Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad nė viena šalis nėra pasiruošusi Italijos atvejui. Pasak jo, šiuo metu Lietuva turi daryti viską, kad toks scenarijus neįvyktų.
 
„Plitimo sprogimas būna labai greitas, ir labai greitai suserga didelė grupė žmonių, tuomet nebepatempia sveikatos sektorius. Aš dažnai gaunu klausimą, ar Lietuva pasiruošusi koronaviruso iššūkiam, ar sveikatos sistema yra pasiruošusi? Nė viena sistema nėra pasiruošusi Italijos scenarijui. Tokios šalies iš viso nėra pasaulyje, neegzistuoja toks sveikatos modelis niekur. Norint būti pasiruošus Italijos scenarijui, reikia turėti kelias tuščias ligonines, kurios nieko dabar neveiktų, bet būtų su visu pilnu personalu ir įranga, reikalinga pacientams ventiliuoti, ir kad tos kelios ligoninės nieko nedarytų“, – „Žinių radijui“ sakė A. Veryga.
 
Pasak jo, karantinas gali valdyti užsikrėtusiųjų skaičių.
 
„Italija ir kitos šalys, kur staigiai išsprogsta labai daug atvejų, jos negalėjo būti pasiruošusios, nė viena šalis tam nėra pasiruošusi. Tam reikalingas karantinas, kad valdytų tempą ir kad žmonės neužsikrėstų. O jei ir užsikrės, kad tas atvejų skaičius augtų lėtai, kad sistema spėtų suteikti jiems pagalbą“, – teigė jis.
 
Šiuo metu Lietuvoje patvirtinti 34 COVID-19 atvejai. Vienas iš jų klasterinis koronaviruso atvejis – asmuo užsikrėtė nuo savo šeimos nario, kuris grįžo iš užsienio infekuotas koronavirusu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.19; 11:07

Italijos premjeras Giuseppe Conte ketvirtadienį paskelbė, kad kelias savaites trunkantis karantinas Italijoje, kuri yra labiausiai koronaviruso pandemijos paveikta šalis Europoje, bus pratęstas iki vėlesnio nei balandžio 3 d. termino.
 
„Priemonės, kurių ėmėmės, turi būti pratęstos iki vėlesnio, nei numatėme, termino“, – laikraščiui „Corriere della Sera“ sakė G. Conte.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.19; 00:30

Stop ženklas

Dėl koronaviruso plitimo grėsmės Lietuvos teritorijoje įvedamas karantinas. Vyriausybės nutarimu, karantino režimas tęsis iki kovo 30 d. 24 val. Pasibaigus šiam terminui, karantino laikotarpis galės būti pratęstas.
 
Mažiausiai kelias artimiausias savaites bus apribota asmenų teisė išvykti ir atvykti į Lietuvos teritorija, bus draudžiami visi renginiai, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla. Įvedami įpareigojimai darbui viešajame sektoriuje bei apribojimai sveikatos apsaugos srityje. Šalyje bus sustabdyta švietimo įstaigų veikla.
 
Įvestas karantinas suponuoja piliečiams ne rekomendacijas, bet įpareigojimus, už kurių nevykdomą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Pastebėjus karantino metu daromus pažeidimus, galima kreiptis bendruoju pagalbos numeriu 112. 
 
ELTA, įsigaliojus karantino režimui, pateikia Vyriausybės nutarimu įvedamus draudimus ir apribojimus šalies teritorijoje.
 
Judėjimas per sieną ir šalies viduje
 
Uždraudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus. Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją ar vyksta į savo darbo vietą. Bus draudžiamas kruizinių laivų pateikimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą. Karantino metu prekių judėjimas nebus ribojamas.
 
Keisis ir judėjimo šalies viduje tvarka. Karantino metu bus ribojama keliavimo tarpmiestinio ir priemestinio transporto maršrutais tvarka bei intensyvumas: leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.
 
Apribojimai viešajam ir privačiajam sektoriui
 
Karantino metu šalyje draudžiami visi renginiai ir susibūrimai atviruose bei uždaruose erdvėse, draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.
 
Įvestas karantino režimas draudžia viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veiklą, išskyrus kai maistas galinamas išsinešimui arba kitais būdais pristatomas gyventojams.
 
Veiklos vykdyti negalės prekybos ir pramogų centrai, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose. Internetinė prekyba ir prekyba, kai prekės pristatomos gyventojams, bus leidžiama.
 
Taip pat bus stabdoma sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu. Draudžiamas grožio paslaugų teikimas, lošimo namų  ir lošimo automatų salonų veikla.
 
Karantino metu viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijose įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas bus organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje. Tuo tarpu privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.
 
Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose, karantino metu bus draudžiamas nuteistųjų, suimtųjų lankymas, išskyrus jų susitikimus su gynėjais.
 
Karatinio laikotarpiu rekomenduojama atsiskaitymams naudoti ne grynuosius pinigus.
 
Švietimo įstaigų darbo organizavimas
 
Karantino laikotarpiu bus sustabdytas ugdymo ir vaikų priežiūros procesas bei švietimo veikla visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose. Valdžia įpareigoja institucijas švietimo įstaigų darbą organizuoti nuotoliniu būdu.
 
Sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimas
 
Karantino metu atidedamos planinės operacijos, išskyrus pagalbą ir sveikatos priežiūros paslaugas, kurių nesuteikus reikšmingai pablogėtų paciento būklė. Bus draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą.
 
Bus ribojamas medicininės reabilitacijos paslaugų teikimas, išskyrus tuos atvejus, kurių nesuteikimas sąlygotų paciento neįgalumą.
 
Karantino režimo laikotarpiu kai kurios paslaugos sveikatos srityje turės būti teikiamos tik nuotoliniu būdu: vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymas, konsultacijos, elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimas ir tęsimas, būtinųjų tyrimų paskyrimas, slaugytojo konsultacijos.
 
Atidedamos planinės konsultacijos, odontologijos paslaugų teikimas, išskyrus pagalbą ir paslaugas, kurių nesuteikus pacientui reikšmingai pablogėtų paciento būklė.
 
Karantino režimas reikalaus perorganizuoti vaistinių veiklą, siekiant išvengti tiesioginio asmenų kontakto.
 
Socialines paslaugas teikiančių įstaigų darbo organizavimas
 
Karantino laikotarpiu draudžiamas lankymas visuose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose.
 
Visoms Lietuvoje veikiančioms religinėms bendruomenėms rekomenduojama neorganizuoti religinių apeigų, kurios reikalautų viešų susibūrimų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.16; 07:35

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad kovo 15 d. Lietuvoje patvirtinti dar trys nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Visi trys asmenys – neseniai grįžę iš užsienio. Taigi visi iki šiol infekcijos atvejai – įvežtiniai.
 
Patikslinama, kad vienas žmogus izoliuotas ir gydomas Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, du – Vilniuje, Santaros klinikose. Visiems jiems teikiama reikalinga pagalba.
 
Dėl šių naujų atvejų pradėti epidemiologiniai tyrimai.
 
Šiuo metu Lietuvoje patvirtinta iš viso dvylika COVID-19 atvejų. Pirmoji pacientė jau pasveikusi ir šeštadienį išleista namo.
 
Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė neeiliniame posėdyje šeštadienį nutarė paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.16; 00:50

Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Slaptai.lt nuotr.

Šeštadienio vakarą surengtame Vyriausybės posėdyje nuspręsta, kad Lietuvoje bus skelbiamas 15 parų karantinas šalies mastu. Karantinas įsigalios pirmadienio vidurnaktį. Pasibaigus terminui, karantino laikotarpis galės būti pratęstas.
 
Šalyje daugėjant patvirtintų užsikrėtusių koronavirusu atvejų, S. Skvernelio vadovaujama Vyriausybė šeštadienį susirinko aptarti situacijos ir tolesnių veiksmų kovojant su Europoje pastaruoju metu sparčiai plintančia pandemija.
 
Kiek anksčiau šeštadienio vakare surengtoje spaudos konferencijoje ministras pirmininkas detalizavo, kaip įvedus karantiną keisis gyvenimas šalyje.
 
Ministrų Kabinetas sutarė, kad įvedus karantiną būtų apribotos galimybės įvažiuoti į šalį, o tie, kurie įvažiuos – turės būtinai izoliuotis. Taip pat nustatytas reguliavimas keliaujantiems šalies viduje. Siūloma tarpmiestinių autobusų ir traukinių intensyvumą iš dalies riboti. Kruizinių laivų patekimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą bus draudžiamas.
 
Įvedus karantiną, bus stabdomi visi vieši renginiai šalyje, apribotos planinės operacijos, išskyrus tas, kurios yra neatidėliotinos. Taip pat uždraustas lankymasis stacionariose socialinėse įstaigose bei kalėjimuose.
 
Paskelbus karantiną bus siūloma atsiskaityti kortelėmis, o ne grynais pinigais.
 
Įvedus karantiną turės būti perorganizuoti planiniai skiepijimai, atidėtos odontologijos paslaugos, išskyrus būtinosios medicininės pagalbos užtikrinimą.
 
Dėl švietimo įstaigų naujų priemonių, nei yra įvesta dabar, neturėtų būti imtasi.
Mirtis. Stop
 
Viešbučių, sanatorijų veikla nėra stabdoma, tačiau veiklos draudimas įsigaliotų teikiant reabilitacijos, SPA paslaugas, jei šios nesusijusios su gydymo paslaugomis.
 
Dėl vaistinių veiklų atskirų apribojimų neturėtų būti. Bus siekiama įgalinti saugesnių formų prekybą, galinčią leisti minimalizuoti kontaktą tarp klientų ir vaistinės darbuotojo.
 
Taip pat bus siūlomas Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigoms, taip pat valstybės įmonėms taikyti nuotolinio darbo organizavimą. Tokia pati rekomendacija taikoma ir privačiam verslui.
 
Bus uždrausta visų kavinių, barų, maitinimo įstaigų veikla, išskyrus galimybę teikti maisto išsinešimui paslaugą.
 
Kartu bus uždrausta parduotuvių (išskyrus maisto prekių, kitų buitinių prekių parduotuvių, vaistinių) veikla. Taip pat bus uždrausta galimybė naudotis grožio paslaugas teikiančių įstaigų veikla – kirpyklomis, grožio salonais. Į draudimų sąrašą pateko ir lošimų namų veikla.
Ministrų kabinetas ragina Lietuvos dvasininkus koronaviruso grėsmės akivaizdoje neorganizuoti pamaldų maldos namuose.
 
Kaip teigė premjeras, Vyriausybė po savaitgalio ketina tvirtinti ekonomikos skatinimo planą, kurio vertė ne mažiau nei milijardas eurų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.15; 00:30

Arkikatedra. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Vėlyvą šeštadienio vakarą Lietuvos vyskūpai pranešė, kad Vyriausybei nusprendus nuo pirmadienio šalyje skelbti karantiną dėl koronaviruso grėsmės, viešos pamaldos bažnyčioje nevyks.
 
„Tikinčiųjų dvasinis gėris – aukščiausias Bažnyčios rūpestis. Lygiai taip pat Bažnyčiai rūpi ir tikinčiųjų saugumas ir sveikata. Dėl šios priežasties Lietuvos vyskupai, atsižvelgdami į Lietuvos Vyriausybės sprendimą skelbti karantiną visoje šalyje nutarė, kad nuo kovo 16 d. 0 val. iki tol, kol galios Vyriausybės paskelbtas karantinas, nebevyks jokios viešos pamaldos. Vyskupai dar kartą ragina tikinčiuosius neiti į bažnyčias, bet stebėti kunigo aukojamas šv. Mišias per TV, internetą, klausytis radijo transliacijų. Apsaugokime save ir kitus, ypač pagyvenusio amžiaus žmones! Stebėdami kunigo aukojamas šv. Mišias per TV ir melsdamiesi namuose, galite priimti dvasinę šv. Komuniją ir vienytis maldoje“, – rašoma Lietuvos Vyskupų Konferencijos (LVK) išplatintame pranešime spaudai.
 
Šeštadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje nuspręsta, kad Lietuvoje nuo pirmadienio bus skelbiamas 15 parų karantinas šalies mastu. Nors karantino metu visi vieši renginiai yra draudžiami, bažnyčiai tėra adresuojma rekomendacija pamaldų neorganizuoti.  
 
LVK pranešime pabrėžiama, kad bažnyčios lieka atviros privačiai maldai bei būtiniausiems asmeniniams tikinčiųjų patarnavimams. Laidotuvės, krikštai ar kiti sakramentai bus teikiami dalyvaujant tik artimiausiems šeimos nariams.
Vilniaus šv. Onos bažnyčia. Vytauto Visocko nuotr.
 
„Drauge raginame dar daugiau atsidėti privačiai maldai namuose: skaityti Šventąjį Raštą, prisimindami Jėzaus Kančią mintimis eiti Kryžiaus kelią, daugiau laiko skirti bendrai maldai šeimoje. Internetinės komunikacijos būdu šeimos ir pavieniai asmenys gali jungtis į maldos grupes ar švęsti Dievo Žodžio pamaldas. Išnaudokime šį laiką, kuomet negalime būti kartu fiziškai, maldai už sergančius ir kenčiančius – tai padės mums labiau vienytis su Jėzumi Gavėnios kelyje.
 
Viešpats ir šiuo išbandymų metu dovanoja mums ne vieną galimybę Jį atrasti iš naujo. Telydi kiekvieną iš mūsų tikėjimo kupina viltis! Teužtaria mus švč. Mergelė Marija – Ligonių Globėja ir Krikščionių Pagalba!“, – rašoma pranešime.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.15; 00:05

Antrankiai

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis įspėja – nuo pirmadienio įsigaliojus karantinui, visiems, kurie nepaisys valdžios įvedamų nurodymų, grės baudžiamoji atsakomybė. Komentuodamas tai, kad šeštadienį Klaipėdoje iš ligoninės savavališkai pasišalino 1988 m. gimęs vyras, kuriam pagal pirminius požymius medikai įtarė galimą koronavirusą, premjeras pažymėjo, kad saviizoliacija nebėra rekomendacija.
 
Tai, akcentuoja jis, taps privalomu nurodymu.
 
„Noriu labai trumpai paminėti, kad įsigaliojus Vyriausybės nutarimui kovo 16 d., 0:00 val., už tokio žingsnio padarymą yra numatyta ir administracinė, o jei tai sukels sunkias pasekmes, kalbant apie ligos plitimą, (numatoma – ELTA) ir baudžiamoji atsakomybė: bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų“, – po Vyriausybės posėdžio, kuriame nutarta nuo pirmadienio įvesti karantiną šalies mastu, sakė S. Skvernelis.
 
„Tai yra privalomi nurodymai – jau nebe siūlymai ir nebe pageidavimai dėl saviizoliacijos“, – akcentavo ministras pirmininkas.
 
Iš Klaipėdos ligoninės Liepojos gatvėje šeštadienį buvo pasišalinęs koronaviruso užsikrėtimu įtariamas 1988 metais gimęs pilietis, pats išsikvietęs greitąją medicinos pagalbą atvežti į ligoninę. Užsikrėtimu įtariamas pilietis policijos surastas ir grąžintas medikams.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.15; 00:30

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žada ateinančią savaitę teikti siūlymą Lietuvoje skelbti karantiną.
 
„Teiksime siūlymą kitą savaitę, kai ministrai susirinks, skelbti karantiną valstybėje“, – SAM vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Veryga.
 
Sveikatos apsaugos ministro teigimu, šalyje paskelbus karantiną pradeda veikti labai griežtos teisinės priemonės.
 
„Tada jau įsijungia labai griežtos ir teisinės priemonės, labai atriša rankas sudrausminti tuos neklaužadas, kurie labai keistai argumentuoja savo nesiizoliavimą ir sako: mes nebijome viruso“, – tikino A. Veryga.
 
„Tikrai padarysime viską, pasitelksime ir policiją, jeigu to reikės, kad žmonės, kurie elgiasi nedrausmingai, būtų sudrausminti. Savivaldybės, kaip ir sakiau, turi pasirūpinti vietomis, kur žmones dėti, kur juos izoliuoti. O jeigu paaiškės tokių atvejų, kai žmonės elgiasi neatsakingai jau gavę aiškią rekomendaciją, tai paskelbus karantiną prieisime iki baudžiamosios atsakomybės, jeigu jie užkrės kitus žmones, jeigu bus mirčių“, – pridūrė jis, akcentuodamas, kad už neatsakingą elgesį, pažeidžiantį karantiną, patys artimieji galės pareikalauti atsakomybės.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.14; 00:05

Maskviečiams, nepaisantiems nurodymo izoliuotis namuose po grįžimo iš labiausiai koronaviruso paveiktų valstybių, miesto valdžia grasina įkalinimu. Apie tai informuoja BBC.
 
Rusijos sostinės valdžia paskelbė „didelio pavojaus padėtį“ ir nurodė, kad iš Kinijos, Pietų Korėjos, Irano, Italijos bei kitų šalių, kuriose šiuo metu siaučia koronavirusas, grįžę gyventojai turi 14 dienų likti namuose.
 
Visiems nepaisantiems šio nurodymo gresia iki penkerių metų kalėjimo. Pareigūnai teigia, kad saviizoliacijoje esantys asmenys bus tikrinami naudojant stebėjimo kameras.
 
Iki šiol Rusija yra pranešusi apie 15 patvirtintų naujojo koronaviruso atvejų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.08; 00:30

Japonijos uoste prisišvartavusiame kruiziniame laive dėl koronaviruso buvo patikrinti visi keleiviai ir įgula, antradienį pranešė Japonijos valdžia, dar kelioms šalims ruošiantis iš laivo evakuoti savo piliečius.
 
Apie planus iš kruizo „Diamond Princess“ evakuoti piliečius pranešė ir Pietų Korėjos vyriausybė. Laive iš viso nustatyta daugiau nei 400 užsikrėtimo COVID-19 atvejų.
 
Nuo vasario pradžios, kai laive buvo paskelbtas karantinas, beveik kiekvieną dieną buvo patvirtinama po daugiau nei dešimt naujų užsikrėtimo atvejų, dėl šios priežasties visuomenė Japonijos vyriausybę kaltina neveiklumu.
 
Japonijos sveikatos ministras Katsunobu Kato antradienį pabrėžė, kad tie asmenys, kuriems nediagnozuotas koronavirusas, laivą galės palikti jau trečiadienį.
 
„Visų laive esančiųjų mėginiai buvo ištirti“, – žurnalistams sakė jis.
 
„Kai kurie rezultatai jau paskelbti… tuos, kurių rezultatai jau aiškūs, ruošiamės išlaipinti nuo vasario 19 d.“, – teigė K. Kato ir pabrėžė, jog išlaipinimo procesas turėtų trukti dvi–tris dienas.
 
Tačiau tiems, kurie turėjo artimą kontaktą su užsikrėtusiais žmonėmis, bus skelbiamas papildomas karantinas, dviejų savaičių laikotarpis bus skaičiuojamas nuo tos dienos, kai asmuo paskutinį kartą turėjo kontaktą su užsikrėtusiu žmogumi.
 
Kruizinį laivą palikus visiems keleiviams, įgulai taip pat bus skelbiamas dar vienas karantinas.
 
Kol kas galimybę evakuoti savo piliečius svarstė Kanada, Australija, Honkongas ir Pietų Korėja. JAV evakuaciją jau įvykdė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.18; 09:00