Trečiadienį vykusiame Vyriausybės pasitarime konstatuota, kad programinė įranga „Kaspersky Lab“ kelia potencialią grėsmę šalies nacionaliniam saugumui ir ją naudojantys ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros ir valstybės informacinių išteklių valdytojai artimiausiu metu privalės pakeisti ją kita saugia programine įranga.

„Privalome užtikrinti valstybės kibernetinį saugumą, todėl Vyriausybės priimtas sprendimas atliktas laiku ir atsižvelgiant į grėsmių ir pažeidžiamumo vertinimą. Kartu su kitomis valstybės institucijomis bendradarbiavome ieškodami įvertintai grėsmei atitinkančių sprendimų ir priemonių“, – sakė krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza. Pasak viceministro, nors sprendimas galioja tik kritinės infrastruktūros – energetikos, finansų sistemos, transporto ir kitų sektorių – bei viešojo sektoriaus valdytojams, verslo įmonės turi individualiai įsivertinti galimas programinės įrangos naudojimo rizikas.

Vyriausybės atstovai, įvertinę Lietuvos žvalgybos institucijų informaciją, pavedė ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros valdytojams per numatytą laiką pakeisti šią programinę įrangą kita analogiškas funkcijas atliekančia saugia įranga. Valstybės informacinių išteklių valdytojams, naudojantiems programinę įrangą „Kaspersky Lab“, pavesta atlikti šios programinės įrangos naudojimo rizikos analizę ir per suderintus su Nacionalinio kibernetinio saugumo centru (NKSC) terminus ją taip pat pakeisti.

„Nacionalinio kibernetinio saugumo centro specialistai dės visas pastangas konsultuodami institucijas ir teikdami joms metodinę pagalbą dėl sklandaus programinės įrangos pakeitimo“, – sakė Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybos, vykdančios NKSC funkcijas, direktoriaus pavaduotojas Rytis Rainys. Įgyvendindami Vyriausybės sprendimą, NKSC taip pat informuos Vyriausybę apie atliekamus institucijų veiksmus ir rezultatus.

Vyriausybei pripažinus „Kaspersky Lab“ keliamą grėsmę nacionaliniam saugumui ir atsižvelgiant į tai, kad ribojimai naudoti šią programinę įrangą gali turėti įtakos rinkai ir viešųjų pirkimų procesams, numatomi teisės aktų papildymai ir pakeitimai.

Atitinkami Viešųjų pirkimų ir Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymų pakeitimai leistų iš viešųjų pirkimų konkursų pašalinti nepatikimus tiekėjus, o Kibernetinio saugumo įstatyme būtų nustatyti principiniai kriterijai, pagal kuriuos būtų sudaromas nesaugios ir draudžiamos naudoti ypatingos svarbos informacinių išteklių ir valstybės informacinių išteklių valdytojų valdomose informacinėse sistemose programinės įrangos sąrašas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.12.22; 00:05

Federalinės institucijos Jungtinėse Valstijose per 90 dienų turi iš savo kompiuterių ištrinti Rusijos informacinių technologijų kompanijos „Kaspersky Lab“ programas. JAV pareigūnai yra susirūpinę dėl Rusijos kompanijos ryšių su Kremliumi ir galimos grėsmės nacionaliniam JAV saugumui, informuoja „Deutsche Welle“.

JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) administracija nurodė valdžios institucijoms iš savo kompiuterių pašalinti „Kaspersky Lab“ programinę įrangą.

JAV Krašto saugumo departamentas (DHS) trečiadienį pranešė esąs susirūpinęs, kad kibernetinio saugumo bendrovė pasiduoda Maskvos spaudimui ir tokiu būdu kelia galimą grėsmę nacionaliniam JAV saugumui.

DHS išreiškė susirūpinimą dėl ryšių tarp tam tikrų „Kaspersky Lab“ pareigūnų ir Rusijos žvalgybos bei kitų Rusijos vyriausybės institucijų. Departamentui nerimą taip pat kelia Rusijos įstatymai, kurie gali priversti kompaniją perduoti vyriausybei informaciją.

Tačiau populiarios antivirusinės programinės įrangos kūrėjai teigė, kad viešai joks asmuo ar organizacija nepristatė jokių patikimų įrodymų, o kaltinimai yra paremti nepagrįstais teiginiais ir netiksliomis prielaidomis.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.09.14; 15:00

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka nurodė šalyje užblokuoti didžiausius Rusijos socialinės žiniasklaidos tinklus ir tarp milijonų ukrainiečių populiarias interneto paslaugas, informuoja BBC.

Šiuo Ukrainos prezidento sprendimu žymiai sugriežtinamos sankcijos Ukrainos kaimynei Rusijai dėl 2014 metais įvykdytos Krymo pusiasalio aneksijos ir besitęsiančio konflikto Rytų Ukrainoje.

Draudimas galios tokiems socialiniams tinklams, kaip „VK.com“ ir „Odnoklassniki“, paieškos sistemai „Yandex“ ir elektroninio pašto paslaugai „Mail.ru“.

Ukrainos paslaugų tiekėjams nurodyta užblokuoti prieigą į šiuos tinklalapius. Taip pat bus įšaldytas šių kompanijų biurų Ukrainoje turtas ir grės kiti apribojimai. P. Porošenkos sprendimas gali būti prieštaringai vertinamas pačioje Ukrainoje, nes vien „VK.com“ (VKontakte) Ukrainoje turi apytikriai 15 mln. vartotojų, o socialinis tinklas „Odnoklassniki“ irgi populiarus tarp ukrainiečių.

Su sankcijomis susiduria ir kelios kitos Rusijos kompanijos, įskaitant kibernetinio saugumo bendrovę „Kaspersky Lab“, „Doctor Web“ ir „Aeroflot“ bei kelias televizijos kompanijas, pavyzdžiui, NTV, RT ir naujienų agentūrą „Ria Novosti“.

Rusija Ukrainos Krymo pusiasalį aneksavo 2014 metais. Konfliktas Rytų Ukrainoje kilo, kai prorusiški separatistai pradėjo puolimą prieš vyriausybę Kijeve. Nuo konflikto pradžios žuvo apie 10 tūkst. žmonių.

Nors regione galioja bandomosios paliaubos, registruojami pažeidimai, o praėjusį mėnesį žuvo net 13 žmonių.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.05.17; 06:55

kompiuterinis_virusas

Eugenijus Kasperskis – kenkėjiškų kompiuterinių programų medžiotojas iš Rusijos. Būtent jo bendrovė atrado virusą „Flame“. Taigi šis ponas įsitikinęs, jog tikriausiai yra sukurta ir daugiau itin žalingų programų. Jis tvirtina bijantis, kad artimiausiu metu gali būti atlikta itin pavojinga masinė kibernetinė ataka.

„Logiškiausia svarstyti, jog nuolatos kuriami nauji kibernetiniai ginklai ir greičiausiai jau esama užkrėstų kompiuterių, apie kuriuosemes nežinome ir sužinosime tik vėliau, pačiu nepalankiausiu momentu“, – sakė Eugenijus Kasperskis. „Kaspersky Lab“, kuri yra viena iš didžiausių pasaulyje antivirusinių programų gamintoja, nurodė, kad jos ekspertai atrado „Flame“, atlikdama tyrimą, kurį inicijavo Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (ITU).

Continue reading „Kompiuterinių virusų medžiotojo perspėjimai”