Praėjusią parą, gruodžio 1-ąją, Lietuvoje nustatytų COVID-19 infekcijos atvejų skaičius vėl peršoko du tūkstančius – ištyrus 10 948 ėminius, Lietuvoje nustatyti 2109 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Praėjusią parą mirė net 28 žmonės, praneša Statistikos departamentas.
Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtinti 64 621 infekcijos atvejis, o bendras mirusių nuo koronaviruso asmenų skaičius šiuo metu pasiekė 547. Užsikrėtę koronavirusu, 282 žmonės mirė dėl kitų priežasčių.
Trečiadienio ryto Statistikos departamento pateiktais duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 38 514 žmonių, pasveiko – 25 278. Per praėjusią parą pasveiko 1278 asmenys.
Kovodama su koronavirusu, Turkijos valdžia priėmė sprendimą įvesti komendanto valandą šiokiadieniais. Tai pirmadienį pranešė šalies prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
„Šiokiadieniais nuo 21 val. iki 5 val. įvedami ėjimo iš namų apribojimai Komendanto valanda taip pat galios nuo penktadienio 21 val. iki pirmadienio 5 val. Tad šeštadienį ir sekmadienį mes visi būsime namie“, – pabrėžė jis.
Be to, Turkijoje bus ribojamas maisto prekių parduotuvių ir prekybos centrų lankytojų skaičius. Įeinant į juos bus nuskaitomi QR kodai, jau praminti „sveikatos kodais“.
R. T. Erdoganas paragino šalies gyventojus nekviesti į namus svečių, taip pat nešvęsti Naujųjų metų.
Covid-19 Turkijoje pirmą kartą buvo diagnozuotas kovo 10 d. vietos gyventojui, grįžusiam iš Europos. Iki šiol infekuotųjų skaičius šalyje viršijo 494 tūkst., mirė 13 558 žmonės.
Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaras pareiškė neketinąs skiepytis nuo koronaviruso. Kai tik bus gautas kompetentingų kontrolės institucijų leidimas, jo vyriausybė „iš karto“ ims rūpintis vakcinos pirkimu ir padalijimu, sakė J. Bolsonaras. Jis teigė esąs tikras, kad prievolės skiepytis nebus. Kartu prezidentas pridūrė, kad pats nesiskiepys. „Tai mano teisė“, – pabrėžė jis.
J. Bolsonaras sulaukia didelės kritikos dėl savo reakcijos į koronaviruso krizę. Jis vis menkino viruso pavojų, priešinosi griežtoms karantino priemonėms ir gyrė antimaliarinį preparatą hidroksichlorokiną, nors, anot tyrimų, jis nepadeda gydyti Covid-19.
Liepos pradžioje 65-erių J. Bolsonaras pats užsikrėtė koronavirusu. Paėjusiais mėnesiais virusas nustatytas ir pusei jo kabineto narių.
Brazilija yra antra labiausiai pandemijos paveikta šalis po JAV. Čia virusas jau pražudė per 170 000 žmonių.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2339 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 595 iš jų registruoti Vilniaus, 470 Kauno, 299 Klaipėdos, 266 Šiaulių, 203 Panevėžio, 167 Marijampolės apskrityse. Dar 91 infekcijos atvejis patvirtintas Alytaus, 85 Tauragės, 78 Telšių ir 74 Utenos apskrityse. 11 atvejų kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Šiuo metu atlikta 1044 atvejų epidemiologinė diagnostika, likusių – atliekama šiandien.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y. epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruota 225.
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Ketvirtadienį registruoti koronaviruso atvejai, susiję su protrūkiais Kauno klinikų padaliniuose, LSMU Kauno ligoninėje, Kėdainių ligoninėje, Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje, Šilutės ligoninėje, Švėkšnos vaikų globos namų šeimynoje „Gilė“. Taip pat toliau fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiu Šakių ligoninėje, Marijampolės ligoninės Psichikos ligų skyriuje, Tauragės, Šilalės ligoninėse.
Be to, praėjusią parą, epidemiologų vertinimu, patvirtinti atvejai, susiję su protrūkiu Kazlų Rūdos ligoninėje, kur per pastarąsias dienas iš viso registruoti 24 infekcijos atvejai, iš kurių 22 – Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje. Taip pat praėjusią parą registruoti ir koronaviruso atvejai, siejami su protrūkiu Kazlų Rūdos socialinės paramos centre, kur iš viso šiuo metu patvirtinta 19 infekcijos atvejų.
Tuo metu, Šilalės rajone esančiuose Kvėdarnos parapijos senelių globos namuose praėjusią parą patvirtinta 11 koronaviruso atvejų, iš kurių 10 yra gyventojai ir 1 darbuotojas.
Telšių rajone įsikūrusiuose Dūseikių socialinės globos namuose praėjusią registruoti 8 koronavirusinės infekcijos atvejai. Visi asmenys yra šių namų gyventojai.
Taip pat praėjusią parą 29 COVID-19 ligos atvejai patvirtinti Marijampolės pataisos namų Kybartų sektoriuje. Šiuo metu turimais duomenimis, iš viso registruotas 51 su šiuo protrūkiu susijęs atvejis.
Naujas protrūkis praėjusią parą registruotas Pakruojo rajone veikiančiuose Linkuvos socialinės globos namuose, kur patvirtini 8 koronaviruso atvejai, iš kurių 6 yra darbuotojai ir 2 įstaigos globotiniai.
Taip pat naujas protrūkis fiksuotas Radviliškio pagalbos šeimai centre, kur infekcija patvirtinta 4 centro lankytojams.
Naujas protrūkis fiksuotas Jonavos rajone veikiančiame audinių ūkyje, kur COVID-19 infekcija praėjusią parą patvirtinta 2-iems šio ūkio darbuotojams. Iš viso šiuo metu registruoti 3 susiję koronaviruso atvejai.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje, šiuo metu turimais duomenimis, registruota 215.
Lietuvoje – dar 22 mirties nuo koronaviruso atvejai
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 22 mirties nuo koronaviruso atvejus, asmenys turėjo gretutinių susirgimų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 471 gyvybę.
5 mirties atvejai registruoti Kauno apskrityje. Asmenys priklausė 80-89-erių ir 100-109-erių metų amžiaus grupėms.
4 mirties atvejai registruoti Tauragės apskrityje. Asmenys priklausė 60-69 ir 70-79-erių metų amžiaus grupėms.
4 mirties atvejai registruoti Vilniaus apskrityje. Asmenys priklausė 70-79 ir 80-89-erių metų amžiaus grupėms.
3 mirties atvejai registruoti Šiaulių apskrityje. Asmenys priklausė 70-79 ir 80-89-erių metų amžiaus grupėms.
2 mirties atvejai registruoti Klaipėdos apskrityje. Asmenys priklausė 60-69-erių metų amžiaus grupei.
2 mirties atvejai registruoti Telšių apskrityje. Asmenys priklausė 50-59 ir 70-79-erių metų amžiaus grupėms.
Marijampolės apskrityje praėjusią parą registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei.
Utenos apskrityje praėjusią parą registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 70-79-erių metų amžiaus grupei.
Be to, vakarykštę parą registruota 19 mirties atvejų (12 Tauragės, po 2 – Kauno, Klaipėdos ir Marijampolės apskrityse, 1 – Panevėžio apskrityje) kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
Vieninteliam Švedijos karaliaus sūnui princui Carlui Philipui ir jo žmonai princesei Sofiai atliktų testų dėl Covid-19 rezultatai buvo teigiami. Pora yra karantine. Tai ketvirtadienį pranešė karališkųjų rūmų atstovai.
„Princui ir princesei pasireiškė lengvi gripo simptomai, bet jie jaučiasi gerai. Vos tik nustačius užsikrėtimą, pora kartu su savo vaikais buvo nedelsiant izoliuota“, – sakoma pranešime.
Ketvirtadienį testai dėl koronaviruso bus atlikti Švedijos karaliui Carlui XVI Gustafui, karalienei Silviai, sosto įpėdinei princesei Victoriai ir jos vyrui princui Danieliui.
Princas Carlas Philipas yra ketvirtas eilėje tarp Švedijos sosto įpėdinių po savo vyresniosios sesers princesės Victorios, dukterėčios princesės Estelle ir sūnėno princo Oscaro. Carlas Philipas ir Sofia turi du sūnus – princus Alexanderį ir Gabrielį.
Seimui tampant koronaviruso židiniu ir daliai parlamentarų dėl nustatytos COVID-19 infekcijos arba sąlyčio su užsikrėtusiais priverstinai izoliuojantis, įtampa parlamente nerimsta. Esminė problema, kurią akcentuoja Seimo valdyba, kad stringant planams įteisinti nuotolinį darbą kyla grėsmė ir paties parlamento funkcionavimui. Visgi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen nėra tikra dėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) koordinuojamos parlamentarų izoliacijos legitimumo ir kelia klausimą, ar Seimo narių izoliavimas, siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, neprieštarauja Konstitucijai.
Reaguodamas į tokius parlamento vadovės būgštavimus vienas iš Konstitucijos kūrėjų, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius akcentuoja, kad pagrindo abejoti, ar parlamentarų izoliavimo tvarka dera su Konstitucijoje įtvirtintomis nuostatomis, nėra. Profesorius atkreipia dėmesį, kad Seimo nariams taikomi tokie patys apribojimai, kaip ir visiems šalies gyventojams, todėl parlamentarai turi prisiimti atsakomybę ir nekelti grėsmės aplinkiniams. V. Sinkevičius taip pat pabrėžia, kad Seimas per pusę metų nesugebėjęs įteisinti nuotolinio darbo pats pasielgė neatsakingai, o dabar susidariusią situaciją bando išspręsti klaidingai aiškindamas Konstituciją.
Seimo nariams taikoma izoliacijos tvarka neprieštarauja Konstitucijai
„Nėra jokio pagrindo abejoti, ar tai dera su Konstitucija, ar jai prieštarauja. Neprieštarauja Konstitucijai, nes įstatyme nustatyti reikalavimai, taip pat sveikatos apsaugos ministro įsakyme nustatyti reikalavimai, kad asmenys, kurie serga COVID-19 infekcija arba, kurie turėjo artimą kontaktą su sergančiu asmeniu, privalo izoliuotis, privalomi visiems be išimties asmenims, nepriklausomai nuo jų statuso. Vadinasi, privalomi ir Seimo nariams“, – Eltai teigė V. Sinkevičius.
MRU profesorius taip pat atkreipia dėmesį, kad Seimo nariai duodami priesaką pasižada laikytis Konstitucijos ir paklūsti įstatymuose nustatytiems reikalavimams. Jo teigimu, reikalavimas izoliuotis nėra savitikslis, nes, pasak V. Sinkevičiaus, jis turi konstitucinį pagrindą, kurio siekiama užtikrinti kitą konstitucinę vertybę, t.y. apsaugoti kitus asmenis nuo grėsmės užsikrėsti koronavirusu.
„Yra konstitucinė taisyklė: kiekvienas asmuo, kuris įgyvendina savo teises ir laisves, jas įgyvendindamas negali pažeisti kitų asmenų teisių ir laisvių. Tai šiuo atveju Seimo narys, kuris kalba, kad jo teisės esą yra pažeidžiamos, jis turi prisiminti, kad privalo elgtis atsakingai. Jis neturi teisės užkrėsti kitų asmenų ypač pavojinga infekcine liga“, – atkreipė dėmesį jis.
V. Sinkevičius taip pat pabrėžia, kad Seimas neturi teisės ir nustatyti tvarkos, kiek turi trukti izoliacija. Todėl, pasak jo, ne parlamentarai, o medikai turi svarstyti, kodėl net ir neigiamą testą gavęs asmuo turi pralaukti privalomą izoliacijos laikotarpį.
„Seimas neturi teisės nustatyti tvarkos, kiek dienų turi būti taikoma izoliacija, ką daryti, kai testas teigiamas ar neigiamas. Tuos klausimus turi spręsti medikai. Ir tik jie sprendžia remdamiesi mokslo žiniomis. Todėl kalbėti, kad tik neteisingai kažką nustatė ministras, tai yra diskusijų reikalas, bet tai yra medikų diskusijų reikalas, o ne politikų diskusijų reikalas“, – sakė jis.
MRU profesorius taip pat atkreipia dėmesį, kad pagrindo neturi ir V. Čmilytės-Nielsen teiginys, jog NVSC neturi tiesės nurodinėti Seimui.
„Tai visiškai nėra joks argumentas, nes NVSC neduoda jokių privalomų nurodymų nei žemesnei institucijai, nei aukštesnei institucijai. Jis tiesiog duoda nurodymus, kurie yra privalomi visiems asmenims, kurie serga COVID-19, yra įtariami, kad serga ar turėjo artimą kontaktą su sergančiu. Tai nėra joks nurodymas, tai yra medikų reikalavimas ir jis grindžiamas tuo, kad negalima leisti plisti ypač pavojingai infekcinei ligai, negalima užkrėsti kitų“, – akcentavo jis.
V. Sinkevičius atkreipia dėmesį, kad Konstitucijoje įtvirtintų Seimo narių teisių negalima aiškinti taip, kad tai keltų grėsmę visuomenei. Jo teigimu, parlamentarų teisės yra nustatytos tam, kad Seimo narys galėtų įgyvendinti savo kaip tautos atstovo įgaliojimus, bet ligos atveju jam taikomi tokie patys apribojimai, kaip ir visiems kitiems asmenims.
„Seimo nariai turi suprasti savo atsakomybę, elgtis atsakingai ir vien dėl to, kad kokiai nors Seimo frakcijai, daugumai, ar mažumai trūksta balsų negalime kraipyti ir aiškinti Konstitucijos. Tokiu būdu, kad tai būtų žalinga visuomenei ir kitų žmonių sveikatai ir gyvybei“, – apibendrino jis.
Parlamentarai laiku neįteisinę nuotolinio darbo pasielgė neatsakingai
MRU profesoriaus taip pat akcentuoja, kad yra neteisinga teigti, jog iš saviizoliacijoje esančių Seimo narių yra atimama teisė dalyvauti posėdžiuose. V. Sinkevičius pažymi, kad pats Seimas tokią situaciją ir sudarė laiku neįteisinęs nuotolinio darbo galimybės.
„Mes dar kartą įsitikiname, kad Seimas neatliko savo pareigos, kai kilo pirmoji COVID-19 banga. Jau tada reikėjo galvoti apie Seimo statuto pataisas, ramiai parengti tokias pataisas, kurios būtų priimtinos ir daugumai, ir mažumai. Ir dabar jau turėtume situaciją, kai Seimo narys dalyvauti diskusijose, o gal net ir balsuoti galėtų nuotoliniu būdu“, – pabrėžė profesorius.
Todėl, V. Sinkevičiaus teigimu, parlamentas laiku neįteisinęs nuotolinio darbo pasielgė neatsakingai, o dabar susidariusią situaciją bando išspręsti klaidingai aiškindamas Konstituciją.
„Su Seimo statuto pataisomis per tą pusmetį niekas rimtai nedirbo, (…) nebuvo galvojama apie tai, kad čia nėra daugumos ar mažumos intereso, nėra pozicijos ar opozicijos intereso, čia yra bendras interesas turėti statuto pataisas, kurios leistų Seimui dirbti, bet kokiomis ypatingomis situacijomis“, – teigė jis.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2104 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
441 atvejai buvo užfiksuoti Vilniaus apskrityje, 441 Kauno, 291 Šiaulių, 259 Klaipėdos, 194 Panevėžio, 126 Alytaus, 104 Tauragės, 94 Marijampolės, 78 Telšių, 62 Utenos apskrityse. 14 atvejų kol kas dar nėra priskirta jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo.
Šiuo metu dar nėra ištirti 756 atvejai.
Atvejai per praėjusią parą fiksuoti šiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose: LSMU Kauno klinikose, LSMUL Kauno ligoninėje, Raseinių, Tauragės, Vilniaus Mykolo Marcinkevičiaus, Regioninėje Telšių, Respublikinėje Šiaulių, Santariškių klinikose, Biržų, Prienų, Alytaus, Radviliškio, Mažeikių, Naujosios Akmenės, Klaipėdos universitetinėje, Respublikinėje Vilniaus universitetinėje, Tauragės, Mažeikių, Respublikinėje Panevėžio, Šakių ligoninėse. Taip pat atvejai fiksuoti Tauragės PSPC, Kėdainių PSPC, Šilutės PSPC, Panevėžio miesto poliklinikoje, Marijampolės GMP.
Atvejai fiksuoti šiose slaugos ir socialines paslaugas teikiančiose įstaigose: Strėvininkų, Adakavo, Didvyžių, Marijampolės Suvalkijos, Jurdaičių, Dūseikių, Stonaičių, Šeduvos ir Zarasų socialinės globos namuose, Varėnos slaugos ligoninėje, Kaltinėnų, Kvėdarnos senelių globos namuose, K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje, Baisogalos „Senjorų namuose”, Kėdainių slaugos ligoninėje, Panevėžio Šv. Juozapo, Muniškių, Pagramančio globos namuose, Riešės, Skaudvilės ir Utenos Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse, Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre, Jonavos socialinių paslaugų centre, Kudirkos Naumiesčio parapijos socialinės pagalbos centro globos namuose.
134 asmenys NVSC specialistams nurodė, jog jie galėjo užsikrėsti šeimoje. 203 asmenys negalėjo nurodyti, kur galėjo užsikrėsti.
Lietuvoje – 17 mirties atvejų nuo koronaviruso ir 8 mirties atvejai dėl kitų priežasčių.
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 17 mirties nuo koronaviruso atvejus. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 449 gyvybes.
10 mirties atvejų buvo užfiksuota Vilniaus apskrityje. Asmenys priklausė 40-49, 70-79 ir 80-89 amžiaus grupėms. Visi jie turėjo kitų gretutinių susirgimų.
5 mirties atvejai buvo patvirtinti Kauno apskrityje. Asmenys priklausė 50-59, 70-79 ir 80-89 amžiaus grupėms. Visi jie turėjo kitų gretutinių susirgimų.
Po 1 mirties atvejį buvo užfiksuota Klaipėdos ir Tauragės apskrityse. Asmenys priklausė 80-89 ir 90-99 amžiaus grupėms. Visi jie turėjo kitų gretutinių susirgimų.
Mirties atvejai dėl kitų priežasčių vakarykštę parą buvo užregistruoti Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Vilniaus apskrityse.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1192 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
364 iš jų registruoti Kauno, 213 Vilniaus, 160 Šiaulių, 149 Klaipėdos, 87 Alytaus, 71 Telšių. Dar 71 infekcijos atvejis patvirtintas Panevėžio, 42 Marijampolės, 23 Tauragės ir 2 Utenos apskrityse. 10 atvejų kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Iš per praėjusią parą gautų 1192 teigiamų testų rezultatų 401 į sistemą pateko vėlai vakare ir naktį. NVSC darbo valandomis buvo gauti 791 teigiami testų rezultatai, iš kurių 560 epidemiologinė diagnostika atlikta, likusių – atliekama pirmadienį.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruota 158.
Praėjusią parą registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais Regioninėje Telšių, Mažeikių, Plungės ligoninėse, taip pat – Šilutės ligoninėje, Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, Klaipėdos Jūrininkų sveikatos priežiūros centre, Klaipėdos Jūrininkų ligoninės psichiatrijos departamente Švėkšnoje. Toliau fiksuojami atvejai, susiję su protrūkiais LSMU Kauno ligoninėje, kur įvairiuose padaliniuose vakarykštę parą patvirtinti 6 infekcijos atvejai.
Taip pat ir toliau fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiais slaugos ir globos įstaigose. Marijampolės Švč. Mergelės globos namuose per savaitgalį registruota 16 koronaviruso infekcijos atvejų, iš kurių 9 yra darbuotojai ir 7 gyventojai. Be to, registruoti atvejai, susiję su protrūkiu Tauragės rajone veikiančiuose Adakavo socialinės globos namuose, kur iš viso šiuo metu patvirtinti 136 susiję infekcijos atvejai.
Naujas protrūkis registruotas Raseiniuose veikiančioje siuvimo įmonėje „Šatrija”, kur praėjusią parą infekcija patvirtinta 8 darbuotojams.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą registruota 120.
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 6 mirties nuo koronaviruso atvejus, asmenys turėjo gretutinių susirgimų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 392 gyvybes.
2 mirties atvejai registruoti Kauno apskrityje. Asmenys priklausė 70-79 ir 80-89-erių metų amžiaus grupėms.
2 mirties atvejai registruoti Tauragės apskrityje. Asmenys priklausė 80-89-erių metų amžiaus grupei.
Taip pat praėjusią parą 1 mirties atvejis registruotas Marijampolės apskrityje. Asmuo priklausė 50-59-erių metų amžiaus grupei.
Panevėžio apskrityje praėjusią parą registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 50-59-erių metų amžiaus grupei.
Be to, vakarykštę parą registruoti 4 mirties atvejai (2 Kauno, po 1 – Tauragės ir Vilniaus apskrityse), kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
Praėjusią parą, lapkričio 21-ąją, ištyrus 7650 ėminių, Lietuvoje nustatyti 2307 užsikrėtimo COVID-19 atvejai, mirė 12 žmonių.
Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtinti 47047 infekcijos atvejai, sekmadienį skelbė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
NVSC sekmadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 35562 žmonės. Mirtis jau pasiglemžė 386 žmones.
„Naujų atvejų per parą daug ir jų dar gali daugėti. Karantino poveikis arba nepakankamas, arba vis dar per mažai laiko įvertinti jo efektą, – feisbuko paskyroje teigia Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius. – Jeigu priimsime tai, kad atvejų augimas tęsis ir toliau, vakcinos dar porą mėnesių nebus, o ribojimai nesuveiks taip, kaip planavome, teks išgyventi ir šią situaciją”.
Anot profesoriaus, didžiausias spaudimas šiuo metu sveikatos priežiūros srityje. COVID-19 pandemija retina medikų gretas, mažina planines paslaugas, trūksta lovų COVID-19 pacientams.
„Kiekvienas mūsų šiomis dienomis turime pasikliauti savo sveika nuovoka ir padėti išgyventi pandemiją kuo daugiau žmonių, kurie šalia mūsų”, – ragina V. Kasiulevičius ir dar kartą pateikia savo pastebėjimus.
1. Kuo mažesnis kiekis viruso patenka į jūsų organizmą, tuo lengviau pandemiją išgyvensite. Todėl laikymasis 2 metrų atstumo ir kaukės patalpų viduje bei ten, kur daug žmonių, yra naudingos. Medicininės kaukės ir FFP2 respiratoriai yra geresnis pasirinkimas negu namudinės kaukės ir šalikai.
2. PSO strategija ,,testuoti, nustatyti, atsekti, izoliuoti” pasiteisina. Tai įrodė daug Azijos šalių, Australija, Naujoji Zelandija ir netgi Europos šalys. Naujausi metaanalizės duomenys rodo – besimptomių COVID-19 pacientų vidutiniškai yra 17 procentų, o susirgęs žmogus intensyviausiai kitus užkrečia pirmas 5 paras. Po 9 ligos parų sergantis COVID-19 nieko nebeužkrečia. Vadinasi, kuo daugiau užsikrėtusių išaiškinsime, kuo daugiau jų izoliuosime dešimčiai dienų, tuo mažiau užsikrės naujų asmenų, tuo geriau suvaldysime pandemiją.
3. Kartu su sergančiu asmeniu gyvenantys žmonės nebūtinai užsikrės, jeigu izoliuos sergantį atskirame kambaryje, nuolat vėdins patalpas, dezinfekuos tualeto ir vonios patalpas bei valgys iš skirtingų indų, o su sergančiu gyvai bendraus kuo trumpiau ir naudodami medicinines kaukes arba FFP2 respiratorius. Sergantis asmuo irgi turi naudoti medicininę kaukę, kai bendrauja su šeimos nariais.
4. Lietuvoje nėra populiarūs pulsoksimetrai, bet tai yra labai paprastas būdas stebėti savo būklę. Užtenka uždėti šį nedidelį aparatėlį ant piršto ir jau matote, kiek jūsų kraujas prisotintas deguonies. Tai puikus jūsų plaučių būklės įgarsintojas. Jeigu įsotinimas deguonimi nukrito žemiau 92 proc., jums reikia papildomo deguonies. Tokį deguonį galite gauti ligoninėje. Jokie vaikštantys į namus ir klausantys jūsų plaučių gydytojai nepadės geriau negu jūsų būklės įvertinimas pulsoksimetru.
5. Susirgus tęskite lėtinių ligų gydymą vaistais, kuriuos jums skyrė jūsų šeimos gydytojas. Jeigu vyksite į ligoninę pasiimkite šiuos vaistus ir vartokite iki jūsų priežiūrą perims kvalifikuoti specialistai. Ypač svarbūs kraujospūdį mažinantys, gliukozės kiekį kontroliuojantys ir kraują skystinantys vaistai. Juos būtina tęsti, nes COVID-19 atakuoja tas žmogaus vietas, kurios silpniausios.
6. Jeigu atsidursite ligoninėje, klausykite medicinos personalo nurodymų ir vartokite jums paskirtą gydymą. Jokio eksperimentinio gydymo niekas jums nežinant nepaskirs. Jeigu jūsų būklė negerės jums iš tiesų gali pasiūlyti dar visuotiniai nepatvirtintą, bet jau nemažai mokslo ištyrinėtą gydymą. Bet tokiu atveju jūs gausite pasiūlymą raštu ir galite su tuo sutikti arba ne, atidžiai įvertindami galimas alternatyvas.
Atsisakydami dar tiriamo gydymo, jūs nieko nesupykdysite ir niekas jums jokių sankcijų netaikys. Niekada nepasiduokite melo srautui prieš medikus, nes medikai yra tokie patys žmonės kaip ir jūs tenorintys išgyventi šią pandemiją ir padėti tai padaryti jums. Daugelis medikų, kurie jus gydo yra jauni, pavargę, bet vis dar pilni atjautos gelbėdami pasaulį ir jus.
7. Jeigu susirgote, nedelsiant izoliuokitės nuo vyresnio amžiaus šeimos narių ir tų, kurie serga aukšto kraujospūdžio liga, cukriniu diabetu ar kitomis sunkiomis lėtinėmis ligomis.
Viena iš perspektyviausių vakcinų nuo koronaviruso saugiai padeda sukelti patikimą imuninę reakciją į koronavirusą ne tik jaunų, bet ir vyresnio amžiaus žmonių organizme, rodo ketvirtadienį paskelbti Oksfordo universiteto ir Jungtinės Karalystės (JK) bendrovės „AstraZeneca“ sukurtos vakcinos klinikinių tyrimo rezultatai.
2-ojo etapo klinikinio tyrimo rezultatai rodo, kad vyresnių nei 56 metų amžiaus žmonių organizme ši vakcina sukėlė mažiau šalutinių poveikių nei jaunesnių žmonių organizme.
Vakcinos kūrėjai tikino, kad šiuo metu atliekami platesnio masto 3-ojo etapo tyrimai.
Įprastai nuo vakcinų susiformuojantis imunitetas yra silpnesnis vyresnių žmonių organizme, o tai lemia didesnį senjorų pažeidžiamumą ligoms.
„Būtent todėl svarbu, kad vakcinos nuo COVID-19 būtų ištirtos su šios amžiaus grupės žmonėmis, kuriems taip pat būtų teikiamas prioritetas skiepijant“, – sakė Oksfordo universiteto profesorius, vienas iš tyrimo autorių Andrew Pollardas. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti moksliniame žurnale „The Lancet“.
Šios vakcinos 2-ojo etapo tyrime dalyvavo 560 žmonių. 240 iš jų buvo vyresni nei 70 metų amžiaus, jie buvo padalyti į tris grupes. Pirmajai grupei suleista viena vakcinos dozė, antrajai – dvi, o trečiajai grupei suleistas placebas.
Imuninė reakcija į vakciną buvo įvertinta skiepijimo dieną, o tada dar keletą kartų per kelias savaites.
Tyrėjų teigimu, visų amžiaus grupių tyrimo dalyviams susidarė panašus imunitetas.
„Tyrimas rodo, kad imuninė reakcija buvo sukelta visose amžiaus grupėse, įskaitant vyresnių nei 70 metų amžiaus dalyvių grupę. Kadangi vyresni žmonės bus skiepijami vieni pirmųjų, kai vakcina bus prieinama, tai – gera žinia“, – tyrimo rezultatus komentavo Sautamptono universiteto, kuris nedalyvavo tyrime, mokslininkas Michaelas Headas.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, šiuo metu iš viso 48 vakcinos nuo koronaviruso pasiekė tyrimų su žmonėmis etapą.
Šį mėnesį buvo paskelbti „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ bendrovių kuriamų vakcinų 3-ojo etapo rezultatai, kurie parodė, kad abi vakcinos sukuria efektyvų imunitetą nuo COVID-19.
Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1680 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
470 iš jų registruoti Vilniaus, 262 – Kauno, 250 – Klaipėdos, 158 – Panevėžio, 147 – Šiaulių, 132 – Telšių. Dar 75 infekcijos atvejai patvirtinti Alytaus, 64 – Marijampolės, 57 – Utenos ir 56 – Tauragės apskrityse. 9 atvejų kol kas dar nėra priskirti jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Iš per praėjusią parą gautų 1680 teigiamų testų rezultatų 618 į sistemą pateko vėlai vakare ir naktį. NVSC darbo valandomis buvo gauti 1062 teigiami testų rezultatai, iš kurių 902 epidemiologinė diagnostika atlikta, likusių – atliekama ketvirtadienį.
Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruota 215.
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Klaipėdos jūrininkų ligoninėje, Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, Klaipėdos jūrininkų sveikatos priežiūros centre, Klaipėdoje veikiančioje įstaigoje „Ori Senatvė“, neįgaliųjų centre „Klaipėdos lakštutė“, Švenčionių ligoninėje, Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Taip pat toliau registruojami atvejai, susiję su protrūkiais Raseinių, Kėdainių, Biržų, Alytaus ligoninėse.
Dar 11 infekcijos atvejų, patvirtintų praėjusią parą, epidemiologų vertinimu, yra susiję su protrūkiu Rietavo Pirminės sveikatos priežiūros centro palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, kur iš viso jau fiksuota daugiau nei 20 infekcijos atvejų.
Taip pat per trečiadienį registruoti koronaviruso atvejai, siejami su protrūkiais Telšių rajone veikiančiuose Dūseikių socialinės globos namuose, Rietavo parapijos senelių globos namuose, Utenos šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, taip pat – Regioninėje Telšių ligoninėje, kur praėjusią parą fiksuoti 8 COVID-19 atvejai.
Utenos apskrityje praėjusią parą toliau registruoti atvejai, susiję su protrūkiu įmonėje „Utenos vandenys“. Iš viso kiek daugiau nei per savaitę registruoti 22 susiję koronavirusinės infekcijos atvejai, iš kurių 16 yra darbuotojai, kiti – antriniai kontaktai, t. y. šeimų nariai.
Be to, praėjusią parą fiksuotas protrūkis Varėnos rajone, Valkininkuose, įsikūrusio Santaros klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro stacionarinės reabilitacijos skyriuje – praėjusią parą infekcija nustatytas 3-ims darbuotojams.
Taip pat naujas protrūkis registruotas Tytuvėnų Pirminės sveikatos priežiūros centro Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, kur praėjusią parą infekcija patvirtinta 3-ims darbuotojams.
Dar vienas naujas COVID-19 protrūkis praėjusią parą fiksuotas Tauragės apskrityje esančiame Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centre. Infekcija patvirtinta 2-iems įstaigos darbuotojams.
Taip pat protrūkis registruotas NVSC Šiaulių departamente, kur infekcija šiuo metu jau yra patvirtinta 3-ims įstaigos darbuotojams.
Atvejų, susijusių su protrūkiais šeimose, praėjusią parą visoje Lietuvoje registruota beveik 300.
Lietuvoje – dar 18 mirties nuo koronaviruso atvejų
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 18 mirties nuo koronaviruso atvejų, asmenys turėjo gretutinių susirgimų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 341 gyvybę.
5 mirties atvejai registruoti Šiaulių apskrityje. Asmenys priklausė 50–59, 60–69, 70–79 ir 80–89-erių metų amžiaus grupėms.
3 mirties atvejai registruoti Vilniaus apskrityje. Asmenys priklausė 70–79 ir 80–89-erių metų amžiaus grupėms.
3 mirties atvejai registruoti Telšių apskrityje. Asmenys priklausė 70–79, 80–89 ir 90–99-erių metų amžiaus grupėms.
3 mirties atvejai registruoti Klaipėdos apskrityje. Asmenys priklausė 70–79-erių metų amžiaus grupei.
2 mirties atvejai registruoti Tauragės apskrityje. Asmenys priklausė 70–79 ir 80–89-erių metų amžiaus grupėms.
Kauno apskrityje praėjusią parą registruotas 1 mirties atvejis. Asmuo priklausė 80–89-erių metų amžiaus grupei.
Taip pat praėjusią parą 1 mirties atvejis registruotas Utenos apskrityje. Asmuo priklausė 80–89-erių metų amžiaus grupei.
Be to, praėjusią parą registruota 11 mirties atvejų (4 – Klaipėdos, 3 – Šiaulių, po 1 – Kauno, Tauragės, Telšių, Vilniaus apskrityse), kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
„Moderna“ pirmadienį pranešė, kad jos eksperimentinė COVID-19 vakcina yra 94,5 proc. efektyvi, tai jau antras toks laimėjimas vakcinos kūrimo procese.
„Moderna“ preliminarius klinikinio tyrimo su daugiau nei 30 tūkst. dalyvių rezultatus paskelbė po to, kai praėjusią savaitę JAV farmacijos milžinė „Pfizer“ kartu su partnere Vokietijos įmone „BioNTech“ pranešė apie savo vakcinos efektyvumą, kuris siekia 90 proc.
„Šie teigiami tarpinių 3 fazės tyrimų rezultatai suteikė pirmąjį klinikinį patvirtinimą, kad mūsų vakcina gali apsaugoti nuo COVID-19 ligos, įskaitant sunkius atvejus“, – sakė įmonės „Moderna“ generalinis direktorius Stephane’as Bancelis.
Įmonė planuoja teikti paraiškas skubiam vakcinos patvirtinimui JAV ir kitose pasaulio valstybėse ir iki šių metų galo paruošti maždaug 20 mln. dozių.
„Moderna“ vakcina, sukurta bendradarbiaujant su JAV Nacionaliniu sveikatos institutu, suleidžiama dviem dozėmis su 28 dienų pertrauka. Preliminarūs rezultatai siejami su 95 koronavirusu užsikrėtusiais savanoriais iš visų 30 tūkst.
90 iš šių 95 užsikrėtusių savanorių buvo iš placebo grupės, ir tik penkiems jų buvo suleista tikroji vakcina, vadinama mRNA-1273.
Visuomenėje Covid-19 efektyviausiai pasklinda įvairiuose žmonių susibūrimuose, kai vienu metu įvyksta daug artimų rizikos kontaktų: ilgesnis negu 15 minučių trunkantis buvimas arčiau kaip 2 metrų atstumu, ypač jeigu nenaudojamos apsaugos priemonės, sako Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Kasiulevičius savo feisbuko paskyroje.
Skirtingai nuo SARS-CoV-1 viruso, kurį susirgęs asmuo intensyviausiai platina antrąją ligos savaitę, Covid-19 pandemiją sukėlusią infekciją susirgę asmenys intensyviausiai platina dar iki klinikinių simptomų pasireiškimo bei pirmosiomis ligos dienomis. Reikia nepamiršti, kad aukštos rizikos kontaktai su Covid-19 asimptominiais asmenimis sudaro ne mažiau kaip 30 procentų visų kontaktų. Štai todėl tokiomis masinio žmonių užsikrėtimo vietomis tampa įvairūs klubai, viešojo maitinimo įstaigos, mokyklos, darbovietės, bažnyčios.
Tokiose žmonių susibūrimo vietose vienas asmuo gali užkrėsti keletą asmenų, nors superplatintojai (kai vienas asmuo užkrečia 10 ir daugiau asmenų) nėra toks dažnas reiškinys. Uždarose bendruomenėse (slaugos, nakvynės namai, sulaikymo vietos, kalėjimai) užsikrėtimo lygmuo taip pat yra labai aukštas. Tyrimai rodo, kad uždarose bendruomenėse gali užsikrėsti net 60 – 80 proc. gyventojų.
Aukštos rizikos kontaktų tyrimai labai svarbūs. Kinų mokslininkų atlikta studija rodo, kad iš 1015 Covid-19 rizikos kontaktų namų aplinkoje užsikrėtė 105 t.y. kas dešimtas, gydymo įstaigoje iš 679 aukštos rizikos kontaktų užsikrėtė 7 asmenys t.y. 1 proc., laisvalaikio vietose ir darbovietėse iš 875 aukštos rizikos kontaktų užsikrėtė 11 asmenų t.y. 1,3 proc., iš o iš 818 viešajame transporte užsikrėtė tik 1 asmuo arba 0,1 procento. Gyvenimas viename būste, o ypač maitinimasis kartu, tampa reikšmingi Covid-19 infekcijos plitimo rizikos veiksniai.
Kaip jau buvo minėta, iš visuomenės į šeimas patekusi infekcija plinta efektyviai. Tyrimai rodo, kad namų aplinkoje įvyksta nuo 17 iki 38 procentų Covid-19 rizikos kontaktų ir nuo 46 iki 66 procentų visų antrinių užsikrėtimų šia infekcija. 59 tūkstančių žmonių tyrimas Pietų Korėjoje parodė, kad namų aplinkoje SARS-CoV-2 užsikrečiama šešis kartus dažniau negu kitų Covid-19 kontaktų metu. Sutuoktiniai užsikrečia du kartus dažniau negu kiti suauge kartu gyvenantys asmenys.
Studijos rodo, kad vaikai šeimoje užsikrečia rečiau negu suaugę ir rečiau užkrečia kitus šeimos narius, tačiau lankantys mokyklas vaikai kelia riziką seneliams, gyvenantiems kartu su anūkais viename būste.
Formuojant žmonių apsaugos strategiją būtina ne tik mažinti nebūtinų kontaktų bendrą skaičių, bet ir formuoti atskirus žmonių klasterius, pavyzdžiui, darbovietėse, kai nekontaktuojama gyvai su kitais klasteriais arba pamainomis, skyriais, grupėmis. Tai taip pat leistų sumažinti viruso plitimą visuomenėje.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 1531 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis.
423 atvejai buvo užfiksuoti Vilniaus apskrityje, 230 Šiaulių, 188 Kauno, 177 Klaipėdos, 171 Alytaus, 97 Tauragės, 86 Panevėžio, 58 Telšių, 45 Marijampolės, 42 Utenos apskrityse. 12 atvejų kol kas dar nėra priskirta jokiam šalies regionui dėl informacijos trūkumo. Kuriems regionams priskirti šiuos atvejus, paaiškės po epidemiologinio tyrimo.
Testų rezultatai yra susieti automatiškai. Šiuo metu dar nėra ištirti 765 atvejai Jų tyrimai vyksta šiuo metu.
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
Per praėjusią parą fiksuoti atvejai yra susiję su protrūkiais įmonėse: AB „Orlen Retail Lietuva“ Kryžkalnyje, UAB „Modest“, UAB „Rivona“, UAB „Skytech.lt“. Taip pat susiję su protrūkiais Šilalės r. savivaldybėje, Biržų rajono lopšelyje-darželyje ,,Rugelis”, Raseinių socialinių paslaugų centre, Kretingos socialinių paslaugų centre. Dauguma atvejų fiksuoti protrūkiuose, susijusiuose su Adakavo socialinės globos namais, Blinstrubiškių socialinės globos namais, Eišiškių ASPC slaugos skyriumi, Jurdaičių socialinės globos namais, Prienų socialinės globos namais, Kazio Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligonine, LSMU Kauno klinikomis, Mažeikių ligonine, Regionine Telšių ligonine, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikomis, Utenos Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine, Švenčionių rajono ligonine, Varnių ligonine, Tauragės ligonine, Jurbarko ligonine, Plungės ligonine, Skaudvilės palaikomojo gydymo ir slaugos ligonine.
Lietuvoje – 13 mirties atvejų nuo koronaviruso ir 8 mirties atvejai dėl kitų priežasčių
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 13 mirties nuo koronaviruso atvejų. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 266 gyvybes.
Mirties atvejai buvo fiksuoti Kauno, Tauragės, Klaipėdos ir Šiaulių apskrityse. Asmenys priklausė amžiaus grupėms nuo 60 iki 99 metų. Visi jie turėjo kitų gretutinių susirgimų.
8 mirties atvejai dėl kitų priežasčių vakarykštę parą buvo užregistruoti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Telšių apskrityse.
NVSC primena, kad asmenys, kurie gavo patvirtinimą, kad jiems atliktas tyrimas PGR metodu (imant tepinėlį iš nosiaryklės) yra teigiamas, t. y. nustatytas koronavirusas, turi nedelsiant izoliuotis, nelaukdami NVSC specialistų skambučio, taip pat – informuoti asmenis, su kuriais pastaruoju metu bendravo, apie galimą riziką.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.
Koronavirusu užsikrėtęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paguldytas į ligoninę, informuoja agentūra „Reuters“.
„Jis pirmiausia grįžo namo, bet nusprendė persikelti į Feofaniją (ligoninę), norėdamas tvarkingai izoliuotis ir niekam nesukelti pavojaus“, – agentūrai „Reuters“ sakė prezidento atstovė spaudai.
„Ten geresnės sąlygos pacientams. Nieko rimto“, – pridūrė atstovė, turėdama omenyje prezidento sveikatos būklę.
V. Zelenskis pirmadienį pranešė, kad užsikrėtė naujuoju koronavirusu. Virusu užsikrėtė ir trys kiti aukšto rango valdžios pareigūnai, įskaitant finansų ir gynybos ministrus.
Ukrainoje rugsėjo pabaigoje pradėjo daugėti užsikrėtimo koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų, o spalį ir lapkritį užsikrėtusiųjų vis daugėjo. Iš viso šalis yra patvirtinusi 500 865 infekcijos atvejus, 9 145 žmonės mirė.
Praėjusią parą, lapkričio 10-ąją, ištyrus 13092 ėminius, Lietuvoje nustatyti 1433 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtinti 28262 infekcijos atvejai, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
Mirė dar 14 žmonių.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos trečiadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 21339 žmonės.
Mirtis jau pasiglemžė 235 žmones. 80 žmonių, užsikrėtusių koronavirusu, mirė dėl kitų priežasčių, skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Pasveikusiųjų – 6608. Izoliacijoje šiuo metu yra 78306 asmenys.
Nuo birželio 1 d. Lietuvoje registruota 432 įvežtiniai atvejai.
Vyriausybės nutarimu visoje Lietuvoje nuo lapkričio 7 d. vidurnakčio iki lapkričio 29 d. 24.00 val. paskelbtas karantinas.
Profilaktiniai tyrimai dėl koronaviruso (COVID-19) šią savaitę atliekami gydymo įstaigų darbuotojams ir praktiką atliekantiems studentams, gydymo įstaigų patalpose veikiančių vaistinių darbuotojams ir socialinės globos įstaigų darbuotojams.
Taip pat profilaktiškai testuojami socialinės globos įstaigų, išskyrus socialinės globos įstaigų, teikiančių socialinę globą vaikams, darbuotojai, turintys tiesioginį kontaktą su socialinės globos įstaigos gyventojais.
Pernai gruodį Kinijos Uhano mieste prasidėjęs koronaviruso sukeliamo susirgimo protrūkis išplito į daugumą pasaulio šalių ir kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino jį pandemija.
Visame pasaulyje patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius jau perkopė 51 mln. JAV išlieka smarkiausiai infekcijos paveikta šalimi pasaulyje.
Praėjusią parą, pirmadienį, Lietuvoje nustatyti 1109 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtintas 26 841 infekcijos atvejis, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
Praėjusią parą nuo koronaviruso mirus dar 11 žmonių, iš viso mirusių nuo šios infekcijos žmonių skaičius išaugo iki 221.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos sekmadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 20 584 žmonės.
Iki šiol 74 žmonės, užsikrėtę koronavirusu, mirė dėl kitų priežasčių, skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Pasveikusiųjų – 5962, izoliacijoje šiuo metu yra 49 271 asmuo.
Nuo birželio 1 d. Lietuvoje registruota 430 įvežtinių atvejų.
Per praėjusią parą ištirti 12 762 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso – 1 119 422.
Lapkričio 8 dienos duomenimis, Santaros klinikose gydomi 133 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų 15 – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje.
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje gydomi 84 pacientai, iš jų – 2 Reanimacijos-intensyviosios terapijos skyriuje, Alytaus S. Kudirkos ligoninėje – 11, Ukmergės ligoninėje – 8.
Santaros klinikos paaiškina, kad koronavirusu užsikrėtę pacientai, įvertinus pagrindinę ligą, jei jie neturi simptomų, yra kuo greičiau išrašomi iš ligoninės tam, kad galėtų izoliuotis, norint išvengti tolesnio infekcijos plitimo. Tai ypač svarbu, siekiant apsaugoti kitus sunkiai sergančius pacientus.
Tikrai ne visi pacientai su COVID-19 diagnoze turi gulėti ligoninėje. Santaros klinikų medikai vertina įvairiausias konkrečiam pacientui galinčias kilti grėsmes, prieš išleisdami jį iš ligoninės.
Praėjusią parą, penktadienį, Lietuvoje nustatyti 1972 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtinta 22 719 infekcijos atvejų, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
Praėjusią parą nuo koronaviruso mirus dar 11 žmonių, iš viso mirusių nuo šios infekcijos žmonių skaičius išaugo iki 203.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos šeštadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 16 834 žmonės.
Iki šiol 67 žmonės, užsikrėtę koronavirusu, mirė dėl kitų priežasčių, skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
Pasveikusiųjų – 5615, izoliacijoje šiuo metu yra 41 044 asmenys.
Nuo birželio 1 d. Lietuvoje registruota 423 įvežtiniai atvejai.
Per praėjusią parą ištirti 14695 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso – 1 095 001.
Šią savaitę, nuo lapkričio 2 iki lapkričio 8 d. įskaitytinai, Prienų rajono, Rietavo, Šalčininkų rajono, Šiaulių miesto, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Utenos rajono, Varėnos rajono, Kauno rajono, Mažeikių rajono, Molėtų rajono, Palangos ir Panevėžio rajono savivaldybių gyventojams bus intensyviau atliekami tyrimai dėl koronaviruso (COVID-19). Šios 13 savivaldybių pateko į raudonąją zoną, sudarytą pagal šviesoforo principą.
Vyriausybė šalyje nuo šeštadienio įveda visuotinį karantiną. Taip pat įsigalioja papildomi ribojimai jo metu.
Viešojo maitinimo įstaigos negali aptarnauti lankytojų vietoje, maistą leista tiekti tik išsinešimui. Tęsti darbą gali tik įmonių, įstaigų ar organizacijų patalpose veikiančios maitinimo įstaigos, tiekiančios maistą tų įstaigų darbuotojams.
Prekybos ir paslaugų teikimo vietų veikla nestabdoma, tačiau turi būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui, arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas klientas. Reikalavimas taip pat taikomas šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose teritorijose.
Judėjimas tarp šalies miestų nerekomenduojamas, tačiau griežtų suvaržymų nėra. Transporte įvedami panašūs ribojimai kaip pavasarį – galima važiuoti užimant tik sėdimą vietą, išlaikant mažiausiai vieno metro atstumą.
Valstybės sienos kirtimas lieka apribotas: užsieniečiai gali atvykti į Lietuvą tik pagal Vyriausybės nutarime numatytas išimtis.
Muziejai, teatrai, kino teatrai, kazino uždaromi, nevyks jokie vieši komerciniai ir nekomerciniai renginiai, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, kurios turės vykti be žiūrovų. Nors draudžiamas laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išimtys taikomos bibliotekoms, aukšto meistriškumo sporto pratyboms ir individualiems fizinio aktyvumo užsiėmimams su specialistu.
Darželiai ir pradinės klasės, taip pat specialiosios mokyklos ir specialiosios klasės veiks. Dėl darželio lankymo gali spręsti tėvai, draudžiama reikalauti pateisinti nelankytas darželio dienas. Jei kyla rizika dėl galimo viruso plitimo, darželių ir pradinių klasių veikimas gali būti nedelsiant stabdomas.
Vyresniems moksleiviams pamokos organizuojamos nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį ir kontaktinį mokymą. Neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, tačiau tam tikrais atvejais, jeigu bus užtikrintos operacijų vadovo nustatytos būtinos visuomenės sveikatos saugos ir higienos sąlygos, bus taikomos išimtys. Aukštosios ir profesinės mokyklos, išskyrus pirminį profesinį mokymą, vykdomą kartu su socialinių įgūdžių programa, vykdo tik nuotolinį mokymą.
Vestuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 artimų giminaičių. Laidotuvėse, išskyrus šeimos narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis, taip pat gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų. Bažnyčiose rekomenduojama nutraukti tiesiogines pamaldas, siūloma pereiti prie nuotolinio bendravimo.
Viešose vietose galima būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, privaloma laikytis mažiausiai dviejų metrų atstumo nuo kitų žmonių arba jų grupių. Viešose vietose vyresniems nei 6 metų amžiaus asmenims privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Reikalavimas dėvėti kaukes netaikomas sportuojantiems asmenims, profesionaliems sportininkams treniruočių bei varžybų metu ir neįgaliesiems, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Nusiimti kaukę taip pat leidžiama teikiant paslaugas, kurių negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke, už gyvenamosios vietovės ribų ir kai šalia, 20 metrų spinduliu, nėra kitų asmenų.
Taip pat stabdoma sporto klubų, baseinų, masažo kabinetų, SPA veikla, draudžiami šokių, dainavimo ir kiti kontaktiniai užsiėmimai.
Kirpyklos, grožio, tatuiruočių salonai gali tęsti darbą, jei laikomasi higienos reikalavimų. Privalomos kaukės, išankstinė registracija.
Viešbučių veikla nedraudžiama, tačiau neleidžiama teikti grupinių paslaugų, privalomas kaukių dėvėjimas. Taip pat ribojamos maitinimo paslaugos viešbučiuose, išskyrus maisto pristatymą į kambarius arba išsinešimui.
Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas turi būti organizuojamas nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje. Privačiam sektoriui, kai tai įmanoma, darbą taip pat rekomenduojama organizuoti nuotoliniu būdu.
Gydymo įstaigose, globos namuose bei kitose socialines paslaugas teikiančiose stacionariose įstaigose draudžiamas gyventojų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu.
Užtikrinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje, valdant pacientų bei lankytojų srautus. Šeimos gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, turi parinkti paciento interesus labiausiai atitinkantį paslaugos teikimo būdą – kontaktinį arba nuotolinį.
Planinė pagalba gali būti proporcingai ribojama, siekiant užtikrinti skubią pagalbą bei COVID-19 gydymą.
Darbo ar laisvalaikio susirinkimai vidaus patalpose ar išorėje taip pat draudžiami.
Visuotinio karantino režimas tęsis iki lapkričio 29 dienos 24 val.