Norvegijos žvalgybos tarnybos vadovas Mortenas Haga Lundė pirmadienį per spaudos konferenciją pristatė pranešimą „Fokus 2020“ apie nūdienos iššūkius šalies saugumui. Pasak jo, didžiausią grėsmę Norvegijos interesams kelia Rusija ir Kinija, pranešė televizijos kanalas NRK.
 
„Veiksniai, darantys didžiausią poveikį grėsmių Norvegijos interesams vaizdui, susiję su Rusija ir Kinija“, – pareiškė jis. Pareigūnas atkreipė dėmesį į tai, kad Rusija stiprina savo bazių struktūrą Kolos pusiasalyje ir šiaurinėje Barenco jūros dalyje, dažniau rengia plataus masto karines pratybas, bando naujų rūšių „superginklus“ prie pat Norvegijos sienų. Kaip pažymėjo Lundė, Rusija kuria naujas, tobulesnes ginkluotės sistemas, kurios užtikrina „dinamiškesnę karinę galią“.
 
Pasak Norvegijos žvalgybos vadovo, ypač didelį susirūpinimą kelia tai, kad naujai Rusijos ginkluotei, apie kurią RF prezidentas Vladimiras Putinas pasakojo savo metiniame pranešime Federaliniam Susirinkimui 2018 metais, netaikomos galiojančios ginkluotės ribojimo sutartys, todėl ji „prisideda prie tarptautinio saugumo struktūros demontavimo“.
 
Lundė taip pat pareiškė, kad Kinija užsibrėžė tikslą iki 2050 metų pasiekti karinėje srityje JAV lygį. Pasak jo, daugelio šalių, taip pat ir Norvegijos, interesams grėsmę kelia Pekino ketinimas sukurti „skaitmeninį Šilko kelią“. Norvegijos žvalgybos vadovo nuomone, Kinija „mėgins kontroliuoti dalį penktosios kartos (5G) tinklų“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.11; 02:00

Rusija, Norvegijos kariniais duomenimis, pradėjo didžiausias povandeninių laivų pratybas Šiaurės Atlante nuo Šaltojo karo pabaigos.
 
Nuo praėjusios savaitės manevruose dalyvauja dvylika Rusijos Kolos pusiasalyje dislokuotų povandeninių laivų, pranešė Norvegijos karinė žvalgyba, kuria remiasi TV stotis NRK.
 
Naudojami ir aštuoni branduoliniai povandeniniai laivai.
 
Pratybos truks du mėnesius. Norvegija ir kitos NATO šalys Rusijos karinio laivyno veiksmus, be kita ko, stebi iš oro, sakė Norvegijos generalinio štabo atstovas Brynjaras Stordalis. Povandeniniai laivai taip pat pastebėti Europos Šiaurės jūroje bei Barence.
 
Stotis NRK, remdamasi kariniais šaltiniais, pranešė, kad Rusijos povandeniniai laivai mėgina Atlante panirti kuo įmanoma giliau nepastebėti. Rusų tikslas esą yra pademonstruoti savo gynybinę parengtį bei parodyti, kad jie gali būti grėsmė JAV pakrantei.
 
Rusija pratybų nepatvirtino. Rusijos karinis laivynas, rusų naujienų agentūrų duomenimis, šeštadienį pareiškė, kad du branduoliniai povandeniniai laivai giliai panerdami testuos įrangą ir ginklus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.30; 05:30

Norvegijos žvalgybos tarnyba PST pirmadienį paskelbė perspėjimą dėl Kinijos telekomunikacijų milžino „Huawei“, kurio ryšiai su Pekinu sukėlė nerimą visame pasaulyje dėl saugumo.

„Turime būti dėmesingi dėl „Huawei“ kaip rinkos žaidėjo ir dėl šio komercinio subjekto artimų ryšių su Kinijos režimu“, – sakė Norvegijos valstybės žvalgybos tarnybos PST vadovė Benedicte Bjornland, pristatydama 2019 m. nacionalinių grėsmių apžvalgą.

„Subjektas, kaip „Huawei“, gali būti veikiamas savo šalies, nes Kinijoje galioja duomenų įstatymas, įpareigojantis privačius ir juridinius asmenis bendradarbiauti su Kinijos valdžia“, – tikino Norvegijos žvalgybos tarnybos vadovė.

Norvegijoje pagrindiniai ryšių operatoriai „Telenor“ ir „Telia“ – pasirinkę „Huawei“ kaip pagrindinį 4G mobiliojo ryšio tinklų įrangos tiekėją – ruošiasi diegti 5G tinklus.

Kelios šalys, kaip Jungtinės Valstijos, jau uždraudė „Huawei“ 5G ryšio tinklų įrangą dėl saugumo sumetimų. Norvegija šiuo metu svarsto būdus sumažinti šalies pažeidžiamumą.

„Kiek mums žinoma, turime parengti reguliavimo sistemą, kuri apsaugotų kritinę šalies infrastruktūrą“, – toje pačioje spaudos konferencijoje sakė teisingumo ministras Toras Mikkelis Wara.

„Šiuo metu dirbame ties tuo, kaip atrodys ir ką apims ši reguliavimo sistema“, – pridūrė Norvegijos teisingumo ministras.

Norvegija kol kas atsargiai imasi priemonių „Huawei“ klausimu, prisimindama piktą Kinijos reakciją 2010 m., kai Nobelio taikos premijos laureatu tapo Kinijos disidentas Liu Xiaobo, o tarp šalių prasidėjo ilgas diplomatinis ir prekybos konfliktas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.05; 02:00

norvegija

Norvegijos Karalystė iki šios dienos niekada nepatvirtindavo informacijos, kad Pakistano teritorijoje dirba jos slaptųjų tarnybų agentai.

Kiekvienu atveju, vos tik iškildavo bent menkiausių įtarimų, oficialusis Oslas skubėdavo kategoriškai neigti, esą Norvegijos žvalgyba turi savo atstovų Pakistane. Tačiau šiandien akivaizdu, jog Norvegijos slaptosios tarnybos intensyviai darbuojasi Pakistane. Ir darbuojasi seniai. Šią konfidencialią, skandalingą informaciją išplatino ne kas kitas, o būtent pati Norvegijos vidaus saugumo agentūros vadovė Janne Kristiansen.

Continue reading „Atsistatydina Norvegijos vidaus saugumo agentūros vadovė Janne Kristiansen“