Garsusis Otiso Paiko komitetas


Paiko komitetas – tai Amerikos Kongreso Atstovų rūmų Tyrimo komisija, nagrinėjusi 1975 metais tarnybinius piktnaudžiavimus Centrinėje žvalgybos valdyboje (CŽV) ir Nacionalinėje saugumo agentūroje (NSA).

Neoficialiai komitetas buvo pavadintas savo pirmininko, demokrato nuo Niujorko Otiso Paiko (Otis Pike) garbei. Komiteto posėdžiuose per klausymus pirmą kartą buvo paviešinti itin slaptos Nacionalinio saugumo agentūros kai kurie veiklos aspektai.

Prieš prasidedant parlamentiniams klausymams, 1976 metų rugpjūtį komitetas paprašė NSA „įstatų“, kuriuose buvo apibrėžtos šios pagrindinės Amerikos elektroninio stebėjimo ir klausymosi tarnybos bendros funkcijos. Įstatai iš tiesų buvo slapta Nacionalinio saugumo tarybos 1952 metų direktyva apie NSA sukūrimą. Tačiau kongresmenų prašymas atsakymo nesulaukė.

Pentagono tarnautojas, atstovavęs klausymuose NSA interesams, atvyko į komiteto posėdį be direktyvos. Otisas Paikas buvo pasipiktinęs. „Tai tiesiog nesuvokiama! – sušuko jis. – Mūsų prašo skirti milžiniškus pinigus išlaikyti tarnybai, kurioje dirba krūva žmonių, ir tuo pačiu neleidžia dirstelėti į popierėlį, kuriuo remiantis, tiesą sakant, ir egzistuoja toji tarnyba!”

Komitetas vienbalsiai pabalsavo už pakartotinį užklausimą, tačiau NSA ir Valstybės departamento bendradarbiams ir tąsyk pavyko išsisukti. Galų gale agentūros įstatai (išskyrus kai kuriuos punktus) buvo paviešinti tik 1996 metais.

Viljamas E. Kolbis (William Egan Colby), tais metais buvęs Centrinės žvalgybos direktorius, komiteto posėdyje pasakojo, kad NSA pasiklauso tik tų ryšio linijų, kurios „veda už Jungtinių Amerikos Valstijų ribų arba yra už Jungtinių Amerikos Valstijų ribų“.

Tačiau V.E.Kolbis pripažino, kad perimami ir kai kurie amerikiečių pranešimai, bet tik todėl, kad jų, girdi, neįmanoma atskirti nuo bendro srauto“.

Po to V.E.Kolbis paprašė, kad pokalbis būtų tęsiamas už uždarų durų. KOP generolas leitenantas Lju Alenas (Lew Allen) – jaun., NSA direktorius, pirmasis iš visų direktorių, kuris kada nors davė parodymus viešai, perskaitė pareiškimą apie NSA atliekamo darbo pobūdį, o paskui taip pat paprašė, kad klausimai jam būtų užduodami uždarame posėdyje.

Vėliau CŽV ir NSA bendradarbiai skundėsi, kad iš komiteto buvo nutekėjusi slapta informacija. Kita vertus, O.Paiko komitete kartais dominuodavo aiški siaura partinė linija, o tai nepatiko kongresmenams respublikonams. Todėl, kai pradėta rašyti apibendrinanti ataskaita, komiteto nariai nebuvo vieningi. Ir, pagaliau, O.Paiko komiteto darbą daug kuo temdė įtakingesnė ir geriau organizuota Senato tyrimo komisija, žinoma kaip Čerčo komitetas (Church Committee).

O.Paiko komiteto ataskaitoje, išvydusioje šviesą 1976 metais, be kita ko, buvo sakoma, kad „Amerikos povandeniniai laivai dažnai vykdo žvalgybą, būdami priešo teritoriniuose vandenyse“. Tai buvo užuomina apie itin slaptą JAV KJP žvalgybinę operaciją „Ivy Bells“ pavogiant informaciją iš povandeninio sovietinio ryšių kabelio (operacijos detalės buvo atskleistos 1986 metais, kai buvo teisiamas Ronaldas Peltonas (Ronald Pelton), buvęs NSA bendradarbis, pardavęs rusams daug paslapčių; jis buvo ir „Ivy Bells“ žlugimo kaltininkas).

Nuotraukoje: JAV politikas Otisas Paikas, kurio vardu buvo pavadinta Amerikos Kongreso Atstovų rūmų Tyrimo komisija, nagrinėjusi 1975 metais tarnybinius piktnaudžiavimus Centrinėje žvalgybos valdyboje (CŽV) ir Nacionalinėje saugumo agentūroje (NSA).

2012.09.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *