Libano sostinė Beirutas. EPA – ELTA nuotr.

Libanas ketvirtadienį pristatė kompensacijų programą, pagal kurią bus suteikiama lėšų žmonėms, rugpjūčio 4 dieną Beirute nugriaudėjusio sprogimo metu praradusiems savo namus ar verslą.
 
Prezidentas Michelis Aounas pasirašė dekretą, kuriuo programai paskyrė 100 mlrd. Libano svarų (56 mln. eurų), paskelbė jo biuras, pridurdamas, kad šalies kariuomenei ir Beiruto savivaldybei bus pavesta sudaryti lėšų paskirstymo mechanizmą.
 
Kompensacijas gaus namų ir verslų savininkai, nukentėję per sprogimą, nusinešusį daugiau nei 190 žmonių gyvybių ir suniokojusį ištisas sostinės teritorijas, sakė Prezidentūros šaltinis.
 
Kariuomenės duomenimis, nelaimė kilo sprogus sandėlyje laikytam amonio nitratui. Sprogimas, sukėlęs blogiausią Libano ekonominę krizę nuo 1975-1990 metais vykusio civilinio karo laikų, paveikė 61 tūkst. namų ir per 19 tūkst. verslų.
 
Rugpjūčio 9 dieną tarptautinė bendruomenė Prancūzijos ir Jungtinių Tautų (JT) suorganizuotoje konferencijoje šaliai paskyrė 300 mln. dolerių skubios pagalbos lėšų. Jų paskirstymą koordinuos JT, kad finansai nepasiektų Libano valdžios institucijų, dažnai kaltinamų korupcija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.25; 07:00

Česlovas Iškauskas, teksto autorius. Slaptai.lt nuotrauka

Koronavirusas įsimetė ir į žmonių galvas, teisingiau – į smegenis. Antai, viena pupytė skundžiasi, kad Veryga draudžia tvarkyti jos priaugintus nagus. O jie, vargšeliai, nubluko, nušepo ir apskritai negražūs. Dar daugiau: po nagais įsimetė kažkoks pelėsis, o tai pupytei gali kainuoti papildomas išlaidas, sveikatos sutrikimus, net gyvybę. Diva reikalauja kompensuoti jai nuostolius.

Bičiuliai. Autorius – Vytautas Nalivaika. Slaptai.lt foto

Solidi moteris, uoliai laikydamasi Verygos paliepimų, visur dėvi kaukę. Bet atsitik tu man taip, kad vieną dieną, žengdama miestelio gatve, jos akiniai aprasojo. Moteriškė nematė šaligatvio, užkliuvo, pargriuvo ir nusiskėlė priekinį dantį. Dabar per TV ji virkauja ir reikalauja iš valdžios kompensacijos…

Kitai damai per karantiną kažkodėl subliuško krūties implantas. O Veryga uždraudęs tokio remonto, t.y. krūtų pripompavimo paslaugas, autoservisai taip pat uždaryti… Vyras nepatenkintas nekokybiška instaliacija, dama pyksta tiek eurų suplojusi, o valdžia… Ech!

Ta proga prisimenu garsios humoreskų meistrės, rašytojos Vytautės Žilinskaitės humoreską apie kopūsto galvą, kurią turguje nusipirko viena moteriškė. Ėjo ji su ta galva gatve, ši netikėtai išsprūdo iš moters rankų ir nuriedėjo žemyn. Puolė gaudyti, bet kur tau… Grįžo moteris į turgų, pripuolė prie pardavėjos ir šaukia: kodėl pardavei tokią apvalią kopūsto galvą, kad ji nuriedėjo po troleibuso ratais, atlygink nuostolius…

Juokeliai

Dabar ne taip linksmai. Keli šoumenai verkšlena per televiziją, kad jie miršta iš bado, praranda santaupas, galbūt bus priversti eiti į statybas. Garsus „Pūko“ auditorijos dainininkas, garsėjęs tūkstantiniais uždarbiais vestuvėse ir  provincijos koncertuose, reikalauja atidaryti visas scenas, pasilinksminimo užeigas, koncertų sales, nes, girdi, šįryt sukrimto paskutinį džiūvėsį… „Kur žiūri Veryga ir Skvernelis?“ – turavoja lambordžinį vairuojantis prodiuseris.

Taip išeina, kad visos priemonės atgaivinti ekonomiką, mažinti pandemijos aukų skaičių, visa kuo aprūpinti medikus ir darbo netekusias šeimas, – tai jau antraeiliai Vyriausybės veiksmai. Pirma: atidarykite barus, restoranus, pramogų arenas, o tie, kas šalies ekonomiką stumia į priekį, palauks. Arba jau šiandien kompesuokite man už išmuštą dantį, kopūsto galvą, subliuškusius papus!

Tai koronaviruso grimasos? Ne, tai lietuviška iškreipta tikrovė.

2020.05.14; 07:00

Švedijos žemėlapis
Siekdama išnaudoti visas galimybes iš „Gazprom“ prisiteisti 1,4 mlrd. eurų vartotojų permokos už gamtines dujas kompensaciją ir kartu panaikinti teismo sprendimą dėl bylinėjimosi išlaidų, Lietuva kreipėsi į Švedijos Aukščiausiąjį Teismą (AT), prašydama peržiūrėti Švedijos apeliacinio teismo liepos mėnesį priimtą sprendimą, kuriuo nuspręsta neanuliuoti Stokholmo arbitražo sprendimo Lietuvos byloje prieš „Gazprom“.
 
Tikimasi, kad Teismas sprendimą, ar priimti Lietuvos prašymą, paskelbs iki 2019 m. pabaigos. Švedijos apeliacinis teismas paliko galimybę sprendimą ginčyti Aukščiausiajame Teisme – tokia teisė suteikiama tik išimtiniais atvejais.
 
Prašydama peržiūrėti Švedijos apeliacinio teismo sprendimą, Lietuva taip pat siekia, kad „Gazprom“ kompensuotų Lietuvai patirtas bylinėjimosi išlaidas ir būtų panaikintas Švedijos apeliacinio teismo sprendimas priteisti „Gazprom“ bylinėjimosi išlaidas iš Lietuvos, kurios siekia 1,3 mln. eurų, sakoma Energetikos ministerijos pranešime.
 
ELTA primena, kad liepos mėnesį Švedijos apeliacinis teismas priėmė sprendimą neanuliuoti Stokholmo arbitražo sprendimo, dėl kurio Lietuva kreipėsi į teismą 2016 m. rugsėjį.
 
Į Stokholmo arbitražą Lietuva kreipėsi 2012 m. spalį, siekiant apginti valstybės ir gamtinių dujų vartotojų interesus ir prisiteisti iš „Gazprom“ kompensaciją už nepagrįstai padidintas gamtinių dujų kainas. 2010 – 2011 m. „Gazprom“ iniciatyva buvo pradėtos trys arbitražo bylos. „Gazprom“ siekė sustabdyti Lietuvos veiksmus reformuoti dujų sektorių iš monopolistinio – kur „Gazprom“ tuo metu kontroliavo 100 proc. dujų rinkos – į sąžiningos konkurencijos pagrindais veikiantį sektorių.
 
Visose šiose trijose bylose Lietuvos valstybės ir gamtinių dujų vartotojų interesai buvo sėkmingai apginti ir nei „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimas, nei gamtinių dujų sektoriaus reforma nebuvo sustabdyta. Lietuvai pavyko liberalizuoti gamtinių dujų rinką ir užtikrinti alternatyvų dujų tiekimo šaltinį, taip užbaigiant „Gazprom“ monopolį ir dominavimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.02; 05:00