Honkongas
Medžioję „kurmį“ CŽV agentai surizikavo – leido įtariamajam grįžti į Kiniją
Matt Apuzzo, Adam Goldman / The New York Times
The New York Times pasakoja priešistorę, kaip buvo suimtas buvęs CŽV bendradarbis Džeris Čun Šin Li, sulaikytas įtarus slaptos informacijos perdavimu Kinijai.
FTB agentai susitiko su Li maždaug 2013 metais ir tada ryžosi „apskaičiuotai rizikai“, praneša žurnalistai Metas Apuco ir Adamas Goldmanas: jam „nepareiškė pretenzijų dėl jo bagaže rastos slaptos informacijos“.
FTB galėjo suimti Li vietoje, bet tyrėjai buvo prieš: „Jei Li būtų perbėgėlis, jo suėmimas dėl pašalinio kaltinimo atkreiptų kinų dėmesį ir leistų jiems užglaistyti pėdsakus. Jeigu jis ne „kurmis“, – o daugelis atkakliai tvirtino, kad toks nebuvo, – jo areštas galėjo leisti pasislėpti tikram išdavikui“. FTB leido Li grįžti į Honkongą, spėdami, kad kantriai laukdami agentai „įstengs sudėlioti vientisą vaizdą, kaip Kinija sunaikino JAV šnipinėjimo tinklą, ir išsiaiškinti, ar tam padėjo Li“.
Po beveik penkerių metų, kai tas netikėtai grįžo į JAV, FTB „žengė savo žingsnį“. „Pirmadienį jis atskrido Cathay Pacific reisu į Tarptautinį Kenedžio oro uostą ir buvo muitininkų praleistas. Pasak teismo dokumentų, jo laukęs FTB agentas Kelis O‘Brajenas šūktelėjo jį vardu. Li atsiliepė ir buvo suimtas“, – pasakoja The New York Times.
Straipsnio autoriai čia pabrėžia, kad Li suėmimas neišsprendžia klausimo, ar jis prisidėjęs prie bylos. „Vienas vyriausybinis valdininkas pranešė, kad kol kas neplanuojama pateikti Li kaltinimų šnipinėjimu, Amerikos paslapčių išdavimu kinams ar dar kažkuo, išskyrus vienintelį kaltinimą, susijusį su neteisėtu disponavimu slapta informacija. Tai paliks neišspręstą mįslę, kaip Kinija sugebėjo atskleisti CŽV informatorių tinklą“, – pažymi Apuco ir Goldmanas.
Kai 2010 metų pabaigoje CŽV pastebėjo šnipų dingimus, Li buvo įtartas ne iš karto, praneša žurnalistai. „Augant nuogąstavimams, kad egzistuoja kurmis, vyriausybė sudarė slaptą tikslinę grupę iš CŽV karininkų ir FTB agentų“, – sakoma straipsnyje.
„Dingimai nesiliovė, ir analitikai priėjo išvadą, kad Li, nors jis jau daug metų nebedirbo CŽV, žinojo pavardes tų, kurie buvo nužudyti arba įkalinti, – pasakoja The New York Times. – Kaip pasakoja vienas iš buvusių valdininkų, jį demaskavo visi rodikliai vyriausybinėje lentelėje, kuri naudojama potencialioms šnipinėjimo grėsmėms išaiškinti“.
Tačiau signalai galėjo būti netikri, o Li atveju „buvo ir kitokių įmanomų paaiškinimų“. The New York Times aiškina: „Kai kurie tyrėjai spėjo, kad Kinija įsilaužė į CŽV sistemą, skirtą bendravimui su informatoriais. Žvalgybos tarnyba susidūrė su analogiškomis problemomis kitose šalyse, o kai kurie tyrėjai manė, kad technologija pernelyg grubi, kad atsispirtų pažengusiems Kinijos kompiuterių specialistams.
„Kita grupė kaltino CŽV bendradarbius Pekine, kad tie buvo nerūpestingi ir leido save identifikuoti susitikinėjant su informatoriais. Tai buvo įnirtingas ginčas, ir kai kurie bendradarbiai pripažino, kad žala gali būti paaiškinama faktorių junginiu“, – tęsia leidinys. Kai kurie buvę oficialūs asmenys sakė, kad argumentai prieš Li svarūs, bet pagrįsti netiesioginiais įrodymais, pabrėžia The New York Times.
Informacijos šaltinis: The New York Times
2018.01.21; 06:00
Partijos suvažiavime Si Dzinpingas įspėja dėl pavojų Kinijai
Pekine trečiadienį prasidėjo kas penkerius metus vykstantis Kinijos komunistų partijos (KP) suvažiavimas. Savo kalboje valstybės ir partijos vadovas Si Dzinpingas (Xi Jinping) įspėjo Kinijos komunistus dėl „rimtų iššūkių“.
Ir antroji pagal dydį pasaulio ekonomika, ir visas pasaulis išgyvena „didelius ir sudėtingus pokyčius“, kalbėjo jis. Todėl visi partiečiai turi būti labai budrūs pavojų akivaizdoje. Jie taip pat turi ryžtingai kovoti su viskuo, kad „žlugdo“ partiją.
Savo neįprastai ilgoje – pusketvirtos valandos trukusioje kalboje – Si Dzinpingas ragino 89 mln. partijos narių būti vieningus ir imtis didesnių pastangų, kad būtų sukurta gerovė, o „kiniškas socializmas naujoje eroje“ būtų sėkmingas.
„Šalies atsigavimas yra didžiausia kinų tautos svajonė“, – pabrėžė prezidentas. Jis paragino kurti stiprią kariuomenę, kuri būtų „pasaulinės klasės“. Ginkluotųjų pajėgų modernizavimas „visa apimtimi“ turėtų būti baigtas iki 2025 metų.
Reaguodamas į raginimus dėl daugiau demokratijos Honkonge, Si Dzinpingas patvirtino Kinijos suverenumą buvusios britų kolonijos atžvilgiu. Jis kartu pabrėžė principą „viena šalis, dvi sistemos“, kuriuo remiantis Honkongas yra valdomas autonomiškai.
Taip pat paminėdamas Taivaną, Si Dzinpingas ragino „priešintis separatistiniams veiksmams“. Jis akcentavo, kad niekad nebus leista kam nors „atskirti dalies Kinijos“.
Partijos suvažiavimo atidaryme dalyvavo ir buvę partijos lyderiai Hu Dzintao (Hu Jintao) bei Dzian Dzeminis (Jiang Zemin). Savaitės trukmės suvažiavime 2 300 delegatų patvirtins Si Dzinpingą generaliniu sekretoriumi dar penkerių metų kadencijai.
Informacijos šaltinis – ELTA
2017.10.19; 00:02
Į Honkongą atvyko Kinijos lėktuvnešis „Liaoning“
Į Honkongą atvyko vienintelis veikiantis Kinijos lėktuvnešis „Liaoning“. Tai pirmoji lėktuvnešio kelionė už žemyninės Kinijos ribų, jo pasirodymas priskiriamas 20-ąsias Honkongo perdavimo Kinijai metines pažymėti skirtiems renginiams. Honkongą Kinijai perdavė Jungtinė Karalystė (JK), iki tol Honkongas buvo JK kolonija, rašo BBC.
Lėktuvnešis atgabentas praėjus savaitei po itin simboliško Kinijos prezidento Si Dzinpingo (Xi Jinping) vizito – pirmojo nuo 2012 metų jam tapus Kinijos prezidentu.
Protestų lydymo vizito metu Si Dzinpingas įspėjo, kad Pekinas netoleruos mėginimų mesti iššūkį centrinei Kinijos valdžiai. Pastaraisiais metais Honkongo politinis klimatas tapo itin įtemptas, daugėjo raginimų dėl apsisprendimo teisės ir net nepriklausomybės.
Kinijos prezidentui viešint Honkonge buvo itin sustiprintas saugumas, o jam išvykstant tūkstančiai žmonių žygiavo kasmetiniame renginyje, reikalaudami didesnės demokratijos.
Kai kurie lėktuvnešio „Liaoning“ atvykimą suvokia kaip Pekino jėgos demonstravimą, bet daugelis žmonių Honkonge stovėjo ilgiausiose eilėse, kad gautų nemokamus bilietus turui po laivą.
Lėktuvnešis lydymas trijų karo laivų net penkias dienas stovės išmetęs inkarą netoli Honkongo Cingo Ji salos.
Nors Kinijos liaudies išlaisvinimo armijos (PLA) kariai Honkonge dislokuoti jau nuo 1997-ųjų, kai Honkongas buvo perduotas Kinijai, jiems itin trūksta pripažinimo. PLA kariai labai retai matomi gatvėse su uniformomis. Dėl šios priežasties itin svarbus „Liaoning“ lėktuvnešio pasirodymas.
Informacijos šaltinis – ELTA
2017.07.07; 03:03