Marija Butina
JAV Kolumbijos apygardos teismas penktadienį nuteisė Rusijos pilietę Mariją Butiną 18 mėnesių kalėti, praneša „Interfax“.

31 metų amžiaus M. Butina buvo suimta Vašingtone 2018 metų liepos 18 d. Ji buvo kaltinama tuo, kad veikė JAV teritorijoje kaip neregistruota Rusijos agentė ir bandė patekti į Respublikonų partiją, užmegzdama ryšius su tokiomis organizacijomis kaip Nacionalinė šaulių asociacija.

M. Butinai bus įskaityti į bausmės laiką devyni mėnesiai, kuriuos ji praleido už grotų, laukdama nuosprendžio. Rusė bus deportuota iš JAV , kai atliks bausmę. Po deportacijos ji 10 metų negalės prašyti leidimo įvažiuoti į Jungtines Valstijas.

Anksčiau M. Butina prašė teismą būti atlaidų skelbiant nuosprendį ir suteikti jai šansą grįžti į namus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.27; 08:40

Galimą Rusijos kišimąsi į JAV prezidento rinkimus 2016 metais tiriančio specialiojo prokuroro Roberto Muellerio komanda susidomėjo Donaldo Trumpo kampanijos ryšiais su nacionaline šaulių asociacija (NRA), praneša CNN.

„Kai atsakinėjau į specialiojo prokuroro komandos klausimus, buvau paklaustas apie D. Trumpo kampaniją ir mūsų santykius su NRA“, – sakė žurnalistams buvęs D. Trumpo rinkimų kampanijos patarėjas Samas Nunbergas.

Anot jo, R. Muelleris, be kita ko, domėjosi, kaip D. Trumpas ir jo bendradarbiai užmezgė ryšius su NRA. Taip pat buvo pateikta klausimų apie D. Trumpo kalbą metiniame asociacijos susirinkime 2015 metais.

Specialiojo prokuroro atstovas atsisakė komentuoti šią informaciją. Į žiniasklaidos klausimus neatsakė ir Nacionalinė šaulių asociacija.

Kaip pažymi CNN, asociacija sulaukė didelio įstatymų leidėjų dėmesio dėl plataus masto finansinės paramos D. Trumpui 2016 metais ir ryšių su Rusijos piliečiais.

Televizijos kanalas primena, kad NRA per prezidento rinkimų kampaniją skyrė daugiau kaip 30 milijonų dolerių D. Trumpo kandidatūrai remti.

Jungtinėse Valstijose sulaikyta Rusijos pilietė Marija Butina, kaltinama nusikalstamu sąmokslu, prisipažino norėjusi užmegzti kontaktų Respublikonų partijoje ir Nacionalinėje šaulių asociacijoje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.24; 08:00

Marija Butina

Sharon La Franiere, Matthew Rosenberg, Adam Goldman / The New York Times

„Savo draugams Marija Butina buvo žmogus, kuris neturi ko slėpti“, – rašo  The New York Times.

„29-rių metų Vašingtono universiteto absolventė, Butina atvirai kalbėdavo apie savo tris didžiąsias aistras: teisę turėti ginklą, požiūrį į prezidentą Trumpą ir JAV – Rusijos tarpusavio santykių gerinimą“, – sakoma straipsnyje.

„Bet visa tai buvo gudravimas, kaip tvirtina federaliniai prokurorai, Butinos priedanga, kad skleistų Rusijos politiką Respublikonų partijoje. Pasak jų, trejus metus ji dalyvavo mažai išlaidų reikalaujančioje ir ne itin rizikingoje įtakos operacijoje, kuriai vadovavo aukštas Rusijos valdininkas Aleksandras Toršinas, sąveikaujant su neįvardytu amerikiečių agentu, susijusiu su Respublikonų partija. Kaip tvirtinama, ją rėmė ir Nacionalinė šaulių asociacija (N.R.A.), kuri ne kartą organizavo Butinos atvykimą iš Rusijos į JAV, į renginius, iki 2016 metų rugpjūčio, kol ji nebuvo gavusi studento vizos“, – praneša leidinys.

Tai, kad ji neužsiregistravo kaip užsienio agentė, yra pagrindinis iš vyriausybės pateiktų kaltinimų, jog ji pažeidė federalinį lobizmo įstatymą ir sudarė suokalbį su Toršinu, Rusijos CB vadovo pavaduotoju, turėdama tikslą daryti įtaką Amerikos politikai Rusijos vyriausybės vardu, rašo straipsnio autoriai.

Anot prokuratūros kaltinimų, tas suokalbis sudarytas 2015 metų pradžioje, po to, kai Butina Rusijoje atkreipė į save šiokį tokį dėmesį kaip rudaplaukė sibirietė, kovojanti už teisę turėti ginklą, pabrėžia leidinys. Ji persikėlė į Maskvą iš Altajaus krašto būdama 21-rių, tikėdamasi pradėti baldų verslą.

„Vėliau ji organizavo reklamos agentūrą, paskui įsitraukė į judėjimą už ginklo turėjimo legalizavimą, kurį Toršinas, tada buvęs Federacijos Tarybos pirmininko pavaduotoju, taip pat rėmė. 2011 metais jis priėmė ją į darbą specialiąja padėjėja“, – sakoma straipsnyje.

Toršinas buvo pažįstamas su N.R.A. valdininkais, įskaitant asociacijos prezidentą 2011-2013 metais Deividą Kiną. Atrodo, kad jis taip pat kažkokiu momentu kontaktavo su Džonu Boltonu, kai Butina 2013 metais organizavo apvalų stalą, skirtą teisei turėti ginklą, praneša laikraštis.

Butina daug važinėjo po JAV kartu su Toršinu, remiami N.R.A, ir stengėsi užmegzti kontaktus su tokiais politikais, kaip Viskonsino gubernatorius Skotas Vokeris, Atstovų rūmų narė Dana Rorabacher ir Donaldas Trumpas, tada dar kandidatas į prezidentus. Ji taip pat sakė kalbą Rapid-Siti universitete Pietų Dakotoje, kur, kai kuriais duomenimis, Putiną pavadino „diktatoriumi ir tironu“.

Visą tą laiką, kaip tvirtina prokuratūra, Butina koordinavo savo veiksmus su amerikiečių politikos technologu, su kuriuo ji susipažino Maskvoje. Neįvardytas kaltinamajame tekste, spėjama, kad tas žmogus – Polas Eriksonas, N.R.A. narys, senas Respublikonų partijos tarpininkas ir lobistas, sakoma straipsnyje.

Anot FTB parodymų, Butina užtikrino kitą neįvardytą amerikiečių agentą, kad ji veikia su Kremliaus pritarimu.

„Bet kiti bandymai priartėti prie Trumpo, atrodo, nepasisekė. Siūlymas susitikti su Trumpu kasmetiniame N.R.A. suvažiavime 2016 metais Luisvilyje rinkiminio štabo buvo atmestas. Ir Toršino vizitas į Baltuosius rūmus 2017 metais buvo atšauktas po to, kai nacionalinio saugumo patarėjas pastebėjo, kad Toršino atžvilgiu tyrimą dėl kaltinimų pinigų plovimu atlieka Ispanijos valdžia“, – pažymi leidinys.

Šaltinis: The New York Times

2018.07.19; 08:00