Balsavusių rinkėjų apklausos rodo, kad Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio partija „Tautos tarnas“ sekmadienį vykusiuose parlamento rinkimuose surinko 44 proc. balsų. Šie rezultatai paskelbti iš karto po rinkimų punktų uždarymo.
 
Prorusiška „Opozicijos platforma“, šiais duomenimis, gavo 11,5 proc. balsų.
Iš viso penkioms partijoms iš 22, dalyvavusių rinkimuose, pavyko įveikti penkių procentų barjerą. Rinkėjų aktyvumas siekė apie 50 proc. ir buvo mažesnis nei prieš penkerius metus – greičiausiai ir todėl, kad pirmalaikiai rinkimai vyko vasarą. Eiliniai parlamento rinkimai Ukrainoje buvo numatyti spalį.
 
Manoma, kad prezidento partijai teks eiti į koaliciją, kad jis, turėdamas daugumą parlamente, galėtų imtis skubiai reikalingų reformų korupcijos ir skurdo krečiamoje šalyje. 41-erių V. Zelenskiui parlamentinės daugumos reikia ir, kaip žadėta, karui Rytų Ukrainoje užbaigti.
 
Iš viso balsavimo teisę turėjo 30 mln. ukrainiečių. Jie sprendė, kam atiteks 424 Aukščiausiosios Rados mandatai. Tikslus vietų pasidalijimas dar nėra aiškus.
 
V. Zelenskis iki šiol savo daugumos parlamente neturėjo.
 
„Svarbiausi prioritetai“ dabar yra užbaigti ginkluotą konfliktą Rytų Ukrainoje, susigrąžinti belaisvius ir kovoti su korupcija, partijos būstinėje kalbėjo V. Zelenskis. „Šiandien mūsų komanda gali atsipalaiduoti, tačiau tik šiek tiek, nes rytoj turėsime dirbti“, – pridūrė prezidentas.
 
Zelenskis nori, kad po parlamento rinkimų vyriausybei vadovautų ekonomikos ekspertas. „Aš manau, kad tai turėtų būti profesionalus ekonomistas, visiškai nepriklausomas žmogus, kuri niekuomet nebuvo premjeras, parlamento pirmininkas ar kokios nors frakcijos vadovas“, – sekmadienį atiduodamas savo balsą sakė 41 metų prezidentas. Esą jau būta pokalbių su potencialiais kandidatais.
 
V. Zelenskio koalicijos partneriais gali tapti rokerio Sviatoslavo Vakarčiuko nacionalliberali partija „Balsas“ arba buvusios premjerės Julijos Tymošenko Tėvynės partija. Į parlamentą taip pat pateko buvusio prezidento Petro Porošenkos Europos solidarumo partija.
 
Balsavimas nevyko separatistinėse Rytų Ukrainos teritorijose. Liaudies respublikomis pasiskelbę Donecko ir Luhansko regionai praeityje rengė savo užsienio nepripažintus rinkimus. Tai yra prorusiškų separatistų kontroliuojami regionai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.22; 06:00