Olafas Palmė. EPA – ELTA nuotr.

Švedijos prokurorai trečiadienį paskelbė užbaigę tyrimą dėl 1986 m. įvykdyto premjero Olofo Palmės nužudymo, nes pagrindinis įtariamasis – O. Palmės kairiosios politikos priemonėms prieštaravęs švedas – jau yra miręs.
 
Premjeras buvo nužudytas Stokholme, 1986 m. vasario 28 d., kai vakare, atsisakęs apsaugos palydos, su žmona Lisbeta išėjo iš kino teatro. Nenustatytas užpuolikas šovė į O. Palme iš nugaros ir pabėgo. Premjerui tuo metu buvo 59 metai.
 
Vykdant tyrimą buvo apklausta daugiau nei 10 tūkst. žmonių, kaltę dėl nužudymo pripažino net 134 asmenys.
 
„Negalime pasiekti vieno žmogaus, kuris yra nusikaltimo vykdytojas. Jis yra Stigas Engstromas“, – žurnalistams sakė vyriausiasis prokuroras Kristeris Peterssonas.
 
„Kadangi jis yra miręs, negaliu jam pateikti kaltinimų, todėl nusprendžiau užbaigti tyrimą“, – sakė jis.
 
Kiek anksčiau vykdant tyrimą S. Engstromas buvo apklausiamas kaip liudininkas, nes jis esą buvo netoli įvykus nužudymui, tačiau policijos pareigūnai nusprendė jį esant nepatikimą – savo pasakojimą S. Engstromas bent keletą kartų keitė.
 
Kaip praneša žiniasklaida, parodymus jis galėjęs keisti tam, kad nuslėptų padarytą nusikaltimą. S. Engstromas mirė 2000 m., jam tuo metu buvo 66 metai.
 
1989 m. liepą dėl nužudymo buvo nuteistas Christeris Petterssonas – nusikaltėlis ir narkomanas, kurio vardas ir pavardė atsitiktinai sutampa su vyriausiojo šią bylą tiriančio prokuroro vardu ir pavarde. Nusikaltėlis nuteistas, O. Palme’o našlei neva atpažinus jį, tačiau praėjus vos keliems mėnesiams jis buvo paleistas į laisvę, apeliaciniam teismui atmetus žmonos parodymus dėl procedūrinio pažeidimo.
 
Ch. Petterssonas mirė 2004 m., o O. Palme’s našlė mirė 2018 m.
 
Policijai taip ir nepavyko rasti ginklo, kuriuo buvo įvykdytas nužudymas, nors vykdant tyrimą ilgainiui buvo patikrinti 788 revolveriai, trečiadienį pranešė policijos atstovai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.10; 13:36

Olafas Palmė. EPA – ELTA nuotr.

Praėjus 34 metams po iki šiol neišaiškinto tuometinio Švedijos ministro pirmininko Olofo Palmės nužudymo, tyrėjai skelbia apie poslinkį byloje.
 
Jis esąs tikras, kad pirmąjį šių metų pusmetį galės atskleisti, kas atsitiko ir kam tenka kaltė dėl žmogžudystės, antradienį Švedijos televizijos stočiai SVT sakė bylą tiriantis prokuroras Kristeris Peterssonas.
 
Iki vasaros bus pateiktas kaltinimas dėl O. Palmės nužudymo – priešingu atveju tyrimas bus nutrauktas, kalbėjo K. Peterssonas. Pėdsakai esą suteikia pagrindo optimizmui.
 
Socialdemokratas O. Palmė buvo nužudytas Stokholmo centre po apsilankymo kino teatre 1986 metų vasario 28 dieną. Jis tuo metu daugiau kaip trejus metus vadovavo Švedijos vyriausybei. Aptarinėjamos įvairios nusikaltimo sąmokslo teorijos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.02.19; 00:30
lind

Švedijos teisėsauga šiandien įsitikinusi, kad šalies užsienio reikalų ministrę Aną Lind (Anna Lindh) nužudė serbų kilmės Švedijos pilietis Mijailas Mijailovičius.

Nors sulaikytasis atkakliai gynėsi, Švedijos teisėsauga niekad neabejojo, kad šis vyras – tikrasis ministrės žudikas (Ana Lind buvo subadyta peiliu 2003 metų rugsėjo 10 dieną Stokholmo prekybos centre).

Tačiau Švedijos teisėsauga iki šiol tiksliai nežino, kodėl jis taip pasielgė. Švedijos medikai įtaria, kad serbas M.Mijailovičius gali būti psichiškai nesveikas. Bet šiandien pareikšta dar viena versija. Serbų kilmės švedas galėjo keršyti A.Lind politiniais sumetimais, nes būtent Švedijos užsienio reikalų ministrė (kaip ir visa tuometinė Jorano Peršono vyriausybė) aktyviai rėmė NATO valstybių vykdytus 1999-ųjų Serbijos ir Juodkalnijos bombardavimus.

Continue reading „Nauja versija: už ką buvo nužudyta Švedijos užsienio reikalų ministrė Ana Lind?“