Rekordas alpinistui Tenjenui Lamai Sherpai ir Kristin Harilai pavyko prieš dvi savaites. EPA – ELTA foto

Katmandu, rugpjūčio 11 d. (dpa-ELTA). Nepalietis ir norvegė rekordiniu greičiu įkopė į visus 14 aukščiausių pasaulio kalnų – šių aukštis viršija 8 000 metrų. Tai alpinistai padarė per 92 dienas, agentūrai dpa patvirtino Gineso rekordų knygos atstovė. Rekordas Tenjenui Lamai Sherpai ir Kristin Harilai pavyko prieš dvi savaites. Paskutinysis jų įveiktas kalnas buvo K2 Pakistane.
 
Alpinistai pagerino rekordą, kurį 2019 m. pasiekė nepalietis Nirmal Purja – jam įkopti į visas 14 viršūnių prireikė dvigubai ilgesnio laiko, pranešė Nepalo alpinizmo asociacija.
 
„Be pono Tenjeno ir kitų šerpų pagalbos ši ypatinga misija nebūtų buvusi sėkminga“, – sakė 37-erių K. Harila. Himalajai jai tapo antrąją tėvyne, pridūrė ekstremalė.
 
Vis dėlto norvegės pasiekimas alpinistų bendruomenėje vertinamas prieštaringai. Pavyzdžiui, ji sulaukė kritikos už tai, kad rekordo siekė kopdama su deguonies balionais, be to, į bazines stovyklas skrido sraigtasparniais. Norvegė naudojo ir jau žinomus maršrutus.
 
„Kristin Harila praėjusiomis savaitėmis pasiekė tai, ką aš maniau esant neįmanomu, – sakė Billi Bierling, Himalajų duomenų bazės, registruojančios įkopimus į Nepalo kalnus, vadovė. – Tačiau tai, kaip Kristin ir jos šerpai kopė į aukštus kalnus, neturi nieko bendra su alpinizmu ir klasikinio alpinizmo stiliaus etika – bet tai būdinga mūsų laikmečiui“.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.08.12; 00:30

Zara Rutherford apskrido pasaulį. EPA – ELTA foto

Briuselis, sausio 20 d. (dpa-ELTA). Devyniolikmetė Zara Rutherford tikriausiai tapo jauniausia moterimi, viena apskridusi pasaulį ir ketvirtadienį grįžusi į Belgiją po odisėjos per 52 šalis ir penkis žemynus.
 
Tiesioginės transliacijos metu nufilmuotuose vaizduose matyti, kaip ji nusileido Kortrijko Vevelgemo aerodrome, galutiniame kelionės taške.
 
Z. Rutherford rugpjūtį išskrido iš Belgijos Kortrijko miesto į 156 dienas trukusią ekspediciją, norėdama pagerinti pasaulio rekordą.
 
Ar tai jai pavyko, dar turi oficialiai patvirtinti Gineso rekordų knygos atstovai. Z. Rutherford tikisi būti pripažinta jauniausia moterimi, iki galo atlikusia šį žygdarbį, ir jauniausiu bet kokios lyties asmeniu, kuris vienas apskrido pasaulį ultralengvuoju lėktuvu.
 
Z. Rutherford ketina aplenkti dabartinę rekordininkę Shaestą Waiz iš JAV, kuri 2017 metais, būdama 30 metų, viena apskrido planetą. Vyras šios srities rekordininkas yra 18 metų.
 
Belgijos ir Jungtinės Karalystės pilietė Z. Rutherford paskelbė apie savo epinę kelionę socialinėje žiniasklaidoje, tikėdamasi pritraukti kuo daugiau moterų ir merginų ir sudominti jas skraidymu arba mokslu ir inžinerija platesne prasme.
 
Z. Rutherford skrido itin lengvu Europoje pagamintu orlaiviu, pavadintu „Shark“, galinčiu pasiekti 300 km per valandą greitį, rašoma jos svetainėje.
 
Ji kilusi iš aviatorių šeimos: abu jos tėvai – belgė mama ir britas tėvas – yra lakūnai.
 
Kaip atrodo lėktuvo kabinos vidus, ji pirmą kartą pamatė, kai jai buvo vos keli mėnesiai. Būdama 14 metų ji išmoko valdyti lėktuvą ir netrukus pradėjo siekti pirmosios piloto licencijos.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.01.21; 05:04