Antradienį prie Vengrijos ambasados keliolika Lietuvos socialdemokratų partijos „Momentum“ judėjimo dalyvių susirinko pareikšti nepritarimą, jų teigimu, demonstruojamai Vengrijos vyriausybės solidarumo stokai už laisvę kovojančiai Ukrainai.
„Vengrija randa priežasčių, kodėl nepadėti ukrainiečiams ir neleisti vežti ginklų ukrainiečiams, kai kitos valstybės, kurios turi sienas su Ukraina, leidžia tai daryti. Jie atsisako, sakydami, kad tikrai nepriims jokių sankcijų nei rusiškai naftai, nei dujoms“, – teigė prie Vengrijos ambasados atvykęs „Momentum“ pirmininkas Lukas Tamulynas.
„Jie turi šansą šiuose rinkimuose, kaip patys sako, atsisakyti vienintelio Putino emisaro Europos Sąjungoje. Ir man labai norėtųsi, kad jie būtent tai ir padarytų“, – pridūrė jis.
L. Tamulynui antrino ir prie protesto prisijungęs Seimo narės Dovilės Šakalienės patarėjas socialdemokratas Ruslanas Baranovas. Jo teigimu, Vengrija, žaisdama dvigubų standartų žaidimą, tampa Europos Sąjungos Trojos arkliu.
„Tai pagalių kaišiojimas į Ukrainai pagalbos suteikimą. Tai, kas šiandien vyksta Ukrainoje, Mariupolyje, yra baisu. Bet baisu ir tai, kaip Vengrija nuolatos žaidžia dvigubų standartų žaidimą būdama Europos Sąjungoje. Kurdama savo gerovę, ji yra tiek Rusijos, tiek Kinijos Trojos arklys“, – kalbėjo R. Baranovas.
Anot protestuotojų, mitingu kviečiama prisiminti, kaip Rusijos imperialistinė politika ne kartą bandė užgniaužti Vengrijos laisvės siekius – tiek 1848–1849 m., tiek 1956 m. – ir priminti, kad ukrainiečiai dabar išgyvena savo kovos už laisvę akimirką.
ELTA primena, kad Vengrijos vyriausybė yra pareiškusi poziciją, jog ji blokuos galimas tolesnes sankcijas rusiškoms dujoms bei naftai, o šiuo metu per savo teritoriją nepraleidžia Ukrainai siunčiamos karinės pagalbos.
Anksčiau Vengrijos vyriausybės vadovas pareiškė, kad jo šalis nenori veltis į konfliktą Ukrainoje, kadangi tai prieštarauja jos nacionaliniams interesams.
Vengrija atšaukia savo ambasadorių iš Nyderlandų konsultuotis ir pažemina diplomatinio atstovavimo šioje šalyje lygį iki laikinojo reikalų patikėtinio. Tai penktadienį pareiškė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Sijartas (Peter Szijjarto).
Tokių oficialiojo Budapešto žingsnių priežastis – Nyderlandų ambasadoriaus Vengrijoje Gajaus Scheltemos (Gajus Scheltema) interviu Vengrijos žiniasklaidai. Jame darbą Budapešte netrukus baigsiantis diplomatas palygino Vengrijos vyriausybę su teroristais ir teigė, kad „islamo ekstremistai, kurdami priešo įvaizdį, naudoja tuos pačius principus, kaip ir Vengrijos vyriausybė“. Todėl P. Sijartas dar penktadienį pareikalavo, kad šis ambasadorius nebesirodytų Vengrijos užsienio reikalų ministerijoje.
Pasak P. Sijarto, dvi šalys neapibrėžtą laiką nebendraus ambasadorių lygiu. „Tai radikaliausiais žingsnis diplomatijoje“, – cituoja ministrą naujienų agentūra MTI. P. Sijartas taip pat įpareigojo laikinąjį reikalų patikėtinį Vengrijos ambasadoje „griežtai paneigti kaltinimus Budapeštui ir pareikalauti Nyderlandų URM pasiaiškinimo“. „Mums reikia viešo pasiaiškinimo, aiškinimų už uždarų durų nepakaks“, – pabrėžė Vengrijos diplomatijos vadovas.