Kyjivas, sausio 8 d. (dpa-ELTA). Ukraina į sankcijų sąrašą įtraukė dešimtis Rusijos menininkų ir kitų visuomenės veikėjų, tarp kurių yra garsių operos, kino bei popmuzikos pasaulio atstovų.
Viena iš žymiausių pavardžių šeštadienį Ukrainos prezidento kanceliarijos paskelbtame dekrete yra Vienoje gyvenančios operos dainininkės Annos Netrebko, kuri sulaukė kritikos dėl to, kad yra pernelyg artima Kremliui ir nekritiška Rusijos prezidento Vladimiro Putino atžvilgiu.
A. Netrebko ir dar 118 asmenų, tarp kurių yra ir trys Ukrainos piliečiai, bet koks turtas Ukrainoje bus įšaldytas. Ukrainos užsienio reikalų ministerija ketina informuoti Europos Sąjungos, JAV ir kitų valstybių kompetentingas institucijas apie sankcijų įvedimą ir kelti klausimą, kad panašios ribojančios priemonės būtų įvestos ir ten.
Į sankcijų sąrašą taip pat įtraukta Rusijos popmuzikos žvaigždė Filipas Kirkorovas ir aktorius bei režisierius Nikita Michalkovas, pelnęs apdovanojimus Kanų ir Venecijos kino festivaliuose. Taip pat sąraše – Rusijos dainininkė Irina Alegrova, Ukrainos pilietė televizijos laidų vedėja ir režisierė Žana Badojeva, dainininkas Dmitrijus Bilanas, televizijos laidų vedėja Dana Borisova, dainininkas Aleksandras Buinovas, dainininkė Larisa Dolina, aktorius Dmitrijus Diuževas, dainininkė Viktorija Daineko, aktorius Dmitrijus Charatjanas.
Ukrainos žiniasklaida taip pat pranešė, kad gruodžio pabaigoje prezidentas Volodymyras Zelenskis panaikino 13 Ukrainos stačiatikių bažnyčios dvasininkų pilietybę. Kol kas tiksliai nežinoma, kas yra tie asmenys.
Ukrainos Stačiatikių Bažnyčia tradiciškai palaikė glaudžius ryšius su Rusija ir visiškai atsiskyrė nuo Maskvos tik praėjusių metų vasario mėnesį prasidėjus Rusijos invazijai. Kyjivo vadovybė bažnyčios ryšius su Rusija laiko grėsme šalies saugumui.
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių. Jie ragina papildyti nepageidautinų Lietuvoje asmenų nustatymo tvarkos kriterijų sąrašą nuostatomis, pagal kurias atlikėjai, viešai arba per savo kūrybą išsakantys paramą agresyviai Rusijos ar kitos valstybės vykdomai užsienio politikai arba kvestionuojantys Lietuvos sąjungininkų teritorinį vientisumą, būtų įtraukti į nepageidautinų asmenų sąrašą ir negalėtų atvykti bei organizuoti savo pasirodymus Lietuvoje.
„Prieš kelis mėnesius L. Kasčiūnas kreipėsi į URM dėl draudimo proputiniškam dainininkui Timurui Junusovui – Timoti atvykti į Lietuvą. Į šį kreipimąsi buvo gautas atsakymas, kuriame konstatuojama, kad T. Junusovas gali atvykti į Lietuvą ir čia organizuoti savo pasirodymus. Susipažinome su URM pateiktais argumentais ir esame įsitikinę, kad nepageidautinų asmenų Lietuvoje nustatymo tvarka, numatanti kriterijus, pagal kuriuos nustatoma, ar asmuo gali būti įleistas į Lietuvą, privalo būti peržiūrėta ir papildyta. Šiuo metu galiojantys kriterijai, vadovaujantis kuriais asmeniui draudžiama atvykti į Lietuvą, tik jei jis neigia Lietuvos teritorinį vientisumą, yra per siauri. Tokia tvarka kuria spragas ir lemia, kad Rusijos propagandinis veikimas Lietuvoje nėra tinkamai užkardomas“, – kreipimosi motyvus aiškino buvęs užsienio reikalų ministras A. Ažubalis.
Pasak L. Kasčiūno, T. Junusovo atvejis nėra išskirtinis, o atlikėjai, talkinantys Rusijos valdantiesiems informaciniame kare, privalo žinoti to kainą.
„T. Junusovo atvejis nėra išskirtinis – Rusijoje apstu atlikėjų, kurie viešai deklaruoja paramą agresyviai valdančiųjų vykdomai užsienio politikai, kvestionuoja kaimyninių valstybių teritorinį vientisumą. Rusija, vykdydama informacinį karą, dažnai kultūrą naudoja kaip propagandinį įrankį, nes būtent per kultūrą priešiška propaganda geriausiai pasiekia žmonių sąmonę. Kremlius savo vykdomai politikai palankius atlikėjus ir dainininkus laiko savo „minkštosios galios“ instrumentu, padedančiu formuoti tam tikrus tapatybinius elementus, priartinti žmones prie Kremliaus kultūrinės ir informacinės erdvės. Esame įsitikinę, kad tokių atlikėjų vieša veikla privalo būti vertinama taip pat griežtai, kaip Rusijos verslininkų – oligarchų, kuriems uždrausta atvykti į JAV ir ES valstybes, parama Kremliaus vykdomai agresyviai užsienio politikai“, – teigė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys L. Kasčiūnas.
Rašte Seimo nariai taip pat kviečia ministrą L. Linkevičių apsvarstyti galimybę kelti šį klausimą ir Europos Sąjungos Užsienio reikalų tarybos lygmenyje, kadangi, anot Seimo narių, panašius iššūkius patiria ir kitos Europos Sąjungos valstybės.