Baltijos keliui skirtas medalis. Monetų namų nuotr.

Minint 32-ąsias Baltijos kelio metines, UAB „Monetų namai“ išleido išskirtinį medalį, nukaldintą iš etiškai išgauto (angl. Fairmined) aukso. Medalio tiražas – vos 100 vienetų Baltijos šalių rinkoms, kiekvienas medalis individualiai numeruotas.
 
„Etiškai išgautą auksą naudojame ypatingomis progomis. Šis auksas simbolizuoja atsakingą gamybą ir sąmoningą vartojimą. Džiaugiamės Baltijos keliui sukūrę tvarų atminimo ženklą“, – teigia UAB „Monetų namai“ vadovė Lina Konovalovė.
 
Baltijos kelią pagerbiančio medalio averse vaizduojama vyšnia. Jos stambiausi žiedai nurodo Baltijos šalių sostines, o mažesni – miestus, per kuriuos driekėsi žmonių grandinė. Po vyšnia matyti rankomis susikibę žmonės, dar žemiau iškaldinta Baltijos kelio data. Palei medalio briauną keturiomis kalbomis driekiasi tekstas „Baltijos kelias“. Medalio reverse išgraviruotas žemėlapis su išryškintomis Baltijos šalimis, o centre iškaldinta Molotovo-Ribentropo pakto data, po kuria matyti ją pasirašiusiųjų parašai.
 
Medalis nukaldintas iš 999,9/1000 prabos etiškai išgauto aukso ir yra aukščiausios „proof“ kaldinimo kokybės. Jo skersmuo – 18 mm, masė – 3,11 g. Medalio kaina – 749 eurai.
 
UAB „Monetų namai“ medalį iš etiškai išgauto aukso Lietuvoje išleidžia antrą kartą – pirmasis pažymėjo Baltijos šalių nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio sukaktį. Įmonė taip pat platino oficialias Prancūzijos valstybinės monetų kalyklos „Monnaie de Paris“ monetas, kaldintas iš etiškai išgauto aukso.
 
Numizmatiniais gaminiais prekiaujanti tarptautinė įmonių grupė „Samlerhuset Group“, kuriai priklauso UAB „Monetų namai“, bendradarbiauja su Atsakingos kasybos aljansu (angl. Alliance for responsible mining) ir kasmet savo gaminiams įsigyja vis daugiau etiškai išgauto aukso. Tai sertifikuotas auksas iš nedidelių kasybos organizacijų, atitinkančių Aljanso sukurtą standartą. „Samlerhuset Group“ palaiko šią iniciatyvą dėl kelių svarbių priežasčių – teigiamo poveikio auksakasių bendruomenėms, gerinant jų gyvenimo ir darbo sąlygas, kasybos poveikio aplinkai mažinimo, aiškios ir ekologiškos aukso kilmės.
 
Etiškai išgaunamo aukso judėjimą remia tokie pasauliniai prekių ženklai kaip „Chopard“ ir „Kering“, iš šio aukso gaminami ir svarbūs apdovanojimai – Auksinė palmės šakelė ir Nobelio taikos premijos medalis, ­­­­kaldinamas Norvegijos monetų kalykloje, priklausančioje grupei „Samlerhuset Group“.
 
UAB „Monetų namai“ – žymiausių pasaulio monetų kalyklų atstovė ir oficiali kolekcinių monetų ir medalių platintoja Lietuvoje. Nuo 2009 metų veikianti UAB „Monetų namai“ priklauso „Samlerhuset Group“ įmonių grupei. Viena didžiausių numizmatinių gaminių platintojų grupė Europoje ,,Samlerhuset Group“ turi padalinius 14-oje Europos šalių, kuriuose dirba daugiau nei 400 darbuotojų. Įmonių grupei priklauso buvusi valstybinė seniausia Norvegijos kalykla, veikianti nuo 1686 metų. Norvegijos kalykla gamina kai kurias oficialias Norvegijos ir kitų šalių monetas, be to, kasmet kaldina Nobelio taikos premijos medalius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.23; 10:30

Antano Macijausko medalis. LŽS nuotr.

Iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo Antano Macijausko premija paskirta žurnalistui, redaktoriui, vertėjui ir rašytojui Vytautui Žeimantui. Stasio Makaraičio sukurtas medalis, 1000 eurų prizas ir A. Macijausko monografija bus įteikti liepos 31 dieną Biržų miesto šventės metu.
 
Apdovanojimas V. Žeimantui paskirtas už meniškai ir argumentuotai išnagrinėtus lietuvių ir baltarusių literatūrinius ryšius, pateiktą XIX–XX amžių sandūroje prasidėjusį baltarusių tautinį atgimimą ir jo vaidmenį Lietuvos visuomenei ir žurnalistikai publicistinės eseistikos knygoje „Gimtuoju dvasingu žodžiu“.
 
„Mūsų žymiam kraštiečiui A. Macijauskui itin svarbios buvo laisvės, valstybingumo, pilietinių teisių, kultūrinės tapatybės idėjos. Džiugu, kad šiemet premija paskirta Vytautui Žeimantui, kuris savo eseistikoje analizuoja dviejų šalių – Lietuvos ir Baltarusijos – istorinius, kultūrinius ryšius. Manau, kad tai labai prasminga šiuolaikinių sudėtingų politinių procesų kontekste“, – sako Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas.
 
„Apie Biržų kraštą ir čia išaugusį Antaną Macijauską, aktyvų lietuviško žodžio gynėją ir skleidėją, rašiau ne kartą. Maloniai stebina mane jo drąsa per caro teismus ginti lietuvišką raštą, kovoti prieš lietuvių spaudos draudimą. Džiugina ir Biržų krašto žmonių siekis deramai įvertinti iškilią Antano Macijausko veiklą, kuri sovietmečiu buvo demonstratyviai nutylima“, – sako premijos laureatas V. Žeimantas.
 
V. Žeimanto knyga „Gimtuoju dvasingu žodžiu“ yra ypač aktuali šiandien, kai baltarusių tauta pakilo gindama savo tautinę savigarbą. Knygos autorius profesionaliai pateikia įdomius publicistinius pasakojimus apie Vilniaus krašte dirbusius ir kūrusius baltarusių kunigus – tautinio atgimimo šauklius. Šią knygą V. Žeimantas rašė apie dešimt metų – rinko medžiagą Lietuvos ir Baltarusijos archyvuose, Vilniaus krašto, Baltarusijos ir Lenkijos spaudoje, bendradarbiavo su baltarusių žurnalistais, rašytojais. Knygoje daug neskelbtų faktų, įvairių iliustracijų, aprašyta apie trys dešimtys Vilniaus krašte ir Kauno mieste 1906 – 1944 metais leistų baltarusių laikraščių ir žurnalų. Šis darbas yra ir milžiniškas indėlis į Lietuvos žiniasklaidos bei žurnalistikos istoriją.
 
Premijos laureato V. Žeimanto knygos herojai be tiesioginių kunigystės pareigų aktyviai bendradarbiavo baltarusiškoje spaudoje, leido ir redagavo laikraščius, žurnalus, užsiėmė grožine kūryba. Jie kūrė baltarusių literatūrinę kalbą, raštą, visaip skatino baltarusių kalbos vartojimą carinės Rusijos, vėliau Lenkijos okupuotuose kraštuose. Šioje kovoje jie visada sulaukdavo paramos iš šalia gyvenančių lietuvių, lietuviškų organizacijų ir lietuviškos spaudos. Knygos autorius atskleidžia gerus ir vaisingus lietuvių ir baltarusių bendradarbiavimo santykius.
 
V. Žeimantas yra aktyvus LŽS Tarybos ir NŽKA Valdybos narys, priklauso Lietuvos sporto žurnalistų federacijai, yra Lietuvos meno kūrėjų asociacijos narys. Iš baltarusių kalbos išvertė rašytojų Lidzijos Arabei, Maksimo Tanko, Maksimo Hareckio, Alaizos Paškevič-Ciotkos, Georgijaus Marčiuko, Volgos Karatkevič ir Aleksandro Karliukevičiaus kūrinių. Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos, Latvijos, Rusijos, JAV, Australijos ir Argentinos periodinėje spaudoje yra paskelbęs daugiau kaip porą tūkstančių publikacijų – straipsnių, interviu, komentarų, apybraižų, feljetonų, apsakymų, esė, humoreskų, legendų, eilėraščių – lietuvių, baltarusių, anglų, rusų, altajiečių, lenkų ir latvių kalbomis.
Pretendentus į premiją šiemet vertino žurnalisto, A. Macijausko premijos laureato Virginijaus Savukyno vadovaujama komisija, kurioje dirbo Edita Mikelionienė, Audronė Nugaraitė, Jonas Staselis, Juozas Šalkauskas ir Jūratė Laisvūnė Šatienė. Į premiją šiemet pretendavo dešimt spaudoje, internete ir televizijoje pateiktų žurnalistų darbų.
 
Antano Macijausko (1874-1950), iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą asmenybei įprasminti premiją 2008 metais įsteigė Lietuvos žurnalistų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija ir Biržų rajono savivaldybė. Apdovanojimas skiriamas už geriausius žurnalistikos darbus (straipsnius, publikacijas, televizijos ir radijo laidas paskelbtas visuomenės informavimo priemonėse) arba iniciatyvas, ugdančias pilietinį patriotizmą, nacionalinio pasididžiavimo jausmą, meilę valstybinei kalbai ir nacionalinei kultūrai.
 
Su A. Macijausko asmenybe glaudžiai siejasi Spaudos, kalbos ir knygos atgavimo diena. Tai jis 1900 metais Sankt Peterburge išleido lietuvišką žemėlapį „Žemėlapis lietuviškai latviško krašto“. Cenzūrai uždraudus jo platinimą, Vyriausiosios spaudos reikalų valdybos viršininkui kunigaikščiui N. V. Šachovskojui A. Macijauskas iškėlė bylą ir ją laimėjo įrodęs, kad lietuviškosios spaudos draudimas yra juridiškai neteisėtas, nes nebuvo išleista jokio įsakymo spaudai lietuviškomis raidėmis drausti. Byla buvo vienas pagrindų baigti spaudos draudimą.
 
A. Macijausko premija iki šiol jau apdovanoti žurnalistai Indrė Makaraitytė (2008 m.), Vitalija Morkūnienė (2009 m.), Juozas Šalkauskas (2010 m.), Jūratė Ablačinskaitė (2011 m.), Daiva Grikšienė (2012), Romas Sadauskas-Kvietkevičius (2013), Algirdas Vladislovas Butkevičius (2014), Virginijus Savukynas (2015)Vaiva Lanskoronskytė-Stanienė ir Ignas Stanys (2016), Biržų krašto žmonės (2017), Živilė Kavaliauskaitė (2018), Lilija Valatkienė ir Vytautas Jonas Juška (2020).
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.30; 10:14

Ukrainos ir Lietuvos vėliavos. Slaptai.lt nuotr.

Antradienį, atsisveikinimo su Ukrainos gynybos atašė pulkininku Oleksandru Kobersky ceremonijoje, jam įteiktas krašto apsaugos sistemos medalis „Už nuopelnus“. Medalis įteiktas už dvišalio Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimo gynybos srityje stiprinimą.
 
„Lietuva išlieka Ukrainos euroatlantinės integracijos rėmėja ir patikima partnerė remiant Ukrainos gynybos reformas ir jos ginkluotųjų pajėgų siekį stiprinti pajėgumus ir sąveiką pagal NATO standartus“, – ceremonijoje pažymėjo laikinai einantis pareigas krašto apsaugos viceministras Eimutis Misiūnas.
 
„Dvišalis gynybos bendradarbiavimas yra platus ir jis plečiasi. Ukraina ir Lietuva susiduria su vienodais moderniaisiais iššūkiais kibernetinio saugumo, hibridinių grėsmių srityse.
 
Bendradarbiavimas bus tęsiamas ir stiprinamas abiem šalims svarbiose kryptyse“, – sakė viceministras E. Misiūnas.
 
Ukrainos gynybos atašė Lietuvai plk. O. Kobersky pareigas ėjo nuo 2016 m. Jis taip pat buvo akredituotas gynybos atašė Estijai ir Latvijai, rezidavo Vilniuje.
 
 Lietuva remia Ukrainos siekius tapti NATO ir Europos Sąjungos nare. Lietuva ir Ukraina aktyviai bendradarbiauja karinėje srityje, jos atstovai mokosi Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, Lietuvos kariuomenės mokykloje, Karo medicinos tarnyboje, Baltijos gynybos koledže Estijoje. Lietuva konsultuoja Ukrainos kolegas strateginės komunikacijos, kibernetinės gynybos ir kt. klausimais.
 
2017 m. Lietuvos kariuomenė pradėjo vykdyti vienintelę nacionalinę tarptautinę karinę mokymo operaciją Ukrainoje Ukrainos ginkluotojų pajėgų mokymo tikslais, tuo siekdama padėti Ukrainos kariuomenei susikurti gebėjimus vykdyti savo veiklą pagal NATO principus ir standartus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.24; 14:50

Automatai. Slaptai.lt nuotr.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia nematąs nieko keisto, kad premjeras Saulius Skvernelis sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai už nuopelnus užtikrinant visuomenės saugumą padovanojo šaunamąjį ginklą. Politiko teigimu, kadangi už nuopelnus šaliai medalius ir ordinus dalina prezidentas, Vyriausybės vadovas koronaviruso krizės problemas sprendžiančiam ministrui pasirinko įteikti ginklą.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
„Galime dovanoti ordinus, medalius, galime dovanoti vardinius ginklus: tai yra viena iš formų, kaip padėkojama žmogui už tarnystę visuomenei. Šiuo atveju premjeras pasirinko tokį sprendimą.
 
Ordinus ir medalius savo sprendimais dalina prezidentas, premjeras šiuo atveju padarė tai, ką jis galėjo padaryti“, – „Žinių radijui“ teigė R. Karbauskis.
 
Komentuodamas viešo dėmesio susilaukusią dovaną, R. Karbauskis, viena vertus, pabrėžė, kad tokio pobūdžio dovanas teikti leidžiantis įstatymas yra priimtas seniai.
 
„Įstatymas, kuris leidžia dovanoti vardinį ginklą – šaltąjį arba, šiuo atveju, pistoletą – yra seniai priimtas ir jis buvo taikomas daug kartų ir įvairių premjerų, ir prezidentų“, – akcentavo politikas.
 
 Kita vertus, sakė „valstietis“, šiek tiek neįprasta, kad ir anksčiau vyravusi praktika viešo dėmesio susilaukė būtent dabar. Anot R. Karbauskio, tai gali būti susiję su tuo, kad yra siekiama pakenkti tiek vieno, tiek kito politiko populiarumui.
 
„Šiuo atveju šnekama apie du politikus ir apie labai ryškius politikus – o jiems reikia kažkaip reitingus sumažinti – tai tokiu atveju šnekama, kad padovanojo“, – samprotavo R. Karbauskis ir dar kartą pridūrė, kad premjeras, dovanodamas A. Verygai ginklą, tiesiog laikėsi įstatymo.
„Įstatymas tai leidžia padaryti, premjeras naudojasi įstatymu ir padėkojo ministrui už darbą, kuris buvo padarytas. Aš manau, kad tai padaryta įvertinant ir tai, kad ministras yra šaulys, ir šis ginklas, kurį jis gavo dovanų pagal įstatymą, bus naudojamas šaulio tarnyboje.
 
Nemanau, kad tai yra atvejis, apie kurį reikėtų labai daug šnekėti“, – apibendrino R. Karbauskis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.26; 12:47

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis siūlo įsteigti naują apdovanojimą – Lietuvos Respublikos Seimo Aleksandro Stulginskio medalį už demokratijos plėtrą.
 
Tokią iniciatyvą jis pristatė antradienį vykusiame Seimo valdybos posėdyje.
 
„Šiuo metu Seime neturime tokio apdovanojimo, kokį, pavyzdžiui, turi Jungtinės Amerikos Valstijos – ten apskritai aukščiausias valstybės apdovanojimas yra Kongreso medalis. Manau, galėtume tokį turėti. Jis būtų tikslingas kaip įvertinimas tų žmonių, kurie nusipelno, ateities veiklai“, – sakė Seimo pirmininkas V. Pranckietis.
 
Jo teigimu, ne mažiau svarbu, kad šis apdovanojimas leistų garsinti Aleksandro Stulginskio – Steigiamojo Seimo pirmininko, Lietuvos Respublikos prezidento – vardą.
 
Apdovanojimas būtų steigiamas įvertinus, kad šiemet minimas Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos 100-metis. Praėjusią savaitę buvo priimta Seimo rezoliucija „Dėl Lietuvos Respublikos Steigiamojo Seimo šimtmečio“, pabrėžiant įsipareigojimą saugoti ir puoselėti lietuviškąsias parlamentarizmo tradicijas bei jų raidos istorinį atminimą, pabrėžiant Steigiamojo Seimo reikšmę ir atkreipiant dėmesį į jame dirbusias asmenybes.
Copy of stulginskis
Aleksandras Stulginskis
 
Numatoma, kad kandidatus apdovanoti Lietuvos Respublikos Seimo Aleksandro Stulginskio medaliu vertintų Seimo pirmininkas. Apdovanojimas būtų skiriamas Seimo valdybos sprendimu.
 
Tas pats asmuo apdovanojimu galėtų būti pagerbtas tik vieną kartą.
 
Seimo valdyba, susipažinusi su Lietuvos Respublikos Seimo Aleksandro Stulginskio medalio už demokratijos plėtrą nuostatais, dėl apdovanojimo spręs artimiausiame posėdyje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.20; 03:00