Gitanas Nausėda. Prezidentūros nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda palaiko Lenkijos ministro pirmininko Mateuszo Morawieckio kreipimąsi į aukščiausių ES institucijų – Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos – lyderius Ursulą von der Leyen ir Charlesą Michelį, raginant ES skirti atitinkamą dėmesį nerimą keliančiai padėčiai Baltarusijoje bei palaikyti Baltarusijos žmonių lūkesčius ir viltis.
 
„Šiame etape būtina tarptautinės bendruomenės, ES parama Baltarusijos žmonėms, siekiantiems permainų savo šalyje. Remiu Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio siūlymą surengti neeilinį ES viršūnių susitikimą dėl situacijos Baltarusijoje. Baltarusijos piliečių siekiai nusipelno tinkamo ES ir Vakarų sostinių dėmesio“, – teigė Prezidentas.
 
Naktį, iš rugpjūčio 9 į 10 dieną, Lietuvos ir Lenkijos vadovai kreipėsi į Baltarusijos valdžią, ragindami masinių protestų akivaizdoje laikytis demokratinių standartų, gerbti žmogaus ir piliečių teises, susilaikyti nuo jėgos panaudojimo. Vis tik iš sekmadienio į pirmadienį, naktį, paskelbus preliminarius Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatus, nuvilnijo protestų ir susirėmimų su policija banga: tūkstančiai protestuotojų suimti ir dešimtys sužeisti.
 
Pasak šalies vadovo, nepavykus Baltarusijoje užtikrinti saugių, laisvų ir sąžiningų rinkimų, įvykusieji negali būti vertintini kaip demokratiški ir skaidrūs.
 
„Rinkimuose nebuvo gerbiamos piliečių teisės, žodžio ir saviraiškos laisvės. Raginu Baltarusijos valdžią paleisti visus taikius protestuotojus, žurnalistus, pilietinės visuomenės atstovus, sulaikytus rinkimų metu, ir drauge su Lenkijos lyderiais kreipiuosi į ES institucijų vadovus, ragindamas aukščiausiu lygiu reaguoti į padėtį Baltarusijoje“, – pabrėžė Prezidentas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.11; 03:00

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai sekmadienį susitinka tartis dėl kandidatų užimti svarbiausių ES institucijų vadovų postus.
 
Šiais metais keisis svarbiausių ES institucijų vadovai, tai – Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, Europos centrinio banko (ECB) prezidentas, Europos Komisijos pirmininkas, ES vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai.
 
Šiuo metu Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą užima lenkas Donaldas Tuskas, Europos centrinio banko prezidento pareigas eina italas Mario Draghis, ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams pareigas eina italė Federica Mogherini, o Europos Komisijos pirmininko poste šiuo metu yra Jeanas Claude’as Junckeris.
 
ES valstybės narės ir ES įstatymų leidėjai yra aklavietėje nuo tada, kai įvyko Europos Parlamento (EP) rinkimai, kuriuose centro dešiniosios ir centro kairiosios partijos prarado bendrą daugumą, o liberalai ir žalieji sustiprino savo pozicijas.
 
Birželio 21 d. vyko ES lyderių susitikimas, tačiau jiems nepavyko susitarti, kas turėtų vadovauti Europos Komisijai ir kitoms pagrindinėms ES institucijoms, todėl nuspręsta birželio 30 d. susitikti dar kartą.
 
„Nė vienas kandidatas nesulaukė daugumos palaikymo“, – sakė D. Tuskas.
„Norime susitarti iki pirmojo naujojo parlamento posėdžio“, – savo ruožtu sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.30; 00:30