Tenerifės Santa Krusas, rugpjūčio 20 d. (dpa-ELTA). Miško gaisras atostogautojų pamėgtoje Kanarų saloje Tenerifėje vis dar nesuvaldytas. Liepsnos iki šiol apėmė maždaug 10 000 hektarų plotą, sekmadienį pranešė Kanarų vyriausybės vadovas Fernandas Clavijo. Tai atitinka beveik 14 000 futbolo aikščių. Geroji žinia esą yra ta, kad visas ugnies pietinis frontas yra „labai stabilus“. Nerimą kelia šiaurinė gaisro zona.
 
Iki šiol savo namus salos šiaurėje ir šiaurės rytuose turėjo palikti per 12 000 žmonių. Šeštadienį skelbta apie 26 000 evakuotų asmenų, tačiau šis skaičius vėliau smarkiai sumažintas. Apie nukentėjusius asmenis ar sunaikintus namus kol kas nepranešama.
 
Antradienio vakarą netoli Arafo kilusio gaisro priežastis ir toliau lieka neaiški. Liepsnas gesinančių lėktuvų skaičius sekmadienį padidintas nuo 19 iki 23.
 
Tenerifėje šeštadienį apsilankęs Ispanijos vidaus reikalų ministras Fernandas Grande Marlaska pareiškė viltį, kad per kelias ateinančias dienas pavyks suvaldyti gaisrą, jei orai bus palankūs. Pirmadienį į salą turėtų atvykti Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sánchezas.
 
Kanarų premjero teigimu, tai vienas sudėtingiausių gaisrų Tenerifėje per praėjusius 40 metų. Oficialiais duomenimis, gesinimo darbus nuo pat pradžių komplikavo sunkiai pasiekiama teritorija, nepalankios oro sąlygos ir gausiai susidarantys dūmai.
 
Turistinėse salos teritorijose, anot institucijų, padėtis yra normali.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.08.21; 00:30

Ispanijoje siaučia miškų gaisrai. EPA-ELTA nuotr.

Madridas, liepos 16 d. (dpa–ELTA). Ispanijai priklausančioje Kanarų La Palmos saloje valdžia evakavo daugiau nei 4 250 žmonių, nes šeštadienį kilęs miško gaisras toliau plinta.
 
Salos šiaurės vakaruose esančiame Puntagordos miestelyje įsiplieskęs gaisras jau apėmė beveik 4700 hektarų, sekmadienį pranešė valstybinė televizija RTVE, remdamasi vietos pareigūnais.
 
Evakuoti asmenys atvyko iš Puntagordos ir gretimo Tijarafe miesto. Pasak pareigūnų, visiškai sudegė mažiausiai 11 namų.
 
Maždaug 300 ugniagesių, padedami 11 lėktuvų ir sraigtasparnių, stengėsi suvaldyti gaisrą, kuris per vieną dieną nuniokojo maždaug 6500 futbolo aikščių prilygstantį plotą.
 
Tačiau sekmadienis oro sąlygos pasikeitė – žemesnė temperatūra ir didesnė drėgmė gali padėti užgesinti gaisrą.
 
La Palma, nutolusi į vakarus nuo Kanarų salų, 2021 m. kelis mėnesius buvo linksniuojama žiniasklaidos antraštėse po to, kai išsiveržus Tajogaite ugnikalniui į jį supantį reljefą išsiliejo didžiulis kiekis lavos.
 
Gabija Lebednykaitė (ELTA)
 
2023.07.17; 00:30

Ugnikalnio išsiveržimas La Palmoje. EPA – ELTA nuotr.

Madridas, spalio 19 d. (dpa-ELTA). Kanarų La Palmos salos valdžios institucijos nurodė 7 tūkst. El Paso miesto gyventojų, jei įmanoma, likti namuose, nes saloje besiveržiantis ugnikalnis pablogino oro kokybę.
 
Dėl dabartinių oro sąlygų nepakankamai gerai išsisklaido ugnikalnio išmetamos dujos, antradienį skelbė laikraštis „La Vanguardia“.
 
Ugnikalnis veržiasi jau kelias savaites ir spjaudosi pelenais, dūmais ir lava. Kol kas nematyti galimų išsiveržimo pabaigos ženklų.
 
Jūrą, manoma, netrukus pasieks antrasis lavos srautas, kuris šiuo metu yra vos už 30 metrų nuo pakrantės uolų, skelbė valstybinė televizija RTVE.
 
Pagrindinis lavos srautas prieš beveik prieš tris savaites pasiekė Atlanto vandenyną ir suformavo prie salos naują plotą, kuris sekmadienį buvo 36 hektarų dydžio. Tai reiškia, kad teks iš naujo nubraižyti salos žemėlapius.
 
Pareigūnai dar kartą įspėjo, kad iki 1 000 laipsnių Celsijaus įkaitusiai lavai susilietus su sūriu jūros vandeniu gali pasklisti nuodingi dūmai.
 
Ugnikalnis La Palmoje, kuris neturi oficialaus pavadinimo, pirmą kartą po 50 metų pertraukos išsiveržė rugsėjo 19 dieną. Nuo lada lava sunaikino beveik 2 tūkst. pastatų ir privertė 7 tūkst. žmonių palikti savo namus.
 
Lina Linkevičiūtė (DPA)
 
2021.10.20; 07:30

Ugnikalnio išsiveržimas Kanarų salose. EPA – ELTA nuotr.

Naujas ugnikalnio išsiveržimas Ispanijos Kanarų salose privertė atšaukti skrydžius, penktadienį pranešė oro uosto valdžia. Tai – pirmas kartas, kai Kumbre Vjechos vulkanui šią savaitę atgijus nutupdomi lėktuvai.
 
Penktadienį pranešta ir apie naujas evakuacijas, nes vulkane griaudėjo galingi sprogimai ir atsivėrė nauji plyšiai. Ugnikalnis į orą išmetė didelį tirštų juodų pelenų debesį, todėl kelios oro linijos turėjo atšaukti skrydžius. Penktadienį buvo suplanuoti septyni skrydžiai, kuriuos vykdė „Binter“, „Canaryfly“ ir nacionalinis oro vežėjas „Iberia“, tačiau visi buvo atšaukti. Tai buvo pirmieji skrydžiai, atšaukti nuo ugnikalnio išsiveržimo sekmadienį. „Kol kas negalime pasakyti, kada galėsime atnaujinti skrydžius“, – tviteryje paskelbė Ispanijos vežėjas „Binter“.
 
Valdžia taip pat nurodė naujas evakuacijas, 6100 žmonių šią savaitę jau buvo priversti išvykti. Privalomas evakuacijos nurodymas buvo paskelbtas kai kuriose El Paso vietose La Palmos saloje, „atsižvelgiant į padidėjusią riziką gyventojams dėl dabar vykstančio išsiveržimo“, pranešė regiono vyriausybė.
 
Civilinės gvardijos vaizdo įraše tame rajone matomas sodas, visiškai užklotas storais pelenais. Iš ugnikalnio žiočių tekančios lavos greitis pastarosiomis dienomis nuolat lėtino tempą, ekspertai tikisi, kad srautas nepasieks pakrantės. Jei išsilydžiusi lava pasieks jūrą, ekspertai baiminasi, kad ji išmes į orą debesis nuodingų dujų. Šią savaitę valdžia įsteigė draudžiamą zoną, kad sulaikytų smalsuolius.
 
Išsiveržimas sunaikino šimtus namų ir didelius žemės plotus, regioninės valdžios institucijos apskaičiavo, kad žala gerokai viršija 400 milijonų eurų. Apie aukas kol kas nepranešta.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.09.25; 00:30

Po ugnikalnio išsiveržimo La Palmoje Ispanijos premjeras žada greitą pagalbą. EPA-ELTA nuotr.

Po ugnikalnio išsiveržimo Kanarų saloje La Palmoje Ispanijos premjeras Pedro Sánchezas pažadėjo greitą pagalbą nukentėjusiesiems.
 
Salos gyventojai gali būti ramūs, nes valstybė turi pakankamai lėšų ir personalo, sakė P. Sánchezas naktį į pirmadienį. Jis atšaukė planuotą kelionę į JAV ir išskrido į salą.
 
Vulkanas sekmadienį pirmą kartą per 50 metų vėl tapo aktyvus. Lavos srautai dar ir naktį maždaug 700 metrų per valandą greičiu liejosi kalnu žemyn užstatytų vietovių link. Jau yra sugriautų ar apgadintų pastatų, pirmadienį pranešė valstybinė TV stotis RTVE. Iš pavojaus zonos Iki šiol evakuota apie 5 000 asmenų. Saloje gyvena apie 83 000 žmonių. Apie sužeistuosius kol kas žinių nėra.
 
Pastarąjį kartą ugnikalnis saloje išsiveržė prieš 50 metų, kai Teneguía lava spjaudėsi 1971-aisiais. Masinio turizmo, kaip žinomose Gran Kanarijos, Fuerteventuros, Lancarortės ir Tenerifės salose, La Pamoje nėra.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.09.20; 10:30

Kadras iš filmo „Karibų jūros piratai”

Penktadienį Gvinėjos įlankoje, prie Nigerijos krantų, piratai atakavo tanklaivį suskystintosioms dujoms gabenti „LNG LAGOS II“, plaukiojantį su Bermudų Salų vėliava. Tai pranešė portalas „Trade Winds“, kuris specializuojasi krovinių pervežimo jūra klausimais.
 
Pasak leidinio, piratai mėgino išsilaipinti laive, bet šiam pavyko to išvengti staigiu manevru. Įgula išnaudojo šį laiką ir pasislėpė specialioje saugioje patalpoje.
 
Kai kurie jūreivystės temomis rašantys portalai praneša, kad piratams vis dėlto pavyko įlipti į laivą, bet visa įgula jau buvo saugi ir, pranešusi apie ataką, laukė Nigerijos pareigūnų pagalbos. Dabar tanklaivis, išplaukęs iš Kanarų salų, artėja prie Bonio uosto Nigerijoje.
 
Pastaraisiais metais Gvinėjos įlanka, nusidriekusi nuo Liberijos iki Kamerūno, dėl piratavimo grėsmės virto viena pavojingiausių laivybai vietų pasaulyje. Vien šįmet piratai šioje Pasaulio vandenyno dalyje iš laivų pagrobė beveik 150 įgulų narių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.18; 15:40