Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas. EPA – ELTA nuotr.

Stambulas, kovo 21 d. (dpa-ELTA). Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano valdančioji partija ir jos sąjungininkai nacionalistai pateikė Aukščiausiajai rinkimų tarybai prašymą, kad dabartinis šalies vadovas galėtų siekti perrinkimo per rinkimus gegužės 14 dieną. Tai atgaivino karštas diskusijas, ar Konstitucija leidžia R. T. Erdoganui kandidatuoti trečiajai kadencijai.
 
„Teisiškai R. T. Erdoganui neįmanoma vėl būti kandidatu“, – antradienį sakė opozicijos politikas Idrisas Sahinas ir pridūrė, kad jo partija DEVA apskųs R. T. Erdogano kandidatūrą. Pagal Turkijos Konstituciją prezidento kadencija trunka penkerius metus, o prezidentas gali būti renkamas daugiausiai dviem kadencijoms.
 
Pirmą kartą R. T. Erdoganas buvo išrinktas prezidentu 2014 m.; jis buvo perrinktas 2018-aisiais. R. T. Erdoganas tvirtina, kad gali kandidatuoti trečią kartą, nes dviejų kadencijų taisyklė buvo įvesta 2017 m., tad pirmoji jo kadencija nėra skaičiuojama.
 
Daugelis stebėtojų gegužės rinkimus laiko vienais kritiškiausių per pastarąją Turkijos istoriją. Beveik 20 metų valdančiam R. T. Erdoganui teks varžytis šaliai patiriant didžiausias per pastaruosius dešimtmečius ekonomines problemas, jas dar labiau paaštrino praėjusį mėnesį įvykęs žemės drebėjimas.
 
Svarbiausias  R. T. Erdogano varžovas yra pagrindinis opozicinės Respublikonų liaudies partijos lyderis Kemalis Kiliçdaroglu. Jį remia dar penkios opozicinės partijos ir galimai kurdus ginanti partija, o tai atgaivino viltis nuversti R. T. Erdoganą. Rinkimų taryba paskelbs galutinį oficialų kandidatų į prezidentus sąrašą kovo 31 dieną.
 
Viljama Sudikienė (DPA)
 
2023.03.22; 07:34

Kinijos prezidentas Si Dzinpingas. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas, kovo 10 d. (AFP-ELTA). Si Dzinpingas penktadienį trečią kartą tapo Kinijos prezidentu, taip įgyvendindamas savo karjeros etapą, per kurį jis tapo galingiausiu šalies vadovu per kelias kartas.
 
Kinijos parlamentas paklusniai balsavo už Si po to, kai spalio mėnesį jis užsitikrino dar penkerius metus kaip Kinijos komunistų partijos (KKP) vadovas.
 
Nuo to laiko 69 metų Si atlaikė plataus masto protestus dėl savo nulinio COVID politikos ir daugybės žmonių mirtis po to, kai tos politikos buvo atsisakyta.
 
Tokių klausimų buvo vengiama šią savaitę vykstančiame Nacionaliniame liaudies kongrese (NPC) – kruopščiai surežisuotame renginyje, kuriame naujuoju premjeru taip pat bus paskirtas Si sąjungininkas Li Čiangas.
 
Penktadienį delegatai vienbalsiai patvirtino Si trečiąjai Kinijos prezidento kadenciją ir perrinko jį šalies Centrinės karinės komisijos vadovu.
Pekino Didžioji liaudies salė – didžiulis valstybinis pastatas Tiananmenio aikštės pakraštyje – buvo išpuošta raudonais kilimais ir transparantais, skirtais svarbiam balsavimui, muzikinį foną kūrė karinis orkestras.
 
Skaitmeninis monitorius scenos pakraštyje skelbė galutinį balsų skaičių – visi 2 952 balsai buvo atiduoti už tai, kad Si būtų paskirtas dar vienai kadencijai.
 
Po šio pranešimo delegatai karštai deklaravo ištikimybę Kinijos konstitucijai, taip parodydami lojalumą ir vieningumą.
 
Si iškėlė dešinį kumštį, o kairę ranką padėjo ant raudona oda įrištos Kinijos konstitucijos. Priesaikoje, kurią tiesiogiai visai šaliai transliavo valstybinė televizija, jis pažadėjo „kurti klestinčią, stiprią, demokratinę, civilizuotą, harmoningą ir didelę modernią socialistinę šalį“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.03.10; 08:00

Kinijos prezidentas Si Dzinpingas. EPA – ELTA nuotr.

Pekinas, spalio 23 d. (dpa-ELTA). Kinijos prezidentas Xi Jinpingas patvirtintas trečiajai penkerių metų kadencijai Komunistų partijos generalinio sekretoriaus poste. Pirmajame savo plenariniame posėdyje naujasis partijos Centro komitetas sekmadienį Pekine, kaip ir tikėtasi, balsavo už tai, kad 69-erių Xi Jinpingas tęstų pareigas. Taip nepaisoma iki šiol taikytų amžiaus ir kadencijų skaičiaus ribojimų.
 
Tik kas penkerius vykstantis partijos suvažiavimas šeštadienį, baigdamas savaitę trukusią sesiją, Xi Jinpingo ideologiją ir jo nuolatinę lyderystę dar labiau įtvirtino partijos konstitucijoje ir pareikalavo besąlygiško lojalumo.
 
Xi Jinpingo patvirtinimas generalinio sekretoriaus poste leis jam siekti trečiosios Kinijos prezidento kadencijos, apie kurią turėtų būti paskelbta kovo mėnesį per kasmetines vyriausybės įstatymų leidybos sesijas.
 
2018 metais Xi panaikino dviejų prezidento kadencijų apribojimą, atverdamas sau kelią likti valdžioje neribotą laiką.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.10.24; 09:31

Visvaldas Matijošaitis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis sako ketinsiąs siekti trečiosios kadencijos mero poste, jeigu savivaldybės vadovo įgaliojimai liks tokie patys.
 
„Jeigu (merų įgaliojimai – ELTA) liks tokie pat, liksiu kandidatuoti“, – trečiadienį žurnalistams kalbėjo politikas.
 
Visgi, galutinį sprendimą V. Matijošaitis žada priimti tik tada, kai bus galutinai nustatytos mero pareigybės – šiuo metu politikui dar trūksta aiškumo.
 
„Dar kažkaip nėra pateikta, kas ten bus – ar meras, ar kažkoks gyvūnas, kas galės vadovauti miestui. Nėra pilnai atsakytų taisyklių. Nežinau, matomai, gal valdantieji pateiks tas taisykles paskutinę dieną, iš vakaro, kad gal nespėtum“, – kalbėjo meras.
 
„Pažiūrėsim, kokios bus taisyklės. Miestiečių pasitikėjimą tikrai jaučiu, čia mano gimtas miestas“, – tvirtino politikas.
 
Seimas Vietos savivaldos įstatymą, kuriuo įteisinti tiesioginiai merų rinkimai, priėmė šių metų birželio pabaigoje. Nauja įstatymo redakcija numato, kad meras nėra savivaldybių tarybos narys, nors turi įgaliojimus sušaukti tarybos posėdžius, jiems pirmininkauti ir sudaryti posėdžių darbotvarkę.
 
Artimiausi tiesioginiai merų ir savivaldybių tarybų rinkimai vyks kitų metų pavasarį.
 
Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2022.09.08; 08:00