Ilja Jašinas. EPA – ELTA foto

Maskva, gruodžio 9 d. (AFP-ELTA). Rusijos karą prieš Ukrainą kritikavusiam opozicionieriui Iljai Jašinui penktadienį skirta aštuonerių su puse metų laisvės atėmimo bausmė.
 
Pasak teismo posėdį stebėjusio naujienų agentūros AFP žurnalisto, skaitydama nuosprendį, Maskvos Meščansko apygardos teismo teisėja Oksana Goriunova nurodė, kad I. Jašinas bausmę turės atlikti pataisos kolonijoje ir dabar turi 10 dienų skundui pateikti.
 
39-erių I. Jašinas buvo teisiamas pagal kaltinimus platinus „klaidingą informaciją“ apie Rusijos kariuomenę ir kursčius „neapykantą“.
 
Opozicionierius vasarą buvo suimtas po to, kai balandį „Youtube“ paskelbtame įraše kalbėjo apie „civilių žudymą“ Bučoje. Jis įvykius Kyjivo priemiestyje vadino „žudynėmis“.
 
Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą vasario 24 dieną rusų institucijos suaktyvino savo veiksmus prieš vyriausybės kritikus. Beveik visi žinomi prezidento Vladimiro Putino politiniai priešininkai arba paliko šalį, arba sėdi kalėjime.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.12.10; 06:44

Kartuvės

Maskva, liepos 12 d. (AFP-ELTA). Rusijos pareigūnai iškėlė baudžiamąją bylą Ilja Jašinui, vienam iš paskutinių šalyje likusių opozicijos veikėjų. Ji iškelta dėl įtariamo melagingos informacijos apie Rusijos armiją platinimo, antradienį pranešė jo advokatas.
 
„Man paskambino tyrėjas – jie pradeda kratą jo namuose“, – feisbuke pranešė advokatas Vadimas Prochorovas.
 
Birželio mėnesį I. Jašinas buvo nuteistas kalėti 15 dienų. Jis turėjo būti paleistas anksti trečiadienį.
 
I. Jašinas yra Rusijoje žymus opozicijos veikėjas nuo 2011–2012 m. masinių protestų prieš prezidentą Vladimirą Putiną. Jis pasmerkė Rusijos puolimą Ukrainoje. Jis yra įkalinto opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sąjungininkas ir buvo artimas opozicijos politikui Borisui Nemcovui, nužudytam prie Kremliaus 2015 metais.
Kalėjimo tvora. Slaptai.lt nuotr.
 
V. Putinui vasario 24 d. pasiuntus kariuomenę į Ukrainą, Rusija priėmė įstatymą, numatantį iki 15 metų laisvės atėmimo bausmę už informacijos apie kariuomenę, kurią Rusijos valdžia laiko melaginga, skleidimą.
 
Anksčiau antradienį I. Jašinas, kuriam kalėjime sukako 39-eri, socialinėje žiniasklaidoje sakė, kad turėtų būti paleistas trečiadienį 1.20 valandą. „Galbūt jie mane išleis. Galbūt ne, – sakė jis. – Ką manote?”
Kalėjimo tvoros. Slaptai.lt nuotr.
 
Apie baudžiamąjį tyrimą prieš opozicijos politiką paskelbta Rusijoje imantis precedento neturinčių susidorojimų su turinčiaisiais kitokią nuomonę, dauguma opozicijos aktyvistų arba kalėjime, arba išvyko iš šalies. V. Putinui pasiuntus kariuomenę į Ukrainą, Maskva sustiprino pastangas sutriuškinti nepritariančiuosius.
 
Birželį kalbėdamas teisme I. Jašinas sakė, kad jo sulaikymas tikriausiai yra įžanga į baudžiamąją bylą. Jis paminėjo savo draugo ir kolegos opozicijos aktyvisto Vladimiro Kara-Murzos bylą – iš pradžių jis buvo sulaikytas, o vėliau apkaltintas kriminaliniais kaltinimais už tariamą melagingos informacijos apie Rusijos kariuomenę platinimą. 40 metų V. Kara-Murza dabar yra sulaikytas ir laukia teismo. Balandžio mėnesį jis buvo nuteistas 15 parų arešto už policijos nurodymų nevykdymą.
 
Nuo tada, kai Maskva pradėjo intervenciją į Ukrainą, uždarytos arba sustabdytos nepriklausomos žiniasklaidos priemonės, dešimtys tūkstančių rusų paliko šalį. Prieš karinę kampaniją Ukrainoje Rusijos teismas taip pat uždraudė žymiausią šalies teisių grupę „Memorial“, A. Navalno politinės organizacijos taip pat uždraustos.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.07.13; 08:01

Rusijos policija šeštadienį areštavo daugybę žmonių, susirinkusių sostinėje Maskvoje reikalauti laisvų ir sąžiningų rinkimų.
 
Naujienų agentūros žurnalisto teigimu, prieš opozicijos organizuojamo protesto pradžią areštuota mažiausiai 50 žmonių.
 
Rusijos institucijoms atsisakius į Maskvos miesto tarybos rinkimus registruoti kelis opozicijos ir nepriklausomus kandidatus, tūkstančiai rusų pasižadėjo šeštadienį eiti protestuoti į sostinės gatves.
 
Šio šeštadienio protestas – jau ne pirma demonstracija šalyje dėl laisvų ir sąžiningų rinkimų. Praėjusį savaitgalį sostinėje Maskvoje protestavo 22 000 žmonių.
 
Likus kelioms dienoms iki planuojamo protesto, buvo sulaikytas Kremliaus kritikas, opozicijos politikas Aleksejus Navalnas, kuris ragino žmones ateiti į šeštadienį rengiamą protestą. Jam skirta 30 parų arešto.
 
Tuo metu likus kelioms valandoms iki protesto, areštuoti keli kiti pagrindiniai Rusijos opozicijos veikėjai ir neįregistruoti kandidatai.
 
Netrukus prieš mitingą areštuotas politikas, netinkamu kandidatu pripažintas Dmitrijus Gudkovas. Kiek anksčiau politikas sakė, kad šalies ateitis yra pavojuje.
 
Tarp sulaikytųjų – Ilja Jašinas. D. Gudkovas ir A. Navalno sąjungininkas Ivanas Ždanovas.  
 
Remiantis vėliausia informacija, Rusijos policija šeštadienį sostinėje Maskvoje areštavo mažiausiai 211 žmonių, susirinkusių į nesankcionuotą mitingą reikalauti laisvų ir sąžiningų rinkimų, skelbė protestus stebinti organizacija „OVD Info“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.27; 15:33
 
 
 

Esant tik labai nedidelei galimybei, kad Rusijoje bus esminių pokyčių, ši šalis yra nenuspėjama, ir viskas gali įvykti greičiau, nei spėjama, teigia Aleksandro Litvinenkos našlė Marina.
 
litvinenko_marina
Nuotraukoje: Marina Litvineko, Aleksandro Litvinenkos našlė

Tuo tarpu opozicijos politikas Ilja Jašinas įsitikinęs, kad Aleksandras Navalnas galėtų mesti iššūkį Vladimirui Putinui jau per šiuos prezidento rinkimus kitų metų kovą.
 
„Manau, kad artimiausiu metu yra labai nedidelė galimybė, jog Rusijoje keisis valdžia, bet tai, kad forumas vyksta Lietuvoje (…), rodo, koks yra susidomėjimas, kas dedasi Rusijoje, norint sužinoti informaciją ne tik iš diplomatinių atstovų, kurie, žinoma, kalbės, kas jiems naudinga, bet ir iš žmonių, kurie kovoja už naują Rusiją“, – teigė M. Litvinenko žurnalistams per Vilniaus Rusijos forumą.
 
A. Litvinenkos našlė neprognozavo, kad pokyčiai galėtų įvykti greitai, tačiau atkreipė dėmesį į neprognozuojamą šalies charakterį.
 
„Yra galimybių, kad Rusijoje gali kas nors keistis, bet negaliu garantuoti, kad artimiausiu metu. Labai svarbus momentas buvo paliestas vakar, kad Rusija yra nenuspėjama, ir kai kalbama apie dešimties ar penkiolikos metų laikotarpį, jis gali pasirodyti daug trumpesnis“, – sakė M. Litvinenko.
 
Tuo tarpu Rusijos opozicijos narys I. Jašinas mano, kad V. Putinui galėtų jau per šiuos rinkimus iššūkį mesti A. Navalnas, jeigu Kremlių pavyktų prispausti suteikti galimybių opoziciniams kandidatams dalyvauti rinkimuose.
 
Jo nuomone, A. Navalnas yra vienintelis kandidatas, „rimtai pasirengęs mesti iššūkį V. Putinui“.
 
„Gali atsitikti siurprizų, jei būtų aktyvi kampanija, naujas veidas politikoje, gali gauti aukštą rezultatą“, – sakė I. Jašinas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA.
 
2017.05.20; 05:05