FSB intrigos

Maskva, birželio 22 d. (dpa-ELTA). Maskvos teismas ketvirtadienį atmetė „The Wall Street Journal“ žurnalisto Evano Gershkovichiaus, suimto apkaltinus šnipinėjimu, prašymą paleisti jį iš kardomojo kalinimo.
 
Teismas paliko galioti pirminį sprendimą dėl JAV žurnalisto sulaikymo, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.
 
Laikraštis pranešė, kad 31 metų E. Gershkovichius, įžengęs į teismo salę su tamsiais marškinėliais ir džinsais, trumpai nusišypsojo. Posėdyje taip pat dalyvavo JAV ambasadorė Maskvoje Lynne Tracy.
 
Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas patvirtino, kad JAV dar kartą paprašė suteikti konsulinę prieigą prie E. Gershkovichiaus. „Dabar tai svarstoma“, – sakė jis.
 
JAV nacionalinio saugumo tarybos komunikacijos direktorius Johnas Kirby televizijai CNN sakė, kad teismo sprendimas „kelia pasipiktinimą“, tačiau nenustebino.
 
„Mes visiškai tikėjomės, kad rusai taip reaguos ir stengsis jį laikyti suimtą“, – sakė J. Kirby. Pasak jo, JAV vyriausybė siekia gauti geresnę konsulinę prieigą prie E. Gershkovichiaus ir, jei įmanoma, pargabenti jį namo.
FSB stebi tave dieną naktį
 
Žurnalistą kovo mėnesį Jekaterinburge, daugiau kaip milijoną gyventojų turinčiame Uralo mieste, suėmė saugumo tarnyba FSB. Jis kaltinamas JAV agentūroms rinkęs slaptą informaciją apie Rusijos karinės pramonės kompleksą.
 
Dienraštis „The Wall Street Journal“ tai neigia ir sako, kad E. Gershkovichius dirbo turėdamas oficialią akreditaciją. JAV vyriausybė taip pat reikalauja nedelsiant paleisti korespondentą.
 
Rusijos teismai iš pradžių buvo skyrę kardomąjį suėmimą iki gegužės 29 dienos, tačiau pratęsė jį iki rugpjūčio pabaigos.
 
Jei žurnalistas, kurio tėvai buvo žydai, iš Sovietų Sąjungos emigravę į JAV, bus pripažintas kaltu, jam gresia iki 20 metų kalėjimo. Ši byla dar labiau paaštrino jau ir taip įtemptus Vašingtono bei Maskvos santykius.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.06.23; 07:00

Vašingtonas, gegužės 23 d. (AFP-ELTA). JAV antradienį dar kartą pareikalavo paleisti Rusijoje sulaikytą laikraščio „The Wall Street Journal“ (WSJ) žurnalistą Evaną Gershkovichą.
 
„Toliau reikalaujame nedelsiant jį paleisti, taip pat nedelsiant išlaisvinti Paulą Whelaną“, – pareiškė valstybės departamento atstovas Matthew Milleris. P. Whelanas yra dar vienas Rusijoje laikomas JAV pilietis.
 
Atstovas tokį komentarą išsakė po to, kai anksčiau antradienį buvo pranešta, kad Rusijos teismas trims mėnesiams pratęsė E. Gershkovicho suėmimą.
 
Tiek E. Gershkovichas, tiek P. Whelanas yra kaltinami šnipinėjimu.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)

Kalėjimo tvora. Slaptai.lt nuotr.

Vašingtonas, balandžio 15 d. (dpa–ELTA). „The Wall Street Journal“ (WSJ) paskelbė savo reporterio Evano Gershkovichiaus, įkalinto Rusijoje dėl kaltinimų šnipinėjimu, ranka rašytą laišką.
 
„Noriu pasakyti, kad neprarandu vilties, – rašė jis laiške savo šeimai Filadelfijoje, kurį ši gavo penktadienį. – Aš skaitau. Mankštinuosi. Ir bandau rašyti. Galbūt pagaliau parašysiu ką nors gero.“
 
Anot laikraščio, laiškas rašytas balandžio 5 dieną ir yra pirmasis tiesioginis E. Gershkovichiaus kontaktas su šeima nuo jo sulaikymo Rusijoje kovo pabaigoje.
 
Laiškas parašytas rusų kalba, – su savo tėvais žurnalistas kalba rusiškai. Šeima emigravo į Jungtines Valstijas iš Sovietų Sąjungos aštuntojo dešimtmečio pabaigoje.
 
Korespondentą E. Gershkovichių Rusijos slaptoji tarnyba FSB sulaikė Jekaterinburge, maždaug už 1 800 kilometrų į rytus nuo Maskvos, dėl kaltinimų šnipinėjimu. Jei bus nuteistas, žurnalistui gresia 20 metų nelaisvės.
 
Dėl šio incidento dar labiau pašlijo Vašingtono ir Maskvos santykiai, ir taip įtempti po pernai Rusijos pradėtos invazijos į Ukrainą. JAV oficialiai pripažino suėmimą neteisėtu.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)
 
2023.04.16; 07:00

„The Wall Street Journal” leidinys

Vašingtonas, kovo 31 d. (dpa-ELTA). Žiniasklaidos atstovai iš viso pasaulio ragina Rusiją paleisti sulaikytą JAV žurnalistą Evaną Gershkovichą.
 
„E. Gershkovichas yra žurnalistas, ne šnipas. Jis turi būti paleistas nedelsiant ir be jokių sąlygų“, – sakoma atvirame laiške, kurį penktadienį paskelbė nevyriausybinė organizacija „Žurnalistų gynimo komitetas“ („Committee to Protect Journalists“).
 
Laiškas skirtas Rusijos ambasadai Vašingtone.
 
Laišką pasirašė 38 žinomų tarptautinių žiniasklaidos priemonių atstovai, įskaitant „The New York Times“, BBC, „Associated Press“ ir „Agence France-Presse“. Tarp pasirašiusiųjų taip pat yra tokios organizacijos kaip „PEN America“ ir Tarptautinis spaudos institutas, kovojančios už spaudos laisvę.
 
Maskvos teismas dėl tariamo šnipinėjimo Jungtinėms Valstijoms leido suimti ledinio „Wall Street Journal“ žurnalistą E. Gershkovichą.
Žurnalistas taip pat vykdė tyrimą dėl Rusijos karo Ukrainoje. Reporteriui skirtas kardomasis kalinimas iki gegužės 29 d.
 
Jei bus nuteistas, 1991 m. gimusiam žurnalistui grės iki 20 metų kalėjimo. „Wall Street Journal“ neigia kaltinimus savo darbuotojui.
 
JAV vyriausybė griežtai pasmerkė E. Gershkovicho sulaikymą. „Rusijos vyriausybės vykdomas JAV piliečių persekiojimas yra nepriimtinas“, – pareiškė Baltieji rūmai.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)

„The Wall Street Journal” leidinys

Maskva, kovo 30 d. (AFP-ELTA). Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova ketvirtadienį pareiškė, kad „The Wall Street Journal“ žurnalistas, sulaikyta dėl įtarimų šnipinėjimu, buvo „nutvertas už rankų“.
 
„Deja, tai ne pirmas kartas, kai užsieniečiai mūsų šalyje naudojasi užsienio žurnalisto statusu, spaudos darbuotojo viza ir akreditacija, norėdami nuslėpti veiklą, kuri nėra žurnalistika. Tai ne pirmasis žinomas Vakarų atstovas, nutvertas už rankų“, – sakoma M. Zacharovos pranešime socialinėje žiniasklaidoje.
 
Tarptautinis verslo dienraštis „The Wall Street Journal“ ketvirtadienį paskelbė esantis „labai susirūpinęs“ dėl savo žurnalisto Evano Gershkovichiaus, Rusijos saugumo tarnybos FSB suimto dėl kaltinimų šnipinėjimu.
 
„Užsienietis buvo sulaikytas Jekaterinburge, mėginantis gauti slaptą informaciją“, – paskelbė FSB, paminėjęs miestą Vidurio Rusijoje, už 1 800 kilometrų į rytus nuo Maskvos.
 
Tai dar vienas rimtas Kremliaus pastangų nutildyti kritikus atvejis, represijos įgavo pagreitį Rusijai pernai užpuolus Ukrainą.
 
„Problema ta (…) kaip FSB interpretuoja šnipinėjimą, o tai reiškia, kad kiekvienas, kuris tiesiog domisi kariniais reikalais, gali būti įkalintas dvidešimčiai metų“, – socialiniuose tinkluose apie sulaikymą sakė Rusijos politikos analitikė Tatjana Stanovaja.
 
Šiuo metu Rusijoje yra keli sulaikyti JAV piliečiai, Vašingtonas tai vadina politiškai motyvuotais areštais.
 
Sausį FSB iškėlė baudžiamąją bylą JAV piliečiui ir tvirtino, kad jis įtariamas šnipinėjimu, bet šio asmens tapatybės neatskleidė.
 
Buvęs JAV jūrų pėstininkas Paulas Whelanas buvo suimtas Rusijoje 2018 m., apkaltintas šnipinėjimu ir nuteistas kalėti 16 metų. Jis kalinamas pataisos darbų kolonijoje į pietus nuo Maskvos. JAV teigia, kad P. Whelanas buvo asmeniniais reikalais į Maskvą atvykęs privatus pilietis ir reikalauja jį paleisti.
 
Pernai Rusija 22 metams įkalino žinomą karinių reikalų žurnalistą Ivaną Safronovą, apkaltinusi jį išdavyste. I. Safronovas dirbo verslo laikraštyje „Kommersant“, buvo vienas žinomiausių apie Rusijos karinį pramoninį kompleksą rašiusių žurnalistų.
 
E. Gershkovichius suimtas Vakarų žurnalistams Rusijoje susiduriant su vis didesniais ribojimais. Vakarų žiniasklaidos priemonių darbuotojai dažnai praneša esami sekami, ypač kai išvyksta iš didžiųjų Maskvos ir Sankt Peterburgo miestų.
 
Dauguma rusų bijo kalbėtis su užsienio žiniasklaida dėl griežtų cenzūros įstatymų, priimtų po įsiveržimo į Ukrainą.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.03.30; 13:41

Privati Izraelio detektyvų agentūra „Black Cube“ 2017 metais mėgino rinkti medžiagą, kurį galėtų sukompromituoti Rusijos opozicionierių Aleksejų Navalną ir jo įkurtą Kovos su korupcija fondą (KKF), praneša leidinys „The Wall Street Journal“.
 
Buvęs KKF vykdomasis direktorius Vladimiras Ašurkovas, 2015 metais emigravęs į Didžiąją Britaniją, papasakojo, kad jį apie fondo veiklą klausinėjo indų verslininko, kuris esą norėjo pasamdyti jo bendrovę organizuoti nedidelį renginį, atstovas.
 
Kvietimą susitikti V. Ašurkovas gavo iš kompanijos „Nile Bridge Capital“. Su juo susitiko vadybininkas, kuris prisistatė esąs Patrikas Dayanas. Pokalbio metu jis ėmė klausinėti apie darbą su A. Navalnu, taip pat apie KKF finansavimo šaltinius. V. Ašurkovas teigia neatsakęs į daugelį klausimų, kurie jam pasirodė įtartini.
 
Iš tikrųjų P. Dayanas veikė „Black Cube“ pavedimu ir turėjo surinkti kompromituojančios medžiagos apie A. Navalną, sakė leidiniui informuoti šaltiniai. Tokią pat užduotį agentūra davė dar vienai agentei, kuri prisistatė Vanessos Collins vardu ir dėjosi moterų teisių gynėja.
 
Tarp „Black Cube“ taikinių buvo dar mažiausiai trys A. Navalno bendražygiai, kurie gyvena Rusijoje ir Jungtinėse Valstijose, papasakojo „The Wall Street Journal“ šaltiniai.
 
Komentuodamas čia publikaciją, A. Navalnas pareiškė manąs, kad rinkti jį kompromituojančią medžiagą užsakė Rusijos verslininkas Ališeras Usmanovas. „Žinoma, nieko nerado. Nes nieko ir nėra, visas mano gyvenimas viešas“, – pridūrė Kremliaus kritikas.
 
Leidinio žiniomis, pernai „Black Cube“ agentai buvo demaskuoti, kai suorganizavo šmeižikišką kampaniją prieš finansininką ir filantropą George`ą Sorosą.
 
2017 metais A. Usmanovas bylinėjosi su A. Navalnu ir KKF.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.19; 09:07