FTB agentams nebuvo sunku demaskuoti nevykėlį Edviną G.Murą


Edvinas G. Muras (Edwin G. Moore, II) buvęs CŽV bendradarbis iš „nuskriaustųjų“, bandęs parduoti rusams slaptą informaciją.

1976 metų gruodžio 21 dienos vakarą Edvinas G.Muras II permetė per tvorą į daugiabučio namo, kuriame gyveno Sovietų diplomatų iš SSSR ambasados Vašingtone šeimos, kiemą paketą su dokumentais. Sovietų apsaugininkas, manydamas, kad tai bomba, iškvietė Amerikos atstovus, nevalingai tapęs pirmuoju rusu, padėjusiu demaskuoti nevykėlį amerikietį šnipą.

Išminuotojai pakete rado keletą Centrinės žvalgybos valdybos dokumentų ir laiškelį su siūlymu „infiltruotis į CŽV centrinį aparatą“. Už savo paslaugas nežinomasis asmuo prašė 200 000 dolerių, kurie turėjo būti palikti slėptuvėje Betesde Merilendo valstijoje (tai – Vašingtono apylinkės).

FTB įvykdė sąlygas, aptartas laiškelyje, padėjo į slėptuvę neva tai paketą su pinigais ir surengė netoliese pasalą. Žmogus, grėbstęs lapus savo namo sode kitapus gatvės, numetė į šalį grėblius, baigščiai apsižvalgė aplink ir paėmė paketą. Tas žmogus buvo E.G.Muras.

Jis nesuspėjo perduoti rusams jokių paslapčių. Bet jo demaskavimas atvėrė akis į prastai sutvarkytą Centrinėje žvalgybos valdyboje vidaus saugumo sistemą. E.G.Muras dirbo CŽV struktūrose 1952–1963 metais, daugiausia užsiiminėjo kartografija ir materialinio-techninio aprūpinimo klausimais. Jis buvo atleistas iš valdybos po arešto už padegimą. Teismas jį išteisino, tada jis padavė prašymą sugrąžinti jį į CŽV ir buvo pakartotinai priimtas 1967 metais.

1973 metais jis pats išėjo dėl ligos (širdies nepakankamumo). „Jo karjera, – sakoma tarnybinėje ataskaitoje, – buvo paženklinta menku darbštumu ir nuolatiniu nepasitenkinimu. Jis žvalgyboje buvo laikomas svetimu“.

Pas E.G.Murą namuose FTB bendradarbiai rado įslaptintą žinyną su CŽV bendradarbių pavardėmis, adresais ir telefonų numeriais. Tarp šimtų rastų dokumentų pasitaikė vienas iš tų laikų, kai E.G.Muras jau nebedirbo CŽV. Tai rodė, kad ir palikęs darbovietę 1973 metais jis ir toliau palaikė ryšius su kažkuo iš valdybos bendradarbių.

E.G.Muras buvo apkaltintas šnipinėjimu pagal du punktus ir neteisėtą slaptos informacijos laikymą pagal tris punktus. 1977 metų gegužę jis buvo nuteistas 15 metų nelaisvės, bet 1979 metais paleistas pirma termino.

Nuotraukoje: Federalinių tyrimų biuro (FTB) ženklas.

2012.09.13

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *