Vladimiras Putinas. EPA – ELTA nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo kalboje Jungtinių Tautų (JT) Generalinei Asamblėjai liaupsino pirmąją savo šalies sukurtą vakciną nuo koronaviruso. Rusija pasiruošusi ja nemokamai paskiepyti visus JT darbuotojus, sakė jis antradienį iš anksto įrašytoje kalboje.
 
Rusija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, kuriai pavyko registruoti vakciną, pabrėžė V. Putinas. Kremliaus vadovas taip pat pasiūlė surengti virtualią konferenciją aukščiausiu lygiu tų šalių, kurios suinteresuotos bendradarbiauti kuriant vakciną.
 
V. Putinas pandemiją pavadino dideliu iššūkiu žmonijai. Ekspertai, anot jo, dar turės įvertinti visą krizės padarinių ir „socialinio ekonominio šoko“ mastą. „Tačiau jau dabar akivaizdu, kad truks ilgai, labai ilgai, kol bus atkurta globali ekonomika“, – kalbėjo V. Putinas.
 
Savo kalbos pradžioje Rusijos vadovas gyrė prieš 75 metus pasibaigus Antrajam pasauliniam karui įsteigtą Jungtinių Tautų Organizaciją, pavadindamas ją tarptautinės teisės garantu. Jis dar kartą įspėjo dėl abejonių Antrojo pasaulinio karo rezultatais ir Sovietų Sąjungos pergale prieš hitlerinį fašizmą.
 
V. Putinas, be to, pakartojo pasiūlymą keturioms kitoms didelėms branduolinėms valstybėms viršūnių susitikime aptarti globalius ateities uždavinius. Toks forumas asmeniškai susitinkant nuolatinių JT Saugumo Tarybos narėms esą galėtų būti surengtas iš karto pasibaigus pandemijai.
 
Turėdamas omenyje JAV, V. Putinas įspėjo dėk ginklų kosmose. Jis dar kartą pasiūlė kitoms kosmonautikos srityje lyderiaujančioms valstybėms pasirašyti įpareigojantį susitarimą, draudžiantį ginklus kosmose. V. Putinas taip pat priminė, kad netruks baigsis paskutinės didelės nusiginklavimo sutarties tarp Rusijos ir JAV galiojimas. NEW START sutartis dėl strateginių atominių ginklų ribojimo baigsis 2021 metų vasario 5 dieną.
 
Rusija ir JAV kalbasi dėl sutarties pratęsimo. Tačiau Maskva turi mažai vilčių, kad tai įmanoma prezidentaujant Donaldui Trumpui.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.09.23; 05:00

Šnipinėjimas

Rusijos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje ponas Andrejus Kelinas atmetė kaltinimus, kad jo šalies žvalgybos tarnybos mėgino pavogti su vakcinos nuo koronavirusu kūrimu susijusią medžiagą.
 
„Aš visiškai netikiu šia istorija, ji nelogiška“, – A. Kelinas teigė BBC.
 
Ketvirtadienį Jungtinės Karalystės, JAV ir Kanados saugumo tarnybos paskelbė, kad programišių grupuotė „APT29“ bandė virtualiai įsilaužti į įvairias organizacijas, dalyvaujančias vakcinos nuo COVID-19 kūrime, kad galėtų pavogti susijusios informacijos. JK nacionalinis kibernetinio saugumo centras teigia esąs 95 procentais tikras, kad minėta grupuotė, dar žinoma kaip „The Dukes“ (liet. kunigaikščiai) arba „Cozy Bear“ (liet. mielas lokys), priklauso Rusijos žvalgybos tarnyboms.
 
Paklaustas, ar minėta grupuotė tikrai susijusi su Rusija, ambasadorius tiesiai neatsakė. „Apie jos egzistavimą sužinojau iš britų spaudos. Šiame pasaulyje neįmanoma kompiuterinius įsilaužėlius priskirti vienai ar kitai valstybei“, – kalbėjo Rusijos atstovas.
 
Ambasadorius A. Kelinas atmetė samprotavimus, kad Rusija įgautų pranašumą, sužinojusi apie kitų šalių šiuo metu kuriamas vakcinas. Anot jo, Rusijos farmacijos įmonė „R-Pharm“ jau yra sudariusi partnerystės sutartį su britų-švedų farmacijos ir bioformacijos įmone „AstraZeneca“ dėl koronaviruso skiepo gamybos, jeigu šiuo metu Oksfordo universitete kuriama vakcina bus veiksminga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.07.19; 19:00
 

JAV senatorius Rickas Scottas. EPA-ELTA nuotr.

JAV ir Kinijos kivirčas dėl koronaviruso protrūkio vėl įsiplieskė, skelbia BBC. JAV senatorius Rickas Scottas apkaltino Pekiną bandymais sutrukdyti Vakarams sukurti vakciną nuo naujojo koronaviruso.
 
Pasak JAV politiko, jis turi iš „žvalgybos bendruomenės“ gautų įrodymų, kurių jis negalėjo detalizuoti.
 
Tuo metu Kinija išplatino dokumentą, kuriuo gina savo kovos su koronavirusu strategiją. Dokumente taip pat nurodyta, kad JAV apie virusą esą buvo informuota dar pačioje metų pradžioje, sausio 4 d.
 
Floridai atstovaujantis senatorius R. Scottas, kuris priklauso Senato Ginkluotųjų pajėgų ir Nacionalinio saugumo komitetams, apie tariamą Kinijos sabotažą kalbėjo su BBC žurnalistu Andrew Marru.
 
„Vakcina privalo būti sukurta. Deja, turime įrodymų, kad komunistinė Kinija bando mus sabotuoti arba sulėtinti (…) Kinija nenori, kad mes, Anglija ar Europa tai padarytume pirmi. Jie nutarė tapti Amerikos ir visų pasaulio demokratijų priešininkais“, – interviu metu kalbėjo JAV senatorius.
 
Kai žurnalistas R. Scottą, garsėjantį savo ištikimybe ir lojalumu prezidentui Donaldui Trumpui, dar kartą perklausė apie tokius teiginius pagrindžiančius įrodymus, politikas atsakė, jog „įrodymus“ pateikė žvalgybininkai bei ginkluotosios pajėgos. „Yra dalykų, kurių negaliu viešai aptarinėti. Esu informuojamas“, – pridūrė jis.
 
Anot senatoriaus, jei „Anglija ar JAV (sukurs vakciną – ELTA) pirmos, mes ja pasidalinsime. O komunistinė Kinija dalintis neketina“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.08; 00:30

Kastytis Stalioraitis. Slaptai.lt nuotr.

Atkreipė mano dėmesį Delfyje paskelbtas straipsnis “Kada pagaliau baigsis karantinas ir grįšime į įprastą gyvenimą: maždaug 60 proc. visuomenės narių turi įgyti imunitetą”

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/kada-pagaliau-baigsis-karantinas-ir-grisime-i-iprasta-gyvenima-mazdaug-60-proc-visuomenes-nariu-turi-igyti-imuniteta.d?id=84320243

Pasak prof. habil. dr. profesoriaus Vytauto Ūsonio, „O į įprastą gyvenimą grįšime tada, kai epidemiologiniais terminais kalbant, šiai virusinei infekcijai sąlygų plisti nebebus. Taip atsitiks tada, kai visuomenės imunitetas pasieks maždaug 60-70 proc. lygį. Tai yra maždaug 60 proc. visuomenės narių turės imunitetą šiai infekcijai. Tuomet infekcija nebeplis ir mes galėsime labai sušvelninti daugelį priemonių, kurios yra taikomos dabar“, – aiškino profesorius.

Karantinas. Stabdykime koronavirusą. Slaptai.lt nuotrauka

Turiu nuliūdinti skaitytoją. Kiekvienas moksleivis, žinantis triskaitę taisyklę, gali įsitikinti, kad, tokiais tempais užsikrečiant Lietuvoje, kaip dabar (nuo pirmo užsikrėtimo fiksavimo vasario 28 d. praėjo maždaug 80 dienų, užsikrėtė maždaug 1600 gyventojų), per metus užsikrės 0,26 procento 2,8 mln. gyventojų. Tad kol užsikrės 60 proc. gyventojų, praeis 230 metų. Realiai skaičius bus šiek tiek kitoks, nes skaičiuojant reikėtų iš 2,8 mln. gyventojų kiekvienais metais minusuoti jau persirgusius, t.y. įgyjusius imunitetą, ir pliusuoti gimusius, dar neturinčius imuniteto.

Galiu nuliūdinti ir švedų skaitytojus, suprantančius lietuviškai. Jiems nereikės laukti 230 metų, kol Švedijos tauta įgys imunitetą. Bet net dešimtmečiai laukimo neturėtų jų nuteikti entuziastingai. Šiuo metu Švedijoje – 10,3 mln. gyventojų, užsikrėtusiųjų – 33 tūkstančiai. O mirusių dėl viruso – daugiau negu kitur panašiose valstybėse.

Tad visos viltys – tik į mokslininkus, į vakcinų atradimą.

2020.05.24; 07:00

Vaistai nuo naujojo koronaviruso gali būti prieinami žmonėms jau šią vasarą ar rudens pradžioje, paskelbė JAV viceprezidentas Mike’as Pence’as.
 
„Vakcina nebus prieinama iki šių metų pabaigos ar kitų pradžios, tačiau terapija, padėsianti žmonėms, kurie užsikrėtė koronavirusu, gali būti prieinama jau vasarą ar ankstyvą rudenį“, – spaudos konferencijoje sakė jis.
 
Biotechnologijų įmonės „Gilead Sciences“ gaminamas vaistas remdesiviras jau buvo bandomas Jungtinėse Valstijose, šiuo intraveniniu vaistu gydytas vienas koronavirusu užsikrėtęs pacientas, medikamentas taip pat bandomas ir Azijoje.
 
Bendrovė „Regeneron Pharmanceuticals“ taip pat kuria vaistą nuo koronaviruso, kuris naudoja monokloninius antikūnus kovoje su infekcija. Anksčiau panašiu būdu buvo sėkmingai gydomas Ebolos virusas.
 
Pirmadienį vakare pranešta, kad JAV nuo koronaviruso mirė jau šeši žmonės, visos COVID-19 aukos gyveno vakarinėje Vašingtono valstijoje.
 
Penki iš šešių žmonių mirė Kingo apygardoje, kur yra didžiausias valstijos miestas Sietlas, jame gyvena daugiau nei 700 tūkst. žmonių. Šeštas žmogus mirė Snohomišo apygardoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.03; 06:00

Didžioji Britanija rengiasi dideliam koronaviruso protrūkiui. „Mes turime aiškią strategiją, kaip kovoti su koronavirusu – tai labai, labai didelis iššūkis“, – stočiai „Sky News“ sakė sveikatos sekretorius Mattas Hancockas. Anot jo, šalis ruošiasi tam atvejui, „jei bus blogiau, daug blogiau“.
 
Didžiojoje Britanijoje, kaip ir kitose šalyse, pavyzdžiui, gali būti atšaukti dideli renginiai ir uždarytos mokyklos. „Blogiausio scenarijaus“ planas bus pristatytas kitą savaitę. Be kita ko, svarstoma galimybė į pagalbą pasitelkti neseniai į pensiją išėjusius medikus ir slaugytojus.
 
Britų vyriausybė, M. Hancock duomenimis, naujos vakcinos kūrimui skyrė 40 mln. svarų. Tačiau vakcinos galima tikėtis ne anksčiau kaip po kelių mėnesių.
 
Iki šiol Didžiojoje Britanijoje patvirtinti 23 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.02; 01:30

Algimantas Rusteika, šios publikacijos autorius

Mums su žmona gripas prasidėjo nuo Kalėdų, perėjo į lėtą, grėsmingą komplikaciją – bronchitą, vis sunkiau darėsi kvėpuoti, bronchai ir plaučiai švilpė kriokė kaip akordeonai, prasidėjo dusulys. Pulmonologė: iki obstrukcinio bronchito buvo vienas milimetras.

Tai pavojinga, kartais letali liga. Man tuo labiau, nes ir taip sergu astma, naktimis lovoje teko prisiminti, ką tai reiškia uždusti nubėgus kilometrą. Pabandykit pakvėpuoti pro kokteilių šiaudelį 5 minutes ir suprasit. Stiprių antibiotikų ir hormonų kursas. Išsikapstysim.

Tik dabar susidomėjau – kodėl taip, juk kasmet skiepijuosi nuo gripo visą gyvenimą, esu „padidintos rizikos grupės” pacientas ir praktiškai keliasdešimt metų nežinojau, kas tas gripas yra. Susidomėjau ir supratau, kad esu idiotas, pasitikintis Sveikatos apsaugos ministerija.

Buvo dviejų rūšių skiepai – vienas valdiškas, pigus, kitas – „komercinis”. Skiepijantis į klausimą gydytoja atsakė, kad abu galiojantys, pripažinti PSO ir nuo ligos apsaugos. Na, jei apsaugos vienodai – ėmėm „valdišką”.

Pasirašėm 16 (šešiolika) raštų – po keturis visa 4 asmenų šeima, kad pretenzijų neturim, neturėjom, neturėdavom ir niekada net mirę neturėsim, nes kitaip nebūtų iš viso skiepiję.

Pasirodo, tas „valdiškas”, nemokamas trivalentis skiepas „Influvac” apsaugo nuo A tipo gripo ir vieno B potipio. Ir gerai apsaugo. Tik nedidelė problemėlė – šio tipo gripu daugiausia serga Amerikoje, o Europoje vyrauja kita gripo atmaina. Tačiau nupirktasis skiepas daug pigesnis, taigi ponas ministras pinigiukų sutaupė.

Lietuvoje ir visoje Europoje siautėja B potipio gripo virusas Yamagata, nuo kurio A.Verygos skiepai absoliučiai neveikia, tai tas pats, kaip susileisti į kraują 1 ml destiliuoto vandens su druska. Spauda mirga pranešimais, kaip nuo jo vyresnio amžiaus žmonės kaip lapai krinta Portugalijoje, Ispanijoje ir Škotijoje.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Pas mus, aišku, nemiršta, žmonės miršta nuo gripo sukeltų kitų ligų ir komplikacijų ir sumaniai rašant mirties liudijimus bus galima pasakyti, kad viskas baigėsi gerai. Kad valdininkai, nupirkę 120 000 dozių daugumai ligonių neveiksmingo tirpaliuko už 310 000 €, apsaugojo tautą nuo ligos.

Gydytojai tą žino visi iki vieno ir privačiuose pokalbiuose tyliai pripažįsta. O Ligonių kasų biurokratai išsižioję rėkia, kad ši vakcina efektyvi ir PSO pripažinta.Taip, pripažinta ir efektyvi. Bet ne tai, pavojingiausiai ligos formai, kuria Lietuvoje serga dauguma.

Išrinktieji, kurie žinojo situaciją, tyliai sau pasiskiepijo keturvalente ir vietoj „veryginės“ už 6 € nepagailėjo tų 19 € už dozę. Panašiai kaip po Černobylio, kai durniams sakė viena, o nomenklatūros vaikai nėjo į lauką žaisti. Beje, Aurelijau, kokia vakcina paskiepijai savo šeimą?

Tie, kurių artimieji, pasiskiepiję nuo gripo, ilgam pateks į ligoninę ar, neduok Dieve, išeis į Geresnį Pasaulį, nepamirškit nusiųsti padėkos alkoholio ministrui. Jis čia ne taip seniai irgi savo švelniu, lepūnėlio-maniako balseliu aiškino, kad pigioji, trivalentė vakcina efektyvi ir veikia.

2018.02.02; 03:15