiadienį švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas A. Navickas pranešė, kad penktadienį įvyksiančiame įspėjamajame streike dalyvauti pasiryžo apie 5 tūkst. mokytojų. Anot jo, protestuoti ketina 228 švietimo įstaigos.
 
Kumštis. Slaptai.lt nuotr.

Ketvirtadienį kalbėdama „Žinių radijuje“ premjerė I. Šimonytė teigė abejojanti, kad įspėjamajame streike dalyvaus tiek mokytojų, kokį skaičių viešai įvardija A. Navickas.
 
ELTA primena, kad nesutarus dėl spartesnio mokytojų atlyginimų kėlimo, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) nusprendė rugsėjo 15 d. skelbti įspėjamąjį, o nuo rugsėjo 29 d. – tikrąjį streiką.
 
A. Navicko vadovaujamoji švietimo darbuotojų profsąjunga pareikalavo dar šiais metais pakelti mokytojų atlyginimus 20 procentų. Taip pat prašo, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. atlyginimai didėtų dar 30 proc. Tokiu atveju, bendras atlyginimų augimas siektų 56 procentus.
 
LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių naujai sudaromose klasėse, siūlo numatyti ir kokybiškesnę darbo su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais tvarką.
 
Irtautė Gutauskaitė (ELTA)
 
2023.09.15; 00:30

Vilniuje pasveikinti daugiau kaip pusė tūkstančio Vilniaus abiturientų šimtukininkų. Sauliaus Žiūros nuotr.

Vilniaus universiteto didžiajame kieme trečiadienį pasveikinti Vilniaus abiturientai, išlaikę valstybinius brandos ir tarptautinio bakalaureato egzaminus ir gavę po 2 ir daugiau 100 balų įvertinimus. Vilniečių brandos atestatuose vienas ar daugiau šimtukų įrašyti net 549 abiturientams.
 
Šiemet išskirtinius gabumus pademonstravo ir daugiau nei du šimtukus gavo 115 abiturientų. Pernai su dviem ir daugiau šimtukų mokyklą baigė 114 abiturientų.
 
Gauti 96 ar 100 balų nėra didelis skirtumas – abiturientai pasirodė itin puikiai, todėl Vilnius sveikina kiekvieną ir ypač tuos, kurie šiemet nustebino patys save, sakoma savivaldybės pranešime.
 
Šiais metais 5 šimtukus gavo vienas Vilniaus miesto abiturientas iš Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos, 4 šimtukus gavo 15 abiturientų, 3 šimtukus – 27, o 2 šimtukus – 72.
 
Net 17 Vilniaus mokyklų gali didžiuotis išugdžiusios abiturientus, kurie laikydami brandos egzaminus surinko du ir daugiau šimtukų: Viešoji įstaiga Šiuolaikinės mokyklos centras (4 šimtukai), Vilniaus Abraomo Kulviečio klasikinė gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus Antakalnio gimnazija (2 šimtukai), Vilniaus Gabijos gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus jėzuitų gimnazija (9 šimtukai), Vilniaus licėjus (35 šimtukai), Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija (26 šimtukai), Vilniaus Pilaitės gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus Simono Daukanto gimnazija (4 šimtukai), Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus šv. Jono Pauliaus II gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus Užupio gimnazija (1 šimtukas), Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazija (3 šimtukai), Vilniaus Žemynos gimnazija (2 šimtukai), Vilniaus Žirmūnų gimnazija (16 šimtukų), Vilniaus Žvėryno gimnazija (1 šimtukas). Taip pat ir dar dvi mokyklos, iš kurių 25 abiturientai, kurie mokėsi pagal Tarptautinio bakalaureato programą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.29; 08:24