otis_paik

Paiko komitetas – tai Amerikos Kongreso Atstovų rūmų Tyrimo komisija, nagrinėjusi 1975 metais tarnybinius piktnaudžiavimus Centrinėje žvalgybos valdyboje (CŽV) ir Nacionalinėje saugumo agentūroje (NSA).

Neoficialiai komitetas buvo pavadintas savo pirmininko, demokrato nuo Niujorko Otiso Paiko (Otis Pike) garbei. Komiteto posėdžiuose per klausymus pirmą kartą buvo paviešinti itin slaptos Nacionalinio saugumo agentūros kai kurie veiklos aspektai.

Prieš prasidedant parlamentiniams klausymams, 1976 metų rugpjūtį komitetas paprašė NSA „įstatų“, kuriuose buvo apibrėžtos šios pagrindinės Amerikos elektroninio stebėjimo ir klausymosi tarnybos bendros funkcijos. Įstatai iš tiesų buvo slapta Nacionalinio saugumo tarybos 1952 metų direktyva apie NSA sukūrimą. Tačiau kongresmenų prašymas atsakymo nesulaukė.

Continue reading „Garsusis Otiso Paiko komitetas“

cercas_frenkas

Čerčio komitetas (Church Committee)JAV Senato Tyrimo komisija, nagrinėjusi Amerikos žvalgybos tarnybų piktnaudžiavimą. Čerčio komiteto posėdžiai vyko 1975–1976 metais.

Pavadinimas – pagal pirmininko, deputato demokrato nuo Aidaho valstijos Frenko Čerčio (Franck Church) pavardę.

Oficialiai komitetas vadinosi „Senato komitetas valstybės žvalgybos operacijoms nagrinėti“.

Ypatingą dėmesį Frenko Čerčio komitetas sutelkė į vidaus žvalgybos reikalus. Antai, prezidento Niksono administracijos sudarytam vadinamajam „Hiustono planui“ ir NSA vykdytai operacijai „Šamrok“ („Chamrock“). NSA bendradarbių liudijimai sužadino senatoriams audrą emocijų (ypač kai išaiškėjo, kad valstybė periminėjo privačius tarptautinius pranešimus pradedant nuo 1940 metų).

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: Frenko Čerčio komitetas“