Sueco kanalas. EPA – ELTA nuotr.

Visi laivai, kurie buvo įstrigę dėl konteinervežio „MV Ever Given“ avarijos, praplaukė Sueco kanalą. Tai šeštadienį žurnalistams pareiškė šios vandens arterijos administracijos vadovas Osama Rabie.
 
„Paskutinė grupė, kurią sudarė 61 laivas, turėjęs laukti dėl incidento su „MV Ever Given“, šiandien praplaukė Sueco kanalą“, – sakė jis.
 
Kovo 23 d. su Panamos vėliava plaukiojantis 220 tūkst. tonų vandentalpos ir 400 metrų ilgio konteinervežis „MV Ever Given“ dėl stipraus vėjo ir smėlio audros užplaukė ant seklumos ir visiškai užtvėrė Sueco kanalą.
 
Prireikė šešių dienų, kol jį pavyko nutempti nuo seklumos. Operaciją sėkmė vainikavo tik po to, kai buvo atlikti dugno gilinimo darbai. Per tą laiką prie kanalo susidarė 422 laivų eilė.
 
Sueco kanalu kasdien praplukdoma 12 proc. pasaulinio krovinių srauto, kadangi kelias iš Azijos į Europą pro pietinę Afrikos pakrantę yra 5 600 kilometrų ilgesnis. Sueco kanalas taip pat yra viena iš intensyviausiai naudojamų naftą gabenančių tanklaivių vandens magistralių. Juo taip pat naudojasi 8 proc. laivų su suskystintųjų dujų kroviniu. Iš viso kanalu praplaukia 19 tūkst. laivų per metus arba daugiau kaip 50 per parą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.04; 06:00

Sueco kanalas incidento metu. EPA – ELTA nuotr.

Trečiadienį pradedamas oficialus tyrimas dėl to, kaip Sueco kanale įstrigo ir jį bemaž savaitei užblokavo milžiniškas konteinerinis laivas „Ever Given“, agentūrai „Reuters“ sakė kanalo operatorius.
 
Sueco kanalo tarnybos (SCA) pirmininko Osama Rabie’io teigimu, kovo 23 d. įvykusiame incidente vaidmenį galėjo suvaidinti oro sąlygos, įskaitant stiprų vėją, ar žmogiškoji klaida.
 
Siekiant nustatyti incidento priežastis, tyrimo metu bus vertinamas laivo tinkamumas plaukioti ir jo kapitono veiksmai, „Reuters“ sakė O. Rabie’io patarėjas kapitonas Sayedas Sheasha.
 
„Ever Given“ kapitonas yra pasiryžęs bendradarbiauti su tyrėjais, teigė S. Sheasha.
 
Šešių dienų trukmės kanalo blokavimas sukėlė sumaištį pasaulinėse tiekimo grandinėse, kai 400 metrų ilgio laivas kanale įstrigo šonu ir visiškai sustabdė laivų judėjimą vienu judriausių pasaulyje prekybos kelių.
 
Manoma, kad po incidento kils kreditorinių reikalavimų banga. Draudimo rinka „Lloyd’s of London“, pasak jos pirmininko, tikisi „didžiulių nuostolių“, kurių bendra suma gali viršyti 100 mln. dolerių.
 
„Ever Given“ laivo savininkai teigė nesulaukę atskirų reikalavimų atlyginti žalą ar ieškinių.
 
Daugiau nei prieš 150 metų iškastas Sueco kanalas yra vienas svarbiausių pasaulyje prekybos kelių, pro jį praplaukia 10 proc. visų jūra gabenamų krovinių.
 
SCA duomenimis, pernai kanalu praplaukė beveik 19 tūkst. laivų, kartu plukdžiusių daugiau nei 1 mlrd. tonų krovinių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.31; 16:51

Sueco kanale. EPA – ELTA nuotr.

Milžiniško konteinerinio laivo, užblokavusio Sueco kanalą, savininkai teigia susidūrę su „didžiuliais sunkumais“ bandant ištraukti laivą atgal į vandenį. Šis incidentas privertė Egiptą sustabdyti laivų eismą vienoje judriausių pasaulyje laivybos vietų.
 
Sueco kanalo tarnyba (SCA) tvirtino bandanti ištraukti įstrigusį 400 m ilgio laivą „Ever Given“, kuris užplaukė ant kanalo pakrantės per smėlio audrą antradienį.
 
Japonijos bendrovė „Shoei Kisen Kaisha“, kuriai priklauso laivas, teigė susidūrusi su dideliais sunkumais ir atsiprašė už sukeltus didžiulius nepatogumus.
 
„Bendradarbiaudami su vietos tarnybomis ir laivo valdymo bendrove „Bernhard Schulte Shipmanagement“, bandome ištraukti laivą į vandenį, tačiau susiduriame su didžiuliais sunkumais. Nuoširdžiai atsiprašome už sukeltus Sueco kanale esantiems laivams ir tiems, kurie planuoja plaukti šiuo kanalu“, – teigė bendrovė.
 
Laivybos specialistams perspėjant, kad įstrigusio laivo ištraukimo operacija gali trukti kelias dienas ar net savaites, Sueco kanalo tarnyba paskelbė „laikinai stabdanti laivybą“ kanale.
 
Sueco kanalas smarkiai sutrumpina kelionę jūra tarp Azijos ir Europos, nes laivams neprireikia apiplaukti visos Afrikos. Pavyzdžiui, kelionė iš Singapūro į Roterdamą Sueco kanalu yra apie 6 tūkst. km trumpesnė nei plaukiant aplink Afriką.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.25; 12:42