B. Netanyahu: naujoji Izraelio vyriausybė turėtų aneksuoti nausėdijas Vakarų Krante. EPA-ELTA nuotr.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad naujoji vyriausybė, kurios ministrai sekmadienį buvo prisaikdinti, turėtų įteisinti Izraelio suverenitetą Vakarų Kranto žydų nausėdijose.
 
„Pats laikas pritaikyti Izraelio teisę ir parašyti dar vieną garbingą skyrių Sionizmo istorijoje“, – prieš vyriausybės prisaikdinimo ceremoniją Izraelio parlamente žydų gyvenviečių okupuotoje Palestinos teritorijoje klausimą komentavo B. Netanyahu.
 
„Žydų tauta gimė ir augo būtent šiose teritorijose. Šis veiksmas neatitrauks mūsų nuo taikos, jis mus priartins prie taikos“, – pareiškė B. Netanyahu.
 
Naujoji B. Netanyahu ir buvusio kariuomenės vado Benny Gantzo koalicinė vyriausybė vėliau penktadienį bus prisaikdinta, o buvusių oponentų susitarimą leis Izraeliui judėti Vakarų Kranto nausėdijos aneksijos link.
 
Tikėtina, kad toks žingsnis sukels tarptautinės bendruomenės pasipiktinimą ir padidins įtampą Vakarų Krante, kur gyvena beveik 3 mln. palestiniečių ir apie 400 tūkst. izraeliečių. Izraeliečiai Vakarų Krante gyvena nausėdijose, kurios tarptautinės teisės požiūriu yra neteisėtos.
 
Savo kalboje b. Netanyahu tikino, esą nėra jokios abejonės, kad „šimtai tūkstančių mūsų brolių žydų Judėjoje ir Samarijoje visada liks ten, kur yra, pagal bet kokį galutinį taikos susitarimą“.
 
Judėja ir Samarija yra bibliniai terminai hebrajų kalba, kuriai Izraelis vadina Vakarų Krantą.
 
Tiesa, B. Gantzas savo kalboje neminėjo galimos Vakarų Kranto nausėdijų aneksijos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.18; 18:37

Izraelis griauna palestiniečių namus rytiniame Jeruzalės priemiestyje. EPA-ELTA nuotr.
Izraelio atstovai pirmadienį pradėjo griauti dalį palestiniečių Sur Bachero kaimo Jeruzalės priemiestyje, nepaisydami intensyvios tarptautinės kritikos ir protestų, pranešė „Deutsche Welle“.
 
Buldozeriai ir šimtai kareivių ėmė versti pastatus, iš jų prieš tai jėga išvarę gyventojus.
 
Sur Bachero kaimelis jungia miestą ir okupuotą Vakarų Krantą. Izraelio atstovai tvirtina, kad nelegaliais laikomi pastatai yra per arti Izraelio įrengtos, Vakarų Krantą atkertančios skiriamosios tvoros. Po metų metus trukusios teisinės kovos Izraelio Aukščiausiasis teismas birželį priėmė nutarimą, kad prie barjero esantys statiniai iš tiesų pažeidžia statybos draudimo toje vietoje įsaką.
 
Palestiniečiai kaltina Izraelį naudojantis saugumu kaip pretekstu juos išvyti iš rajono, dedant ilgalaikes pastangas išplėsti žydų nausėdijas ir jas jungiančius kelius.
 
Pirmadienį prašvitus darbininkai jau naikino keletą namų, o karininkai šukavo kitus rajono pastatus.
 
„Nuo 2 val. ryto jie jėga išvarinėjo žmones iš namų ir pradėjo montuoti sprogmenis tuose namuose, kuriuos norėjo sunaikinti“, – teigė bendruomenės vadovė Hamada Hamada.
 
Izraelis perėmė tam tikras Vakarų Kranto dalis ir rytų Jeruzalę po Šešių dienų karo 1967 metais. Tūkstantmečio pradžioje šalis pastatė skiriamąjį barjerą tarp Izraeliui ir Palestinai priklausančių Jeruzalės dalių. Izraelio vyriausybės atstovai teigė, kad nuo to laiko pamažėjo savižudžių atakų ir susišaudymų, o palestiniečiai vis tiek tvirtino esą tai yra „apartheido siena“.
 
Europos Sąjunga pasmerkė pastatų griovimo akciją ir teigė, kad tai „kenkia dviejų valstybių susitarimo gyvybingumui ir ilgalaikės taikos perspektyvai“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.22; 03:00