Lenkijos kariuomenė

Varšuva, rugpjūčio 15 d. (ELTA). Lenkijos nacionalinės gynybos ministras Mariuszas Błaszczakas pareiškė, kad šalies armija bus apginkluota moderniausia ginkluote, kuri užtikrins valstybės saugumą, praneša Lenkijos radijas.
 
„Jau neįmanoma toliau naudoti posovietinę techniką. Netrukus mes atsisakysime lėktuvų MiG-29 ir Su-22. Be amerikietiškų mašinų F-16 ir F-35, Lenkijos karinę aviaciją papildys Pietų Korėjoje pagaminti orlaiviai“, – sakė ministras sekmadienį per renginį, skirtą pergalės prieš bolševikus Varšuvos mūšyje 102-osioms metinėms.
 
Anot M. Błaszczako, jis sulaukia kritikos už tai, kad Lenkijos armijai perkama nauja technika. „Tikriausiai kritikai norėtų, kad aš šią techniką pirkčiau kitur“, – ironizavo žinybos vadovas.
 
„Bet aš perku mūšiuose patikrintą techniką, kuri garantuose Lenkijos saugumą“, – pabrėžė M. Błaszczakas.
 
Anksčiau ministras pareiškė, jog Lenkija turės stipriausią kariuomenę tarp visų NATO šalių Europoje, kad efektyviai atgrasytų agresorę Rusiją.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.08.16; 06:12

Amerikiečių kariai. Vytauto Visocko (slaptai.lt) nuotr.

JAV karinės bazės – „Trumpo forto“ – įkūrimas Lenkijoje yra jau išspręstas klausimas. Tai antradienį Lenkijos radijui pareiškė šalies nacionalinės gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas.

„Trumpo fortas“ yra Lenkijos ir Amerikos projektas. „Trumpo fortas“ bus įkurtas. Dėl to nėra jokių abejonių“, – sakė ministras.

Anksčiau kai kurios Lenkijos žiniasklaidos priemonės pranešė, kad Lenkijos ir JAV planai įkurti šalies teritorijoje Amerikos karinę bazę, jau gavusiai darbinį pavadinimą „Trumpo fortas“, veikiausiai nebus realizuoti, Varšuva ir Vašingtonas svarsto kitus variantus.

Rugsėjo 18 d. per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda paragino Jungtines Valstijas nusiųsti į jo šalį daugiau Amerikos kariuomenės. Pasak jo, tai atitiktų tiek Vašingtono, tiek Varšuvos interesus.

Tada A. Duda taip pat papasakojo, jog per derybas su Donaldu Trumpu jie juokavo, kad Lenkijoje galėtų būti įkurta Amerikos karinė bazė, pavadinta „Trumpo fortu“. Anksčiau Varšuva pareiškė esanti pasirengusi skirti 2 milijardus dolerių tokios bazės infrastruktūrai. D. Trumpas tą pačią dieną žurnalistams sakė rimtai svarstąs Lenkijos prezidento pasiūlymą.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.21; 05:00

Naujasis dešiniosios pakraipos Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, siekiantis pataisyti įtemptus santykius su Europos Sąjungos (ES) partneriais, antradienį vykdydamas didžiulę ministrų kabineto pertvarką atleido gynybos ir užsienio reikalų ministrus.

Postų neteko ne tik prieštaringai vertinamas gynybos ministras Antonis Macierewiczius ir užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis, bet ir aplinkos ministras Janas Szyszko ir keli kiti ministrai. Apie tai buvo pranešta per oficialią ceremoniją Varšuvoje įsikūrusioje prezidentūroje.

Gynybos ministro pareigos atiteko vidaus reikalų ministro pareigas ėjusiam Mariuszui Blaszczakui. Tuo tarpu užsienio reikalų ministro pavaduotojui Jacekui Czaputowicziui skiriamos užsienio reikalų ministro pareigos, o Henrykui Kowalczykui atiteko aplinkos ministro postas. Vykdant pertvarką, taip pat buvo pakeisti sveikatos apsaugos ir skaitmeninimo ministrai.

Vėliau antradienį Lenkijos ministras pirmininkas skris į Briuselį pokalbių su Europos Komisijos pirmininku Jeanu Claude’u Junckeriu. Pokalbiuose didžiausias dėmesys bus skiriamas precedento neturinčiai ES drausminei procedūrai prieš Varšuvą dėl prieštaringai vertinamų Lenkijos teismų reformų, kurios, anot Briuselio, kelia grėsmę teisinės valstybės principams.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.01.10; 06:23

Jakubas Ivaniukas / Le Monde

Labai įdomi situacija: antirusiškai nusiteikęs Lenkijos gynybos ministras Antonijus Macerevičius vis tik turi rimtų ryšių su Kremliaus atstovais.

Šią versiją pateikia leidinys Le Monde (straipsnio autorius – Jakobas Ivaniukas).

Taigi Lenkijos gynybos ministras Antonijus Macerevičius entuziastingai kritikuoja šiandieninę Rusiją, nevengia aštrių ir labai aštrių antirusiškų epitetų, jis priskiriamas patiems radikaliausiems Kremliaus kritikams.

Bet šitaip besielgdamas jis užsitarnavo dviprasmišką reputaciją.

Remiamas Jaroslavo Kačinskio vadovaujamos „Tiesos ir teisingumo“ partijos jis laikosi pozicijos, kad Lenkijos valdžią į Smolenską skraidinęs lėktuvas 2010 metų balandžio 10 dieną patyrė katastrofą dėl Rusijos ir tuometinio Lenkijos premjero Donaldo Tusko (dabar jis – Europos Tarybos pirmininkas) intrigų.

Tačiau į dienos šviesą iškilo keletas faktų, kurie byloja, kad buvęs „Solidarnost“ aktyvistas A.Macerevičius, būdamas antikremliškų nusiteikimų, vis tik draugauja su asmenimis, kurie bičiuliaujasi ir su Kremliumi, ir su Vladimiru Putinu.

Pavyzdžiui, Nacionalinį analitinį tyrimų centrą jis pavertė įstaiga, iš kurios į Gynybos ministeriją nuolat ateina dirbti ekspertų. Beje, kai kurie šio centro analitiniai darbai prieštarauja oficialiam Varšuvos požiūriui į Maskvą.

Štai Kšištofo Gajaus ir Gžegožo Kvasniako raporte apie Rusijos keliamas grėsmes NATO vaizduojamas kaip nepatikimas aljansas, taip pat mėginama pateisinti Rusijos intervenciją į Ukrainą.

Vienas iš epizodų, leidžiančių abejoti ministru, – tai jo elgesys 2006-aisiais metais, kai buvo naikinama Karinė informacinė tarnyba – karinė žvalgyba. Tąsyk jis buvo Gynybos ministro pavaduotojas, atsakingas už žvalgybą. Tuo metu egzistavo politinis susitarimas: ši dar sovietiniais laikais egzistavusi tarnyba Lenkijai atgavus laisvę turėjo būti reformuota.

Tačiau A.Macerevičiaus raportas tapo pretekstu kilti rimtam skandalui. „Raporto publikavimas ženkliai susilpnino mūsų žvalgybos tarnybas. Šio dokumento jokiu būdu nebuvo galima viešai skelbti – jis turėjo likti slaptas, jis turėjo tapti ilgai saugoma karine paslaptimi“. Tai Bogdano Klicho, buvusio gynybos ministro Donaldo Tusko premjeriavimo (2007 – 2011) laikais, požiūris. 

Beje, dar iki raporto paskelbimo A.Macerevičius užsakė jo vertimą į rusų kalbą. Ši užduotis buvo patikėta Irinai Obuchovai, kuri, būdama Rusijos piliete, priėmė Lenkijos pilietybę, bet vis tik nebuvo davusi Lenkijai karinės priesaikos. Tačiau, nedavusi karinės priesaikos, vertėja turėjo leidimą patekti į Karinės žvalgybos tarnybos štabą.

Kas toji Irina Obuchova? Jos biografijoje esama įdomių momentų. 1980 metais ji Maskvoje dirbo sovietinėje turizmo agentūroje „Inturist“, kurią nuo viršaus iki apačios kontroliavo Sovietų Sąjungos slaptoji tarnyba KGB. Ypač KGB buvo budri Šaltojo karo laikais. Šias pastabas pateikė Lenkijos rašytojas Vinsentas Severskij, buvęs Lenkijos žvalgybos papulkininkis.

„Tiesiai kalbant, ši turistinė sovietų kompanija buvo pati tikriausia rusų žvalgybos priedanga. „Inturiste“ dirbę asmenys neturėtų peržengti Lenkijos slaptųjų tarnybų būstinių slenksčio“, – įsitikinęs lenkų rašytojas V.Severskij.

1989-aisiais metais I.Obuchova apsigyveno Lenkijoje ir suartėjo su lenkiška „Solidarnost“. Ji ištekėjo už literatūros kritiko Mareko Zelinskio, kuris priklausė A.Macerevičiaus aplinkai, ir po komunizmo žlugimo padarė puikią diplomatinę karjerą.

2014-aisiais A.Macerevičius teisinosi, kad raportas išverstas į rusų kalbą buvo tik tam, kad būtų labiau prieinamas užsienio mokslininkams ir tyrinėtojams.

Lenkijos užsienio reikalų ministerija į „Le Monde“ klausimus atkirto: „Kaip mes jau ne sykį tvirtinome, įtarimai, esą A.Macerevičius gali būti susijęs su Rusijos slaptosiomis tarnybomis, – be pagrindo“.

Informacijos šaltinis – Le Monde

2017.07.23; 07:43