Karantinas

Vyriausybė šalyje nuo šeštadienio įveda visuotinį karantiną. Taip pat įsigalioja papildomi ribojimai jo metu.
 
Viešojo maitinimo įstaigos negali aptarnauti lankytojų vietoje, maistą leista tiekti tik išsinešimui. Tęsti darbą gali tik įmonių, įstaigų ar organizacijų patalpose veikiančios maitinimo įstaigos, tiekiančios maistą tų įstaigų darbuotojams.
 
Prekybos ir paslaugų teikimo vietų veikla nestabdoma, tačiau turi būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui, arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas klientas. Reikalavimas taip pat taikomas šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose teritorijose.
 
Judėjimas tarp šalies miestų nerekomenduojamas, tačiau griežtų suvaržymų nėra. Transporte įvedami panašūs ribojimai kaip pavasarį – galima važiuoti užimant tik sėdimą vietą, išlaikant mažiausiai vieno metro atstumą.
 
Valstybės sienos kirtimas lieka apribotas: užsieniečiai gali atvykti į Lietuvą tik pagal Vyriausybės nutarime numatytas išimtis.
 
Muziejai, teatrai, kino teatrai, kazino uždaromi, nevyks jokie vieši komerciniai ir nekomerciniai renginiai, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, kurios turės vykti be žiūrovų. Nors draudžiamas laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išimtys taikomos bibliotekoms, aukšto meistriškumo sporto pratyboms ir individualiems fizinio aktyvumo užsiėmimams su specialistu.
 
Darželiai ir pradinės klasės, taip pat specialiosios mokyklos ir specialiosios klasės veiks. Dėl darželio lankymo gali spręsti tėvai, draudžiama reikalauti pateisinti nelankytas darželio dienas. Jei kyla rizika dėl galimo viruso plitimo, darželių ir pradinių klasių veikimas gali būti nedelsiant stabdomas.
 
Vyresniems moksleiviams pamokos organizuojamos nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį ir kontaktinį mokymą. Neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, tačiau tam tikrais atvejais, jeigu bus užtikrintos operacijų vadovo nustatytos būtinos visuomenės sveikatos saugos ir higienos sąlygos, bus taikomos išimtys. Aukštosios ir profesinės mokyklos, išskyrus pirminį profesinį mokymą, vykdomą kartu su socialinių įgūdžių programa, vykdo tik nuotolinį mokymą.
 
Vestuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 artimų giminaičių. Laidotuvėse, išskyrus šeimos narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis, taip pat gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų. Bažnyčiose rekomenduojama nutraukti tiesiogines pamaldas, siūloma pereiti prie nuotolinio bendravimo.
 
Viešose vietose galima būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, privaloma laikytis mažiausiai dviejų metrų atstumo nuo kitų žmonių arba jų grupių. Viešose vietose vyresniems nei 6 metų amžiaus asmenims privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
 
Reikalavimas dėvėti kaukes netaikomas sportuojantiems asmenims, profesionaliems sportininkams treniruočių bei varžybų metu ir neįgaliesiems, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Nusiimti kaukę taip pat leidžiama teikiant paslaugas, kurių negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke, už gyvenamosios vietovės ribų ir kai šalia, 20 metrų spinduliu, nėra kitų asmenų.
 
Taip pat stabdoma sporto klubų, baseinų, masažo kabinetų, SPA veikla, draudžiami šokių, dainavimo ir kiti kontaktiniai užsiėmimai.
 
Kirpyklos, grožio, tatuiruočių salonai gali tęsti darbą, jei laikomasi higienos reikalavimų. Privalomos kaukės, išankstinė registracija.
 
Viešbučių veikla nedraudžiama, tačiau neleidžiama teikti grupinių paslaugų, privalomas kaukių dėvėjimas. Taip pat ribojamos maitinimo paslaugos viešbučiuose, išskyrus maisto pristatymą į kambarius arba išsinešimui.
 
Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas turi būti organizuojamas nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje. Privačiam sektoriui, kai tai įmanoma, darbą taip pat rekomenduojama organizuoti nuotoliniu būdu.
 
Gydymo įstaigose, globos namuose bei kitose socialines paslaugas teikiančiose stacionariose įstaigose draudžiamas gyventojų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu.
 
Užtikrinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje, valdant pacientų bei lankytojų srautus. Šeimos gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, turi parinkti paciento interesus labiausiai atitinkantį paslaugos teikimo būdą – kontaktinį arba nuotolinį.
 
Planinė pagalba gali būti proporcingai ribojama, siekiant užtikrinti skubią pagalbą bei COVID-19 gydymą.
 
Darbo ar laisvalaikio susirinkimai vidaus patalpose ar išorėje taip pat draudžiami.
 
Visuotinio karantino režimas tęsis iki lapkričio 29 dienos 24 val.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.07; 00:30

Šauktukas

Praėjusią parą, ketvirtadienį, Lietuvoje nustatyti 1656 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Iki šios dienos Lietuvoje iš viso patvirtinta 20 747 infekcijos atvejai, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
 
Praėjusią parą nuo koronaviruso mirus dar šešiems žmonėms, iš viso mirusių nuo šios infekcijos žmonių skaičius išaugo iki 192.
 
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos penktadienio ryto duomenimis, koronaviruso infekcijos sukelta liga Lietuvoje šiuo metu serga 15 034 žmonės.
 
Iki šiol 67 žmonės, užsikrėtę koronavirusu, mirė dėl kitų priežasčių, skelbia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.
 
Pasveikusiųjų – 5454, izoliacijoje šiuo metu yra 38 179 asmenys.
 
Nuo birželio 1 d. Lietuvoje registruota 420 įvežtinių atvejų.
 
Per praėjusią parą ištirti 15 489 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso – 1 080 306.
 
Šią savaitę, nuo lapkričio 2 iki lapkričio 8 d. įskaitytinai, Prienų rajono, Rietavo, Šalčininkų rajono, Šiaulių miesto, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Utenos rajono, Varėnos rajono, Kauno rajono, Mažeikių rajono, Molėtų rajono, Palangos ir Panevėžio rajono savivaldybių gyventojams bus intensyviau atliekami tyrimai dėl koronaviruso (COVID-19).
 
Šios 13 savivaldybių pateko į raudonąją zoną, sudarytą pagal šviesoforo principą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.06; 12:35

Spaudos konferencija Prezidentūroje. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo su Sveikatos ekspertų taryba sakė, kad prognozės dėl koronaviruso plitimo šalyje yra keliančios rūpestį, tačiau nėra tragiškos.
 
„Noriu pasidžiaugti, kad šiandien įvyko pirmasis Sveikatos ekspertų tarybos posėdis, kuriame buvo pateikti rezultatai, susiję su galimomis užsikrėtusiųjų skaičiaus augimo prognozėmis artimiausiomis savaitėmis, įvertinant skirtingus scenarijus“, – po susitikimo su Sveikatos ekspertų taryba teigė G. Nausėda.
 
Prezidentas patikino, kad ekspertų pateiktos prognozės yra keliančios rūpestį, tačiau nėra tragiškos.
 
„Noriu pasakyti, kad nereikia gąsdintis, prognozės yra keliančios rūpestį, tačiau jos nėra tragiškos ir viskas yra mūsų rankose. Tiek pačios valdžios, tiek dabartinės, tiek ateinančios: viena perduoda darbus, įgyvendina tai, ką reikia įgyvendinti, kita juos perima ir numato veiksmų planą, veiksmų algoritmą pačiomis pirmosiomis savo darbo dienomis“, – akcentavo jis.
 
G. Nausėda džiaugėsi ekspertų pilietine iniciatyva burtis į Sveikatos ekspertų tarybą ir įdėtu darbu.
 
„Man tiesiog belieka pasidžiaugti pilietine iniciatyva, kurią parodė mūsų geriausi šios srities specialistai, nepagailėję ir ilgojo Vėlinių savaitgalio laiko, daug diskutavę, daug ginčijęsi, bet parengę tikrai vertingą dokumentą, kuris padės mūsų sveikatos apsaugos politikams parengti geriausią priemonių planą“, – sakė prezidentas.
 
Šalies vadovas akcentavo, kad Sveikatos ekspertų tarybos darbas tęsis ir toliau, prognozės ir toliau bus tikslinamos, bus pereinama į kitas veiklos temas. G. Nausėda taip pat išreiškė viltį, kad bendromis tiek valdžios institucijų, tiek šalies gyventojų pastangomis koronavirusas bus suvaldytas.
 
„Tikiu, kad bendromis pastangomis, nėra, kad kažkas atsakingas, o kiti atsipūtę gyvena, valdžia, Prezidentūra, Vyriausybė, ministerija ir patys žmonės yra atsakingi, kiek ilgai užtruks mūsų kova su koronavirusu ir kokia ji bus sėkminga“, – vylėsi jis.
 
Prezidentas spaudos konferencijoje taip pat dėkojo medikams už nepamainomą indėlį kovoje su koronavirusu bei džiaugėsi, kad susitikime su Sveikatos ekspertų taryba dalyvavo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatė į premjeres Ingrida Šimonytė.
 
„Taip kad tiek tęstinumas bus užtikrintas, tiek ir priemonės, kurios bus pagrįstos geriausiomis ekspertų rekomendacijomis, bus garantuotos. Tuo noriu pasidžiaugti“, – teigė G. Nausėda.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.06; 12:20

Latvijos vėliava. Slaptai.lt nuotr.

Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas svarsto šalyje vėl skelbti ekstremalią padėtį. Po susitikimo su valdančiųjų partijų lyderiais jis sakė, kad smarkiai augant infekcijų skaičiui metas vėl pagalvoti apie ekstremalios padėties įvedimą. Tada vyriausybė galėtų lengviau imtis priemonių virusui suvaldyti.
 
Jau kovo viduryje Latvijos vyriausybė šalyje buvo paskelbusi ekstremalią situaciją. 1,9 mln. gyventojų turinčioje Latvijoje iki šiol registruotos 6 268 infekcijos, 77 pacientai mirė.
 
Pastarosiomis dienomis paros infekcijų skaičiai augo. Apie 70 proc. visų viruso atvejų nuo pandemijos pradžios fiksuota spalį.
 
„Jei esamų saugumo priemonių nepakanka atvejų skaičiui sumažinti, turime greičiau reaguoti, kad nepatektume į situaciją, kai sveikatos sistema nesusidoros su krūviu“, – kalbėjo Latvijos premjeras.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.08; 09:15

Praėjusią parą, lapkričio 1-ąją, Lietuvoje patvirtinti 837 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 256 iš jų registruoti Vilniaus, 186 – Kauno, 136 – Klaipėdos, 86 – Šiaulių, 59 – Telšių apskrityse. Dar 36 atvejai registruoti Tauragės, 24 – Alytaus, 23 – Marijampolės, 22 – Panevėžio ir 9 – Utenos apskrityse, informuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
 
Iš šių atvejų didžioji dauguma registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas. Tuo metu atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruoti 198. Tačiau šie skaičiai dar tikslinti, nes ne visų atvejų epidemiologiniai tyrimai šiuo metu baigti, sakoma NVSC pranešime.
 
Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose
 
Vilniaus apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, susiję su protrūkiais reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma“, Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente, Nacionalinėje švietimo agentūroje, Lietuvos kariuomenėje.
 
Taip pat Vilniaus apskrityje registruoti COVID-19 atvejai, siejami su protrūkiais įmonėje „Lietuvos geležinkeliai“, „Vilniaus lokomotyvų remonto depe“. Be to, ir toliau fiksuoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su židiniais Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Saulutė“, Valstybiniame chore „Vilnius“, Vilniaus arkikatedros jaunimo chore, „Delfi“ sporto centre.
 
Kauno apskrityje praėjusią parą registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais Kauno tardymo izoliatoriuje, Pravieniškių pataisos namuose. Taip pat vakarykštę parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Kauno klinikų bei LSMU Kauno ligoninės padaliniuose.
 
Per praėjusią parą Kauno apskrityje registruoti ir atvejai, susiję su protrūkiais Prienų lopšelyje-darželyje ,,Saulutė“, Kauno lopšelyje-darželyje ,,Saulutė“, Kauno Jono Basanavičiaus gimnazijoje, Kauno lopšelyje-darželyje „Šnekutis“, Kauno sporto mokykloje „Startas“. Taip pat registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais įmonėje „Vičiūnai“, klube „Taboo“.
 
Klaipėdos apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiu Šilutės rajone veikiančiuose senelių namuose „Senjorų Eldorado“, taip pat fiksuoti COVID-19 šeiminiai protrūkiai.
 
Šiaulių apskrityje sekmadienį registruoti koronaviruso atvejai, susiję su protrūkiais Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijoje, įmonėje „Elga“, parduotuvėje „Baby City/Toy City“ Šiauliuose.
 
Telšių apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Regioninėje Telšių ligoninėje, Plungės rajone įsikūrusiuose Stonaičių socialinės globos namuose, Telšių socialinių paslaugų centre. Taip pat Telšių apskrityje fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiais įmonėse „Lininiai audiniai“, „Inesa“, „Gilinis“ bei infekcijos atvejai, susiję su Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros centro mišriu choru „Draugystė“.
 
Tauragės apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Šilalės ligoninės Slaugos skyriuje, Šilalės socialinių paslaugų centre, Jurbarko ligoninėje, Tauragės seniūnijoje, Šilalės rajone veikiančiame medicinos paslaugas teikiančiame „D. Ugintienės BPG kabinete“.
 
Alytaus apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiais Alytaus pradinėje „Sakalėlio“ mokykloje, Alytaus lopšelyje-darželyje „Obelėlė“, Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, taip pat – Alytuje veikiančioje siuvimo įmonėje „Haltex“.
 
Panevėžio apskrityje praėjusią parą registruoti COVID-19 atvejai, susiję su protrūkiais Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, įmonėje „Panevėžio gatvės“, įmonės „Energijos skirstymo operatorius“ Panevėžio padalinyje. Taip pat praėjusią parą registruoti COVID-19 ligos atvejai, susiję su protrūkiais Biržų rajono lopšelyje-darželyje ,,Rugelis“, Pasvalio policijos komisariate. Be to, Panevėžio apskrityje patvirtinti ir atvejai, siejami su badmintono varžybomis, vykusiomis spalio 24 d. Prienuose.
 
Tuo metu Marijampolės apskrityje praėjusią parą fiksuoti koronaviruso atvejai, susiję su protrūkiais Kalvarijos rajono savivaldybėje, įmonėje „Lietuvos cukrus“.
 
Utenos apskrityje registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos Utenos ekspertiniame skyriuje, Kauno klinikose, taip pat – su protrūkiu krepšinio klube Utenos „Juventus“.
 
Lietuvoje – dar 4 mirties nuo koronaviruso atvejai
 
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 4 mirties nuo koronaviruso atvejus. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 170 gyvybių.
 
Pirmasis mirties atvejis registruotas Vilniaus apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 27 d.
 
Antrasis mirties atvejis registruotas Panevėžio apskrityje. Asmuo priklausė 60-69 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 19 d.
 
Trečioji ir ketvirtoji mirtys registruotos Kauno apskrityje. Pirmasis mirusysis asmuo priklausė 90-99 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 27 d. Antrasis Kauno apskrityje miręs asmuo priklausė 70-79 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 15 d.
 
Taip pat praėjusią parą registruoti 3 mirties atvejai (Šiaulių, Kauno ir Klaipėdos apskrityse), kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.02; 13:47

Slovakijoje beveik pusė gyventojų per dieną ištirti dėl koronaviruso. EPA-ELTA nuotr.

Beveik pusė Slovakijos gyventojų šeštadienį buvo patikrinti dėl COVID-19. Likusių mėginiai bus paimti sekmadienį. Šalies vyriausybė tikisi, kad atlikti tyrimai leis išvengti griežto karantino ir suvaldyti ligos protrūkį, rašo „The Guardian“.
 
Tai pirmasis toks tyrimas Slovakijos dydžio valstybėje ir jį atidžiai stebi kitos šalys, ieškančios būdų, kaip savo sveikatos apsaugos sistemoms padėti susidoroti su pandemija.
 
Gynybos ministras Jaroslavas Nadas sakė, kad šeštadienį buvo ištirta 2,58 mln. žmonių. COVID-19 diagnozuota 1 proc. jų arba 28 850 žmonių, todėl jie privalės izoliuotis.
 
5,5 mln. gyventojų turinti Slovakija siekia ištirti kuo daugiau žmonių, išskyrus vaikus iki 10 metų amžiaus.
Slovakijoje – masinis testavimas dėl koronaviruso. EPA-ELTA nuotr.
 
Tyrimą atlikti padėjo daugiau nei 40 000 medikų, karių, policininkų, viešojo sektoriaus darbuotojų ir savanorių, o jis vyko daugiau nei 5 000 punktų. Tyrimas nemokamas ir neprivalomas. Tačiau atsisakiusiems tirtis gali būti pritaikytas karantinas, įskaitant draudimą vykti į darbą.
 
Premjeras Igoris Matovičius atsiprašė dėl spaudimo žmonėms, tačiau pabrėžė, kad egzistuoja ne tik laisvės, bet ir atsakomybė prieš silpnesnius, prieš onkologinius ligonius, pagyvenusius ir ligotus žmones.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.02; 05:18

Imamas mėginys dėl koronaviruso infekcijos tyrimo. Kauno m. sav. nuotr.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 1001 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 325 iš jų registruoti Vilniaus, 184 Klaipėdos, 157 Kauno, 105 Telšių, 103 Šiaulių apskrityse. Dar 36 atvejai registruoti Panevėžio, 35 Marijampolės, 24 Alytaus, 17 Tauragės ir 15 Utenos apskrityse.
 
Iš šių atvejų didžioji dauguma registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas. Tuo metu, atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, registruoti 187. Tačiau šie skaičiai dar tikslintini, nes ne visų atvejų epidemiologiniai tyrimai baigti.
 
Vilniaus apskrityje registruoti atvejai, susiję su protrūkiais Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, „Santaros” klinikose, Širvintų rajono savivaldybėje. Taip pat registruoti atvejai, susiję su protrūkiais įmonėje „Intersurgical”, „Vilniaus lokomotyvų remonto depe”, Vilniaus miesto sporto centre, Nacionalinėje švietimo agentūroje.
 
Taip pat registruoti COVID-19 ligos atvejai siejami su protrūkiais Vilniaus rajono Maišiagalos Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Algirdo gimnazijoje, Ukmergės vaikų lopšelyje-darželyje „Saulutė”, Šiuolaikinės mokyklos centre, Vilniaus rajono Mickūnų gimnazijoje. Taip pat praėjusią parą registruota keliolika atvejų, susijusių su šeimos šventėmis.
 
Klaipėdos apskrityje registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiais Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, Palangos reabilitacijos ligoninėje, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Šilutės ligoninėje, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijoje „Klaipėdos viltis”.
 
Taip pat Klaipėdos apskrityje registruoti COVID-19 ligos atvejai, susiję su protrūkiais Šilutės rajono savivaldybės administracijoje, Klaipėdos Vytauto didžiojo gimnazijoje, Klaipėdos mokykloje-darželyje „Saulutė”, Klaipėdos Simono Dacho progimnazijoje, Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Berželis”, Šilutės Vydūno gimnazijoje, Šilutės rajono Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje.
 
Taip pat Klaipėdos apskrityje koronaviruso atvejai fiksuoti įmonėse – „Vakarų Baltijos laivų gamykloje”, „Lietuvos geležinkeliai”, įmonėje „Home group”, „Klaipėdos baldai”, „Vakarų krova”.
 
Kauno apskrityje registruoti atvejai, susiję su protrūkiais Kauno „RIO sporto arenoje”, Kėdainių rajono savivaldybėje, įmonėje „Raseinių kelių priežiūra”, Raseiniuose veikiančioje įmonėje „Danspin”. Taip pat registruoti COVID-19 ligos atvejai, siejami su protrūkiais Raseinių ligoninėje, Kėdainių lopšelyje-darželyje „Pasaka”, Lietuvos sporto universiteto, Kėdainių „Aušros” progimnazijoje.
 
Telšių apskrityje praėjusią parą registruoti dar 33 koronavirusinės infekcijos atvejai, siejami su protrūkiu Plungės rajone įsikūrusiuose Stonaičių socialinės globos namuose, iš kurių 22 yra gyventojai ir 11 darbuotojų. Iš viso registruoti 106 su šiuo protrūkiu susiję atvejai.
 
Taip pat Telšių apskrityje registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Plungės rajono savivaldybės ligoninėje, Plungės greitosios medicinos pagalbos stotyje, Regioninėje Telšių ligoninėje, Telšių socialinių paslaugų centre, Mažeikių rajone įsikūrusiuose Plinkšių globos namuose.
 
Taip pat registruoti infekcijos atvejai, susiję su židiniais Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro mišriame chore „Draugystė”, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje, taip pat COVID-19 atvejai fiksuoti įmonėse „Mažeikių mėsinė”, „Vakarų medienos grupė”, „ORLEN Lietuva” Mažeikiuose.
Koronavirusas: COVID-19
 
Šiaulių apskrityje registruoti atvejai, susiję su protrūkiais Kelmės ligoninėje, Joniškio rajono Jurdaičių socialinės globos namuose, Šiaulių rajono Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokykloje.
 
Panevėžio apskrityje registruoti COVID-19 atvejai, susiję su protrūkiais Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijoje, Panevėžio miesto savivaldybėje, Respublikinės Panevėžio ligoninės Neurochirurgijos skyriuje, taip pat registruoti šeiminiai protrūkiai.
 
Marijampolės apskrityje praėjusią parą fiksuoti koronaviruso atvejai, susiję su protrūkiais Marijampolės futbolo klube „Sūduva”, Marijampolės savivaldybės administracijoje, Marijampolės socialinės pagalbos centre, Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stotyje, Vilkaviškio greitosios medicinos pagalbos stotyje, Kalvarijos savivaldybės administracijoje, įmonėje „Juodeliai”.
 
Alytaus apskrityje vakarykštę parą registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiais Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, Druskininkų ligoninėje, Varėnos greitosios medicinos pagalbos stotyje, Varėnos „Žilvičio” vaikų lopšelyje-darželyje, Alytaus pradinėje „Sakalėlio” mokykloje. Taip pat Alytaus apskrityje registruoti susirgimai, susiję su renginiu, vykusiu Vilniuje veikiančiame bare „Mililitrai”.
 
Tauragės apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Jurbarko ligoninėje, Šilalės socialinių paslaugų namuose, Tauragės seniūnijoje.
 
Utenos apskrityje registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiais Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos Utenos ekspertiniame skyriuje, „DHL Lietuva” siuntų sandėlyje.
 
NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 8 mirtis nuo koronaviruso. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 165 gyvybes.
 
Pirmasis mirties atvejis registruotas Šiaulių apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 24 d.
 
Antrasis mirties atvejis registruotas Telšių apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 25 d.
 
Trečiasis mirties atvejis registruotas Marijampolės apskrityje. Asmuo priklausė 60-69 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 26 d.
 
Ketvirtasis mirties atvejis registruotas Telšių apskrityje. Asmuo priklausė 90-99 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 26 d.
 
Penktasis mirties atvejis registruotas Telšių apskrityje. Asmuo priklausė 70-79 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 26 d.
 
Stabdykime koronavirusą. Slaptai.lt nuotrauka

Šeštasis mirties atvejis registruotas Šiaulių apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 19 d.
 
Septintasis mirties atvejis registruotas Telšių apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 30 d.
 
Aštuntasis mirties atvejis registruotas Telšių apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 30 d.
 
Taip pat vakarykštę parą Tauragės apskrityje registruotas mirties atvejis, kai koronavirusu užsikrėtęs asmuo mirė dėl kitų priežasčių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.01; 03:00

Skulptoriaus Stanislovo Kuzmos kompozicija „Lozoriau, kelkis” – Santariškių ligoninės teritorijoje. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Paskutinę spalio mėnesio dieną Santaros klinikose darbas tęsiamas visu pajėgumu, skelbia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos.
Klinikose, spalio 31-osios duomenimis, gydomi 96 COVID-19 liga sergantys pacientai, iš jų 8 – Reanimacijos-intensyviosios pagalbos skyriuje.
 
Užpildyti visi COVID-19 pacientų gydymui skirti skyriai. Dėl pacientų srautų bendradarbiaujama su Vilniaus miesto klinikine, Alytaus, Ukmergės, M. Marcinkevičiaus ligoninėmis. Į Vilniaus miesto klinikinę ligoninę iš Santaros klinikų nuo penktadienio, spalio 30-osios, keliami sergantieji koronavirusu. Šeštadienį ten perkelti 35 pacientai.
 
Santaros klinikose atlaisvintas ir dar vienas skyrius Pediatrijos korpuse. Čia skirta 20 vietų. Visos jos turi deguonies prieigą. Suformuota atskira medikų komanda, o skyrius aprūpintas visomis reikalingomis priemonėmis bei vaistais.
 
Daugėjant užsikrėtusiųjų koronavirusu, Santaros klinikų infekcinių ligų Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje pacientams tenka palaukti.
 
Klinikų personalas daro viską, kas įmanoma, kad laukimas būtų kuo trumpesnis, tačiau atvykstant rekomenduojama rinktis šiltesnę aprangą ir pasiimti šiltos arbatos.
 
Klinikose koronavirusinė infekcija diagnozuota 47 medikams, dėl kontaktų yra izoliavęsi 56.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.01; 00:30

Šalyje užfiksavus didžiausią koronaviruso atvejų skaičių nuo pat pandemijos pradžios, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistė Justina Petravičienė teigia, kad COVID-19 infekcija yra išplitusi visoje Lietuvoje. Tai, pasak jos, – aktyvaus žmonių socialinio gyvenimo pasekmė.
 
„Nereikėtų galvoti, kad tų rekordų jau nebebus, dėl to, kad matome, kaip žmonės pastaruoju metu elgiasi. Tas skaičius yra mūsų elgesio pasekmės – jeigu toliau elgsimės taip, jis ir toliau augs“,– šeštadienį LRT radijo laidoje „Lietuvos diena“ sakė J. Petravičienė.
 
Jos teigimu, itin daug atvejų fiksuojama Vilniaus, Klaipėdos apskrityse, tačiau, pabrėžė NVSC atstovė, situacija yra bloga visoje šalyje.
 
„Tikrai negalime sakyti, kad kažkur dabar situacija nebūtų ypatinga ir kažkur nereikėtų saugotis. Visur turime svarų infekcijos išplitimą, plitimą visuomenėje“, – kalbėjo J. Petravičienė.
 
Pasak NVSC atstovės, kai kurie gyventojai tiesiog vėl pamiršo būtinybę plautis rankas.
 
„Žmonės tiesiog gyvena aktyvų gyvenimą, tai ir yra ta pagrindinė priežastis. Matome, kad žmonės ir toliau bendrauja su artimaisiais. (…) Žmonės pamiršo elementarius infekcijos prevencijos būdus, užmiršo plauti rankas“, – teigė specialistė.
 
J. Petravičienė pažymėjo, kad epidemiologai prognozuoja dar didesnį COVID-19 atvejų skaičių šalyje, jei gyventojai ir toliau nesilaikys elgesio taisyklių ir nedėvės asmens apsaugos priemonių.
 
„Jei žmonės taip aktyviai gyvens, tai mes tikrai galime ir pusantro tūkstančio atvejų turėti. Niekas negali tiksliai pasakyti, bet visi suprantame, kad nustačius tokį didelį atvejų skaičių, tie žmonės bus su kažkuo kontaktavę“, – akcentavo NVSC specialistė.
 
NVSC šeštadienio rytą informavo, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 1001 koronavirusinės infekcijos atvejis. 325 iš jų registruoti Vilniaus, 184 Klaipėdos, 157 Kauno, 105 Telšių, 103 Šiaulių apskrityse. Dar 36 atvejai registruoti Panevėžio, 35 Marijampolės, 24 Alytaus, 17 Tauragės ir 15 Utenos apskrityse.
 
Iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 8 mirtis nuo koronaviruso. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 165 gyvybes.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.01; 02:00

Donaldas Trampas (Trump). EPA – ELTA nuotr.

Įtakingas medicinos žurnalas „The Lancet“ prezidento Donaldo Trumpo koronaviruso politiką pavadino „katastrofiška“. Prezidento rinkimai lapkričio 3 dieną yra „tinkamas momentas pradėti permainas geresne kryptimi“, – sakoma leidinio vedamajame. Tačiau žurnalas nepareiškė aiškios paramos ir D. Trumpo priešininkui demokratui Joe Bidenui.
 
JAV netinkamai reagavo į „didžiausią sveikatos krizę per šimtmetį“, rašė „The Lancet“. Straipsnyje teigiama, kad prasėjantis socialinis saugumas, politikų kišimasis į valstybinę sveikatos sistemą, sugriautas pasitikėjimas viešuoju sektoriumi ir kiti veiksniai lėmė „katastrofišką JAV reakciją į koronaviruso pandemiją“.
 
Šalis izoliuojasi nuo išorinio pasaulio, nori pasitraukti iš tarptautinių sutarčių ir Pasaulio sveikatos organizacijos, tęsiama vedamajame. Todėl rinkėjai raginami balsuoti už „grįžimą į pasaulio bendruomenę, kad ateitis būtų teisingesnė ir tvaresnė“.
 
JAV yra labiausiai pandemijos paveikta Žemės šalis. D. Trumpo reakcija į pandemiją yra viena pagrindinių rinkimų kampanijos temų. Jis kaltinamas mokslo institucijų ir mokslinių duomenų ignoravimu bei klaidingos informacijos skleidimu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.31; 09:48

Bronislavas Matelis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Visi naujos kadencijos Seimo nariai gavo kvietimus išsitirti dėl koronaviruso iki lapkričio viduryje numatytos parlamentarų priesaikos. Apie tai penktadienio pavakarę pranešė konservatorių frakcijos narys Bronislavas Matelis.
 
„Gavau telefonu žinutę su kvietimu pasitikrinti, ar nesergu koronavirusu. Esą tai reikia padaryti iki Seimo nario priesaikos. Tokius kvietimus gavo visi Seimo nariai. Suprantu Sveikatos apsaugos ministerijos rūpestį, kad virusas neišguldytų viso Seimo. Valstybė negali sau to leisti“, – rašo B. Matelis.
 
Vis dėlto politikas pabrėžia, kad, jo teigimu, būsimiems parlamentarams yra sudaromos išskirtinės sąlygos testuotis – laikas paskiriamas anksčiau nei tokią galimybę gauna kiti gyventojai.
 
„Dėl staigaus viruso šuolio karščiuojantys gyventojai kartais net iš 50 karto negali prisiskambinti karštąja linija, o tyrimas siūlomas tik po savaitės. Savaitgalį nebedirbs kai kurie mobilieji punktai, vadinasi, spūstys bus vėl garantuotos. Ir patekti tyrimui negalės tie, kurie jaučia simptomus. Man tyrimas paskirtas būtent savaitgalį“, – teigia parlamentas.
 
Dėl to, B. Matelio tvirtinimu, jis nepriims pasiūlymo tirtis šį savaitgalį.
 
„Aš negaliu priimti siūlymo išsitirti be eilės, kai kvietimą gavau mėginio ėmimo išvakarėse. Gal kažkam kitam labiau to reikia. Jeigu dėl to mano priesaika bus atidėta, tebūnie taip. Nenorėčiau, kad šis mano sprendimas būtų suprastas kaip smerkimas tų Seimo narių, kurie eis tikrintis. Žiūrėkime, kaip ir kas jaučiamės. Jeigu būtina – tikrinkimės. Nebūtų gerai, jeigu karščiuojantis ar blogai besijaučiantis politikas ateitų duoti priesaikos. Beje, prisiskambinti ir pranešti, kad atsisakau šio testo – misija neįmanoma“, – pridūrė B. Matelis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.31; 00:55

Dėl koronaviruso pandemijos Liuksemburgas nuo penktadienio įveda naktinę komendanto valandą. Šalies parlamentas ketvirtadienį priėmė įstatymą, anot kurio, gyventojai nuo 23.00 iki 6.00 val. turi likti namuose. Išimtys taikomos tik vykstant į darbą ar pas gydytoją. Taip pat leidžiama kilometro spinduliu nuo gyvenamosios vietos vedžioti šunis.
 
Parlamentas priėmė ir daugiau ribojimų: restorane ar namuose be kaukių gali susitikti ne daugiau kaip keturi asmenys. Jei žmonių yra daugiau, dėvėti kaukę privalu. Šie suvaržymai galios iki metų galo, komendanto valanda – kol kas iki lapkričio pabaigos.
 
Naujų koronaviruso infekcijų skaičius daugiau kaip 600 000 gyventojų turinčioje šalyje praėjusią savaitę, lyginant su savaite anksčiau, išaugo 265 proc. iki 3 400.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.30; 00:03

Baltasis tiltas per Nerį. Vytauto Visocko nuotr.

Komentuodamas pastaraisiais metais Lietuvoje stebimą gyventojų skaičiaus augimą, Visuomenės geografijos ir demografijos instituto vadovas, profesorius Donatas Burneika sako, kad dėl šiuo metu šalyje vyraujančios demografinės struktūros nebėra kam išvažiuoti ir prognozuoja, jog imigracijos srautas bus stebimas ir ateinantį dešimtmetį. Visgi jis priduria, kad COVID-19 infekcijos protrūkis neišvengiamai sukels laikiną gyventojų skaičiaus nuosmukį.
 
„Lietuvos gyventojų skaičių iš esmės nulemia migracija. Kadangi migracija jau kuris laikas yra teigiama, tai yra visos prielaidos gyventojų skaičiui didėti. Kaip tai susiję su koronavirusu yra gerokai sunkiau pasakyti (…). Vis dėlto ilgainiui krizės dažniausiai sukelia tam tikrą laikiną (gyventojų skaičiaus – ELTA) nuosmukį, todėl dėl natūralių priežasčių viruso įtaka gyventojų skaičiui bus neigiama“, – Eltai teigė jis.
 
Visgi profesorius pabrėžė, kad nors COVID-19 infekcija neišvengiamai lems gyventojų skaičiaus mažėjimą, kaip virusas apskritai veikia gyventojų migraciją nustatyti sunku.
 
„Kol kas atrodo, kad (koronavirusas – ELTA) neigiamos įtakos migracijai nedaro, nes galbūt žmonėms tokias krizes yra kažkiek lengviau išgyventi savo gimtinėje (…). Be abejo, laikini išvažiavimai į užsienį dėl trumpesnių darbų yra gerokai apstoję. Visgi kiek išvažiavimas keliems mėnesiams dirbti darydavo įtakos gyventojų skaičiui sunku pasakyti“, – sakė D. Burneika.
 
„Labai tikėtina, kad dabar (…) žmonės registruojasi Lietuvoje, o faktiškai gyvena kažkur kitur, kad gautų pašalpą. Tai nėra įrodyta, bet gali būti ir taip, kad dalis bedarbių formaliai Lietuvoje ir negyvena, nes tai dabar visai įmanoma padaryti“, – pridūrė jis.
 
D. Burneika pabrėžė, kad emigracija mažėja dėl šiuo metu Lietuvoje vyraujančios demografinės struktūros.
 
„Mūsų demografinė struktūra yra tokia, kad nelabai kam yra masiškai išvažiuoti. Prieš 10 metų mes turėjome labai daug baigiančio mokyklas ir universitetus jaunimo, dar turėjome krizę, todėl, be abejo, daug žmonių išvažiavo“, – Eltai sakė jis.
Dangoraižiai prie Neries. Vytauto Visocko nuotr.
 
Anot profesoriaus, mokslininkų skaičiavimais, imigracijos srautai į Lietuvą bus stebimi dar ateinantį dešimtmetį.
 
„Visais laikais visos emigracijos bangos turėjo kažkokį grįžtamąjį ryšį (…). Vien faktas, kad turime daug žmonių, kurie gali grįžti ir mažai, kurie gali išvažiuoti, reiškia, kad mes vis tiek kurį laiką turėsime (gyventojų skaičiaus augimą – ELTA) (…) Mūsų skaičiavimais, apie 10-metį turėtų vykti imigracijos srautai“, – kalbėjo jis.
 
Anot D. Burneikos, lietuviai emigruoja ne tik dėl geresnio gyvenimo siekio, bet ir dėl darbo jėgos pertekliaus šalyje.
 
„Visiškai akivaizdu, kad didžioji dalis priežasčių yra susijusios su žmonių lūkesčiais gyventi geriau, uždirbti daugiau. (…) Mūsų emigraciją iki šių dienų labai akivaizdžiai lemia didelis darbo jėgos perteklius. Labai daug darbų buvo prarasta, ypač pramonėje ir žemės ūkyje, o nauji darbai kuriasi kitose vietose, todėl daugelis žmonių turėjo emigruoti ar į kitus Lietuvos miestus, ar į užsienį. Iš viso mes netekome apie pusės milijono darbo vietų, (…) grubiai tariant, apie pusė milijono žmonių turėjo kažkur dingti. Dalis jų ir išvažiavo“, – sakė jis.
Neries pakrantė. Vytauto Visocko nuotr.
 
Profesorius pabrėžė, kad šiuo metu daugiau dėmesio reikėtų kreipti ne į lietuvių skatinimą grįžti tėvynėn, o į imigracijos iš trečiųjų šalių valdymą.
 
„Vienintelė protinga strategija – kurti gerą ir kiek įmanoma socialiai teisingą visuomenę, iš principo kurti ir tvarkyti savo kraštą. Nemanau, kad reikalinga kažkokia speciali strategija ar ypatingos priemonės reimigracijai skatinti. Manau, kad žymiai didesnis dėmesys turėtų būti skiriamas imigracijos valdymui iš trečiųjų šalių, nes tai yra iššūkis. Verslas suinteresuotas, jei atsigaus ekonomika, atsivežti pigią darbo jėgą, o tai niekada ir niekur labai gerų pasekmių ilgalaikėje perspektyvoje nesukeldavo“, – tikino jis.
 
Negana to, profesorius pridūrė, kad žymiai svarbesnis yra ne kiekybinis, o kokybinis migracijos veiksnys.
 
„Kitas dalykas, manau, mūsų emigracijos ir imigracijos strategijoje turi imti labai aiškiai dominuoti kokybiniai dalykai. Tai yra mums turėtų būti žymiai svarbiau ne kiek žmonių atvažiuoja ir išvažiuoja, bet kas atvažiuoja ir išvažiuoja. Tai lems šalies ateitį“, – Eltai sakė jis.
 
ELTA primena, kad šiemet pirmą kartą po 28 metų Lietuvos metinis gyventojų skaičius padidėjo. Paskutinis nuolatinių gyventojų skaičiaus augimas buvo fiksuotas 1991 metais. Šių metų sausio 1 dieną Lietuvoje gyveno 2 mln. 794,3 tūkst. nuolatinių gyventojų – 145 daugiau negu prieš metus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.29; 07:00

Kijevo Boryspilio oro uostas. Slaptai.lt nuotr.

Beveik 200 Europos oro uostų ateinančiais mėnesiais gali grėsti bankrotas, jei neatsigaus keleivių paklausa, antradienį įspėjo viena pramonės asociacija, valstybėms svarstant įvesti naujų karantino priemonių kovai su antrąja COVID-19 banga.
 
Tarptautinė oro uostų taryba teigė, kad 193 oro uostai, kuriems gresia nemokumas, yra daugiausiai regioniniai oro uostai, kuriais naudojasi vietos bendruomenės. Tačiau jie atsakingi už daugiau nei ketvirtį milijono darbo vietų ir sukuria 12 mlrd. eurų BVP.
 
„Oro uostų uždarymo grėsmė reiškia, kad Europa susiduria su tikimybe, jog gali žlugti reikšminga oro transporto sistemos dalis, nebent vyriausybės suteiktų reikiamą paramą“, – teigia pramonės asociacija.
 
Nemažai Europos valstybių šalia paramos visoms bendrovėms, paveiktoms su pandemija susijusių apribojimų, ėmėsi teikti tikslinę pagalbą ir oro linijoms.
 
Oro uostų tarybos duomenimis, oro uostų keleivių srautai spalio viduryje buvo sumažėję net 74 proc., o tai reiškia, kad oro uostai ir oro linijos susiduria su sunkumais padengiant eksploatavimo išlaidas.
 
Pramonės asociacija taip pat paragino Europos valstybes keliautojus verčiau daugiau testuoti, o ne taikyti karantiną.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.28; 05:34

Italijoje per protesto akcijas prieš apribojimus dėl pandemijos kilo susirėmimų su policija. EPA-ELTA nuotr.

Vienas policininkas nukentėjo Milane pirmadienio vakarą per susirėmimus tarp pareigūnų ir manifestantų, protestavusių prieš ribojamąsias priemones, kurių imtasi dėl koronaviruso plitimo.
 
Kaip pranešė antradienį laikraštis „Il Corriere della Sera“, protesto akcijoje dalyvavo keli šimtai žmonių.
 
Pasak leidinio, policija panaudojo prieš protestuotojus ašarines dujas. Sulaikyti du žmonės.
 
Riaušės, vandalizmo aktai ir parduotuvių plėšimas lydėjo analogišką protesto akciją Turine. Ten nukentėjo du policininkai, sulaikyta 10 žmonių. Panašios manifestacijos, per kurias buvo griebtasi smurto, vyko ir kituose miestuose šalies šiaurėje ir pietuose.
 
Dingstį protestams davė Italijos vyriausybės sprendimas uždrausti visiems restoranams ir barams dirbti po 18 val. Valdžia neatmeta, kad apribojimai bus dar labiau griežtinami.
 
Pastarosiomis savaitėmis Italijoje kelis kartus padidėjo naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius, per parą fiksuojama vidutiniškai 20 tūkst. atvejų. Vis daugiau žmonių guldoma į ligonines, taip pat ir į intensyviosios terapijos skyrius. Vyriausybė kritikuojama už ribojamąsias priemones, kurios taip pat taikomos teatrams, kino teatrams ir kitoms kultūros įstaigoms.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.27; 00:30

Vilnius karantino metu. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Pagal patį pesimistiškiausią iš šiuo metu galimų keturių Covid-19 pandemijos Lietuvoje vystymosi scenarijų, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms. Tokias išvadas suponavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai. Jų nuomone, kai šalyje pradeda vyrauti nevaldomi užsikrėtimų židiniai, viruso išplitimas gali viršyti ir pesimistines prognozes.
 
Pagal LSMU pranešimą, atlikę galimų atvejų modeliavimus, tyrėjai pažymi: jei kiekvieną parą naujų infekcijos atvejų padaugėtų 5,8 proc. (taip, kaip buvo rugsėjį), o 8 proc. visų užsikrėtusių būtų sunkūs ligoniai, kuriems reikalinga hospitalizacija, karantino priemones reikėtų griežtinti jau po Vėlinių. Tik tokiu būdu pavyktų sumažinti gydymo įstaigų krūvį ir pasiekti, kad Covid-19 pacientai visoje šalyje užimtų ne daugiau kaip šiuo metu suplanuotų tūkstančio ligoninių lovų.
 
Pagal pesimistinį scenarijų, šis lovų skaičius būtų visiškai užpildytas jau antroje lapkričio pusėje.
 
Jei būtų hospitalizuota 5 proc. visų užsikrėtusiųjų, karantino griežtinimo priemones šalyje reikėtų įvesti lapkričio 12 dieną.
 
Būtina pabrėžti: nors Lietuvoje vis daugėja prevencinių priemonių, yra didelė tikimybė, kad infekcijos plitimas gali pasiekti Čekijos, kur kasdien nustatoma apie 7 proc. daugiau naujų užsikrėtimų, lygį. Tokiu atveju koronaviruso infekcijos Lietuvoje paveiktiems pacientams numatytas ligoninių lovų skaičius gali būti viršytas anksčiau nei planuojama.
 
LSMU bei LEI mokslininkai atkreipia dėmesį, kad šiandien didžiųjų šalies miestų ligoninėse Covid-19 pacientams skirta tik 400 lovų, o jos gali būti užpildytos anksčiau nei regionuose. Dėl to ypač svarbu jau šiandien skirti papildomai lovų, mažinti gyventojų socialinius kontaktus, toliau nustatinėti sergančiųjų kontaktus, esant poreikiui, – saviizoliuotis. Taip pat svarbu išlikti atsakingiems, naudoti asmens apsaugos priemones, laikytis higienos ir distancijos.
 
Stabdykime koronavirusą. Slaptai.lt nuotrauka

LSMU ir LEI mokslininkai bei visuomeninės grupės www.united4health.lt nariai atlieka Covid-19 infekcijos plitimo Lietuvoje epidemiologinę stebėseną ir naujausius modeliavimo bei prognozavimo rezultatus skelbia interneto tinklalapyje https://lsmuni.lt.
 
Lietuvoje išlikus spalio pradžioje vyravusios epidemijos plitimo tendencijoms (kai kiekvieną parą naujų infekcijos atvejų daugėjo 3 proc)., o hospitalizuoti tektų 8 proc. visų užsikrėtusiųjų, karantino griežtinimo priemonių prireiktų vėliau, – apie gruodžio vidurį. O jeigu gydymas ligoninėje taptų būtinas tik 5 proc. visų užsikrėtusiųjų, karantino griežtinimo prireiktų prieš pat Naujuosius metus – gruodžio 31 dieną.
 
Tačiau mokslininkai perspėja, kad tiksliai nuspėti tolimesnės koronaviruso pandemijos eigos kol kas neįmanoma, nes iki šiol nėra tokių modelių, kurie leistų ją patikimai prognozuoti po savaitės ar vėliau. Šiuo metu Lietuvoje atliekami modeliavimai gali padėti numatyti, kada būtų tinkama įvesti karantino priemones ir išvengti sveikatos sistemos perkrovimo. Svarbu suprasti, kad daug kas šalyje priklausys ir nuo Vyriausybės sprendimų, taip pat – nuo gyventojų sąmoningumo bei jų savisaugos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.27; 12:00

Apsauginės kaukės. Slaptai.lt nuotr.

Šalyje augant COVID-19 užsikrėtimų skaičiui, rūpindamasis pirkėjų bei savo darbuotojų saugumu, lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ visose parduotuvėse atėjusiems apsipirkti nemokamai suteiks vienkartinę apsauginę veido kaukę. Ši tvarka įsigalios nuo spalio 28 d. ir galios iki lapkričio 11 d.
 
„Nuolat šalyje kintanti situacija verčia ir mus priimti atitinkamus sprendimus. Šiuo metu mūsų prioritetas – darbuotojų ir pirkėjų saugumo užtikrinimas. Praėjusią savaitę priėmėme sprendimą ten, kur įvedamas lokalus karantinas, pirkėjams kaukes išskirti nemokamai. Matydami augantį susirgimų COVID-19 skaičių, šią savaitę nusprendėme tokį sprendimą taikyti visose šalies parduotuvėse“, – sako „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
 
Ji prašo pirkėjų būti sąmoningais: teisingai dėvėti kaukes, laikytis saugaus atstumo, dezinfekuoti rankas bei į parduotuves stengtis eiti kaip galima rečiau.
 
Kaukės pirkėjams bus išskiriamos informacijos kasose. Mažesnėse parduotuvėse, kuriose informacijos kasų nėra, kaukės bus dalijamos vienoje iš įprastų kasų.
 
„Kviečiame pirkėjus planuoti apsipirkimus bei į parduotuves eiti kuo rečiau. Taip pat primenu, kad pavasarį buvo atlikta tinklo „Barbora Express“ plėtra ir daugelyje šalies miestų atsirado pirkinių atsiėmimo stotelės. Pasirinkę jas, pirkėjai galės įsigyti visas reikalingas prekes, išvengdami ėjimo į parduotuvę, o mūsų darbuotojai surinks visas reikiamas prekes“, – teigia E. Dapkienė.
 
„Maxima“ parduotuvėse šiuo metu laikomasi sugriežtintų higienos reikalavimų: reguliariai dezinfekuojami vežimėliai ir krepšeliai bei kiti įvairūs paviršiai, parduotuvių vėdinimui yra padidinta šviežio oro cirkuliacija.
 
Prekybos tinklas „Maxima“ savo esamus ir būsimus darbuotojus yra apdraudęs specialiu draudimu nuo koronaviruso. Darbuotojai yra aprūpinti būtinomis apsaugos priemonėmis – medicininėmis kaukėmis ar apsaugos skydeliais, pirštinėmis, dezinfekciniais rankų skysčiais. Kasdien darbuotojams yra matuojama temperatūra. Jeigu darbuotojai jaučiasi prastai, turi peršalimo ar gripo simptomų, jų prašoma likti namuose.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.27; 13:06

Donald Trump (Trampas). EPA – ELTA nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas vėl sumenkino koronaviruso keliamą grėsmę ir apkaltino žiniasklaidą dėl politinių priežasčių perdedant pandemijos pavojų. Naujų infekcijų skaičius auga tik todėl, kad JAV atliekama tiek daug testų, rašė jis pirmadienį tviteryje. D. Trumpas kalbėjo apie „melagienų žiniasklaidos sąmokslą“.
 
„Korumpuota“ ir blogai informuota žiniasklaida tikslingai naudojasi pandemija iki rinkimų lapkričio 3 dieną, kad jam pakenktų, rašė D. Trumpas. „Lapkričio 4-ąją tema visiškai pasikeis“, – pridūrė jis.
 
Naujų koronaviruso infekcijų skaičius JAV pastaruoju metu išaugo iki 70 000 per parą. Atvejų daugėja gerokai sparčiau nei atliekamų testų. Ekspertai įspėja, kad prasidėjus šaltajam metų laikui JAV laukia antroji pandemijos banga. Todėl labai mažai tikėtina, kad pandemijos tema po rinkimų staiga dings iš amerikiečių žiniasklaidos.
 
Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, 330 mln. gyventojų turinčioje šalyje iki šiol patvirtinta 8,6 mln. infekcijų ir 225 000 mirtys – tai didžiausi skaičiai pasaulyje.
 
Savo tviterio žinutėje D. Trumpas pakartojo, kad „jauni žmonės“ po Covid-19 infekcijos „labai greitai pasveiksta“. Žinomi sveikatos ekspertai šį prezidento vis naudojamą argumentą vadina klaidinančiu ir pavojingu. Sunki ligos eiga jaunesniems asmenims esą pasitaiko rečiau, tačiau nėra neįmanoma. Be to, jie gali užkrėsti vyresnius asmenis ar gretutinių ligų turinčius žmones, kuriems Covid-19 yra pavojingesnė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.26; 19:14

Šveicarijos vėliava

Sparčiai plintant koronavirusui, Šveicarijos vyriausybė paskelbė, kad bus imtasi tolesnių žingsnių pandemijai suvaldyti, praneša agentūra „Reuters“.
 
Vidaus reikalų ministras Alainas Barsetas pirmadienį sakė, kad gyventojų laukia ilgai truksiantys ribojimai. „To, ką mes dabar ruošiame, greičiausiai reikės laikytis labai ilgai, – sakė jis. – Trečiadienį bus priimti sprendimai ateinančioms savaitėms ir mėnesiams“.
 
Šveicarija šiuo metu yra viena labiausiai viruso paveiktų šalių, sakė ministras ir įspėjo laikytis distancijos taisyklių ir dėvėti kaukes. „Žmonės privalo laikytis taisyklių“, – pabrėžė jis.
 
Nuo penktadienio Šveicarijoje patvirtinta 17 440 koronaviruso atvejų – vidutiniškai po 5 813 per pastarąsias tris dienas. Penktadienį pasiektas ligšiolinis rekordas – 6 634 susirgimai.
 
Nuo pandemijos pradžios virusas šalyje patvirtintas 121 093 gyventojams, 1 914 jų mirė.
 
Dėl spartaus viruso plitimo Alpių respublikoje priemonės sugriežtintos jau praėjusią savaitę.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.26; 17:00

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad koronaviruso atvejų skaičiai artimiausiomis dienomis tik augs. Pasak jo, jei žmonės nesusitelks ir toliau nesilaikys saugumo priemonių, gerėjančios statistikos Lietuvoje nereikėtų tikėtis.
 
„Skaičiai, žinoma, ir toliau augs, jei neprisėsime uodegos ir toliau norėsime šventes švęsti, kaip matyti per televizijų reportažus. Jie negali neaugti, jei mes visur lakstome (…) Jei žmonės nesilaikys priemonių, skaičiai augs. Jeigu matysime tokius vaizdus, kurie yra Lenkijoje, kai žmonės protestuoja bei vyksta susirėmimai su policija, skaičiai augs. Jeigu susitelksime kaip pavasarį ir pradėsime atsakingai elgtis, tai jie sustos ir pradės mažėti“, – sakė A. Veryga.
 
Pasak jo, visuotinio karantino Lietuvoje nereikia.
 
„Nebūtinai reikia visuotinio karantino, nes yra savivaldybių, kur labai maži skaičiai. Tai kam tą karantiną ten skelbti, kur žmonės atsakingai elgiasi ir gyvena gyvenimą šiek tiek ramesnį. O situacija, kur yra iš tiesų sudėtinga, taip, karantino tikrai reikia“, – sakė jis.
 
Pirmadienį Vyriausybė svarstys dėl karantino įvedimo Vilniaus bei Kauno miestuose.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.26; 02:00