Šeštadienį Baltarusijos Valstybės saugumo komiteto (KGB) vadovas Ivanas Tertelis televizijos kanalui ONT pareiškė, kad buvo užkirstas kelias pasikėsinimui į Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos gyvybę, praneša TASS.
Anot KGB vadovo, „operacijos metu buvo užkardyta teroristinių požymių turinčios organizuotos grupės veikla“.
„Grupės nariai nuodugniai planavo ir ėmėsi praktiškai įgyvendinti sąmokslą pašalinti Baltarusijos prezidentą ir jo šeimos narius bei organizuoti ginkluotą maištą, siekiant prievarta užgrobti valdžią“, – sakė jis.
Pasak I. Tertelio, šioje grupėje buvo tiek Baltarusijos piliečiai, tiek užsieniečiai.
Laidos metu buvo parodytas vaizdo įrašas iš neva įtariamųjų susitikimo, kuriame aptartas pasikėsinimas į A. Lukašenką, planai užimti radiją ir televiziją Minske bei blokuoti Baltarusijos sostinę, kad į ją negalėtų patekti kariuomenė.
TV laidoje pagrindiniu „perversmo organizatoriumi“ įvardintas Maskvoje sulaikytas baltarusis advokatas Jurijus Ziankovičius, nuo 2007 m. gyvenantis JAV ir turintis šios šalies pilietybę.
Reportaže aiškinta, kad jėgos panaudojimą užgrobiant valdžią neva palaikė partijos Baltarusijos liaudies frontas (BNF) lyderis Ryhoras Kastusiovas, užsienyje gyvenantis opozicionierius Igoris Makaras ir kiti asmenys. Vienas iš žmonių, dalyvavusių šiuose susitikimuose, neva buvo politologas Aliaksandras Feduta.
Šiemet Lietuvoje iškilo du didesnio masto tarptautiniai skandalai, susiję su parama Baltarusijos opozicijai, kurių metu pasigirdo prieštaringi aukštų politikų balsai dėl Baltarusijos opozicijos vertinimo.
Pirmas skandalas – tarptautiniu mastu pripažinto Baltarusijos žmogaus teisių, suprantama, daugiausiai Baltarusijos opozicionierių, gynėjo Alesiaus Beliackio banko saskaitų Lietuvoje atskleidimas A. Lukašenkos režimui.
Antrasis – vizos Europos Sąjungoje už dalyvavimą Baltarusijos opozicijos persekiojime nepageidaujamai Baltarusijos teisingumo viceministrei išdavimas.
Dauguma Lietuvos politikų ir komentatorių dėl abiejų įvykių vienokiu ar kitokiu būdu išreiškė pasipiktinimą Lietuvos institucijomis, išdavusiomis Baltarusijos opoziciją, ar bent jau nusižengusiomis oficialiai Europos Sąjungos politikai Baltarusijos atžvilgiu.
Šiandien videostudijos “SLAPTAI” svečias – Baltarusijos Liaudies fronto aktyvistas Aleksandras Dergačiovas. Lietuvoje trumpai viešėjęs baltarusiškosios opozicijos atstovas atsakė į visus mūsų klausimus. Jis neslėpė nei savo neigiamo požiūrio į Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, nei į šalyje egzistuojančią politinę santvarką, kai į milicijos areštinę galima pakliūti už menkiausią smulkmeną, nei į susiskaldžiusią baltarusišką opoziciją. Su svečiu iš Baltarusijos kalbėjomės apie viską: menkus baltarusiškus uždarbius, vakariečių ignoruojamus jų traktorius, dideles kainas maisto prekių parduotuvėse, gausų politinių kalinių sąrašą, skirtingus žvilgsnius į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją.
Baltarusijos Liaudies fronto atstovas Aleksandras Dergačiovas žadėjo videostudiją “SLAPTAI” nuolat informuoti apie padėtį šalyje. Tiesa, atsisveikindamas liūdnai pridūrė: “jei tik ir vėl nebūsiu suimtas”.
Apie Baltarusiją mes ne itin daug žinome. O juk ši valstybė – mūsų kaimynė. Ir, beje, didelė kaimynė. Tad susigaudyti, kas iš tiesų dedasi Aleksandro Lukašenkos valdomoje Baltarusijoje, – derėtų. Šiandien videostudijos „SLAPTAI” svečias – baltarusis Aleksandras Dergačiovas. A.Dergačiovas gyvena nedideliame Baltarusijos provincijos miestelyje Smorgonyse, kurie – maždaug už 100 kilometrų nuo Lietuvos – Baltarusijos sienos. Tačiau provincijoje gyvenantis A.Dergačiovas – ne iš tų baltarusių, kurie nedalyvauja politinėje, visuomeninėje, kultūrinėje šalies veikloje. A.Dergačiovas – aktyvus Baltarusijos Liaudies fronto narys, beje, pakliuvęs į didelę oficialios valdžios nemalonę. Per pastaruosius keletą metų jam tekę ragauti net politinio kalinio duonos. Šiame videosiužete A.Dergačiovas dalinasi įspūdžiais, patirtais Smorgonių milicijos areštinėje.
Netrukus Slaptai.lt paskelbs išsamų videopokalbį su Aleksandru Dergačiovu, atvirai dėstančiu savo požiūrį į politinę, ekonominę ir kultūrinę padėtį Baltarusijoje.