JAV prezidentas Donaldas Trampas. EPA – ELTA nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad laikinai užbaigs ilgiausią Jungtinių Valstijų istorijoje vyriausybės prastovą, atsisakydamas reikalavimo nedelsiant finansuoti sienos statybą Meksikos pasienyje.

Pranešimas Baltuosiuose rūmuose parodė D. Trumpo atsitraukimą, sustabdydamas politinį ginčą, kuris paralyžiavo Vašingtoną, sutrikdė oro susisiekimą ir penkias savaites paliko daugiau negu 800 tūkst. federalinių darbuotojų be darbo užmokesčio.

Demokratų senatorius Chuckas Schumeris teigė tikintis, kad D. Trumpas „išmoko savo pamoką.„

Tačiau, nors prezidentas nusileido ir sutiko atnaujinti vyriausybės darbą negaudamas 5,7 mlrd. JAV dolerių sienos statybos finansavimui, jis vis dėlto pagrasino toliau kovoti nauju uždarymu arba nepaprastąja padėtimi, jeigu jo projektas per ateinančias tris savaites nepasieks proveržio.

„Per trumpą laiką pasirašysiu įstatymo projektą, kad galėtume atidaryti mūsų vyriausybę. Tikiuosi, kad per ateinančias 21-ą dieną tiek demokratai, tiek respublikonai veiks sąžiningai“, – sakė jis.

„Jeigu mes negausime teisingo susitarimo iš Kongreso, vyriausybė vasario 15 dieną vėl bus uždaryta, arba aš naudosiu įgaliojimus, suteiktus man pagal Jungtinių Valstijų įstatymus ir Konstituciją šiam klausimui spręsti“, – įspėjo prezidentas.

„Mes tikrai neturime kito pasirinkimo, tik sukurti galingą sieną arba plieno barjerą“, – pridūrė jis.

Senatas vienbalsiai patvirtino susitarimą ir buvo tikimasi, kad tą patį padarys Atstovų Rūmai.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.27; 08:00

Dėl JAV vyriausybės uždarymo 800 tūkst. federalinių darbuotojų liko be atlyginimų, o tokia situacija susiklostė dėl Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo ginčo su demokratais dėl sienos su Meksika statybos. 

Donaldas Trampas (Trump) nuotr. EPA – ELTA nuotr.

Šeštadienį buvo rekordinė, 22-oji, JAV vyriausybės uždarymo diena. Demokratai atsisakė patvirtinti 5,7 mlrd. JAV dolerių D. Trumpo reikalavimą sienos projektui, ir tai paralyžiavo Vašingtoną. Prezidentas netgi atsisakė pasirašyti biudžetą, skirtą su ginču nesusijusiems vyriausybės departamentams.

Dėl šios priežasties tokie darbuotojai kaip FTB agentai, skrydžių vadovai ir muziejų darbuotojai penktadienį negavo darbo užmokesčio.

Dalinis vyriausybės uždarymas jau tapo ilgiausiu istorijoje. D. Trumpas penktadienį atsiėmė keletą ankstesnių grasinimų: kad paskelbs nepaprastąją padėtį ir bandys gauti lėšas be Kongreso patvirtinimo. 

D. Trumpas apibūdino nepaprastosios padėties paskelbimą kaip „paprastą išeitį“ ir teigė, kad Kongresas turėjo prisiimti atsakomybę už 5,7 mlrd. JAV dolerių lėšų patvirtinimą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.13; 03:00

JAV paskelbė sankcijas 17 Saudo Arabijos piliečių, siejamų su K. Khashoggio nužudymu. EPA-ELTA nuotr.

JAV vyriausybė dėl žurnalisto Jamalo Khashoggio nužudymo paskelbė sankcijas 17 Saudo Arabijos piliečių. Tai pranešė JAV iždo departamentas. Sankcijos paskelbtos vadovaujantis įstatymu, kuriuo baudžiama už žmogaus teisių pažeidimus.

Į sankcionuojamų asmenų sąrašą įtrauktas Saudo Arabijos generalinis konsulas Stambule Mohammedas al-Otaibis, taip pat komandos, kuri kaltinama diplomatinėje atstovybėje nužudžiusi vyriausybę kritikavusį žurnalistą, nariai. Sąraše taip pat yra buvęs aukštas kronprinco Mohammedo bin Salmano patarėjas.

Prieš tai Saudo Arabijos prokuratūra dėl J. Khashoggio nužudymo penkiems kaltinamiesiems pareikalavo mirties bausmės.

Iš viso kaltinimai pateikti 11 įtariamųjų, ketvirtadienį pranešė Karalystės prokuratūra. J. Khashoggis neaiškiomis aplinkybėmis dingo spalio 2-ąją lankydamasis Saudo Arabijos konsulate Stambule. Tik po kurio laiko Saudo Arabija pripažino, kad žurnalistas buvo nužudytas. Tačiau jo palaikai yra dingę.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu prokuratūros pareiškimą pavadino „pozityviu, tačiau nepakankamu“. J. Khashoggio nužudymas, anot jo, buvo suplanuotas. Turkų saugumo tarnybos spėja, kad Saudo Arabijos žvalgyba nužudė J. Khashoggį ir jo kūną sukapojo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.16; 07:00