video_cip

“Dešimtmečiais kultūrą kontroliuojančių valdininkų stalčiuose dūli ir scenarijai filmams istorine tematika. Dėmesio nesulaukė ne vienerius metus teiktas kūrybinis projektas “Lietuvos istorija mene”.

Ne tik valstybės paramos –  elementaraus dėmesio nesulaukia ir kitas kūrybinis autorinis projektas “Lietuvos istorija romanuose”.

Bene aršiausiai atsainų, nepatriotišką valdžios požiūrį apnuogina dar ir šis pavyzdys. Ilgus metus kūrę, dirbę talentingiausi Lietuvos menininkai tik savo asmenine iniciatyva išleidžia iliustruotą, istoriškai vertingiausią enciklopediją “Laisvės paženklinti”. Taip neseniai įvykusioje konferencijoje kalbėjo rašytojas Jonas Užurka.

Toje pačioje konferencijoje pranešimą “Populiarioji istorija – literatūroje, teatre ir kine” perskaitė istorikė Inga Baranauskienė. Istorikų Ingos ir Tomo Baranauskų bute, šalia jaunų tėvų pasodinę jų sūnelį, kalbėjome apie Lietuvos istoriją kine.

Continue reading „Lietuvos istorija kine. Kokia ji?”

sklaida_0

Kovo 21 d. Seime įvyko konferencija “Tautos istorija ir jos sklaida”. Tema labai aktuali. Gaila, nedalyvavo žmonės nei iš Švietimo ir mokslo, nei iš Kultūros ministerijos. Didelis stačiakampis stalas Konstitucijos salėje nebuvo pilnai apsėstas, trūko kokių trijų dešimčių istorijos mokytojų, kultūros veikėjų, neabejingų mūsų istorijai ir jos sklaidai.

Buvo pasakyta, kad konferencija transliuojama internetinėmis priemonėmis, kad matyti ir girdėti gali tūkstančiai. Gerai, kad transliuojama, gal vienas kitas vieną kitą žodį ir išgirs. Tik vienas kitas, vieną kitą žodį. Nes kas gi visą dieną sėdės prie kompiuterio ir klausysis, ką sako istorikas prof., dr. Eugenijus Jovaiša, jo mokinė, Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė Jūratė Litvinaitė, istorikas Algimantas Liekis, mitologas Dainius Razauskas, istorinių romanų rašytojas Jonas Užurka, istorikė Inga Baranauskienė, Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Endriukaitis ir kiti pranešėjai, diskusijos dalyviai!

Continue reading „Apie tai, kaip yra ir kaip turėtų būti”