Lietuvos policija tvirtina, kad kartu su kitomis Lietuvos ir užsienio institucijomis sėkmingai užtikrino viešąją tvarką liepos 11–12 dienomis vykusio NATO viršūnių susitikimo metu. Tuo metu Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas teigia, kad renginio metu netinkamose vietose buvo pastatyti ir iš jų perkelti per 80 automobilių.
Savo ruožtu policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sakė, kad renginio tvarkingumą ir saugumą gerai įvertino ir iš užsienio atvykę už saugumą atsakingi asmenys.
„Ilgas ir kruopštus pasirengimas, nuolatinis bendradarbiavimas su institucijomis ir partneriais, profesionalus ir pasiaukojantis pareigūnų darbas lėmė tai, kad NATO viršūnių susitikimo metu pavyko išvengti rimtų incidentų. Nuoširdžiai dėkoju visiems pareigūnams, atlikusiems didelį darbą ir dar kartą įrodžiusiems, kad yra tikri profesionalai ir puikiai geba atlikti jiems pavestas funkcijas, užtikrinti viešąją tvarką ir gyventojų saugumą. Renginio saugumą puikiai įvertino ir už saugumą atsakingi užsienio kolegos“, – sakė R. Požėla.
Didžiausias iššūkis policijos pareigūnams buvo delegacijų ir jų kortedžų lydėjimas, visgi, kaip teigia Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, delegatų kelionės vyko, kaip buvo suplanuota ir skaudžių eismo įvykių mieste buvo išvengta.
„Kažkokių vėlavimų nebuvo, eismo įvykių susijusių su kortedžais nebuvo, kažkokių rimtų viešosios tvarkos pažeidimų irgi nefiksavome. Tai mes vertiname, kad šis renginys praėjo labai puikiai“, – Eltai teigė R. Matonis.
G. Grubinskas: dėl eismo ribojimų nesilaikymo buvo nutempti 89 automobiliai
Nors su viešosios tvarkos pažeidimais nesusidurta, Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su žiniasklaida specialistas G. Grubinskas teigė, kad renginio metu įsigaliojus naujiems eismo ir automobilių stovėjimo apribojimams iš gatvių buvo patraukti 89 netinkamose vietose pastatyti automobiliai.
„Įsigaliojant eismo ribojimams į „Susisiekimo paslaugų“ valdomas aikšteles buvo perkelta 20 automobilių, kurie ribojimų zonoje stovėjo iki pastatant draudžiančius ženklus ir kurių savininkai nepatraukė patys. Šiuos automobilius vairuotojai iš jiems nurodytų aikštelių galėjo pasiimti be jokių papildomų mokesčių. Nuo ribojimų pradžios priverstinai nuvežti 69 automobiliai, kurie pažeidė galiojančius kelio ženklus. Šie automobiliai nutempti į saugomą aikštelę, iš kurios automobilius buvo galima atsiimti tik sumokėjus nutempimo kaštus (135 eurus) ir administracinę baudą už kelių eismo taisyklių pažeidimą“, – Eltai komentavo G. Grubinskas.
„Daugiausia automobilių išvežta iš Upės, Barboros Radvilaitės, J. Jasinskio ir T. Ševčenkos gatvės. Daugumą automobilių vairuotojai atsiėmė tą pačią dieną, kai jie buvo priverstinai nuvežti“, – pridūrė jis.
Taip pat, pasak miesto savivaldybės atstovo, miestą prižiūrinčios įmonės buvo pasiruošusios eismo ir kitiems apribojimams ir veiklą vykdė sklandžiai.
„Visi eismo ribojimai buvo įvesti laiku ir sklandžiai, kaip buvo suplanuota pagal suderintas schemas ir keliamus saugumo reikalavimus. Miestą prižiūrinčios įmonės buvo pasiruošusios ribojimams: aplinkos tvarkymas ir šiukšlių išvežimas vyko pagal suderintus grafikus, tam buvo gauti leidimai, taip pat pasiruošta nenumatytiems atvejams, parengti reagavimo planai. Dėl to miesto tarnybos nepatogumų nepatyrė“, – sakė jis.
A. Bilotaitė: pareigūnai ir darbuotojai parodė ypatingą profesionalumą
Anot vidaus reikalų ministrės Agnė Bilotaitės, tiek pareigūnai, tiek darbuotojai rodė ypatingą profesionalumą ir kompetenciją, taip užtikrindami istorinio įvykio saugumą. Taip pat, jos manymu, labai svarbus buvo ir gyventojų, supratusių renginio mąstą ir išgirdusių institucijų prašymus, atsakingumas, geranoriškumas.
„Dėkoju visiems viešąjį saugumą ir visuomenės rimtį aukščiausio lygio NATO viršūnių susitikimo metu užtikrinusiems pareigūnams, demonstravusiems ypatingą profesionalumą ir aukštą kultūros standartą. Esu dėkinga tiems, kurie kantriai dirbo gatvėse, aikštėse, ant stogų, pasienyje ir vykdant kontrolę prie vidaus sienų, operacijų centruose. Taip pat tiems, kurie saugojo strateginius objektus, užtikrino renginių apsaugą ir darė daug nematomo daro. Gerai sutelktų pastangų dėka rimtų incidentų išvengėme. Istorinis renginys praėjo saugiai“, – sakė A. Bilotaitė.
Pasak renginyje dirbusių policijos pareigūnų, juos maloniai stebino ir gyventojų susitelkimas, atsakingumas, geranoriškumas, kas ženkliai prisidėjo prie sėkmingo institucijų darbo.
„Dėkoju gyventojams, supratusiems renginio mąstą ir išgirdusiems institucijų prašymus“, – sakė R. Požėla.
Viešąją tvarką neeilinio renginio metu užtikrino Lietuvos policijos, Valstybės sienos apsaugos (VSAT), Viešojo saugumo (VST), Finansinių nusikaltimų tyrimų (FNTT) tarnybos.
Viešąją tvarką kiekvieną parą užtikrino nuo 1000 iki 1500 policijos pareigūnų, jiems talkino Šaulių sąjunga, policijos rėmėjai, taip pat Lenkijos, Latvijos, Estijos, Moldovos ir Europos sienų apsaugos agentūros „Frontex“ pareigūnų pajėgos.
Šiomis dienomis svarbias užduotis vykdė ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai – atliko patikras ir kontrolę prie laikinai atkurtų valstybės vidaus sienų. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai dirbo operacijų centre.
Vasario 16-osios išvakarėse policija teigia, kad dėl gautos informacijos priimtas sprendimas šventės metu stiprinti pasirengimą, didinti pareigūnų skaičių, patikros punktuose tikrinti atvykstančiuosius į Vilnių.
„Turime tam tikros informacijos, kurią analizuojant vis tik mes priėmėme sprendimą sustiprinti mūsų pasirengimą, didinti pareigūnų skaičių vykdant konkrečias priemones, kurios yra numatytos Policijos įstatyme, Susirinkimų įstatyme“, – žurnalistams antradienį teigė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
„Mes planuojame pradėti darbą ryte ir, atsižvelgiant į informaciją, kurią mes turime, dėl gyventojų saugumo planuosime tam tikras patikras turbūt atvykstančio tam tikro transporto iš kitų Lietuvos miestų. Yra patikros punktai prie įvažiavimo į Vilniaus miestą“, – pridūrė jis.
R. Požėlos teigimu, didžiausias policijos dėmesys bus skiriamas Pilies gatvėje vyksiančiam renginiui.
„Ir čia mes esame numatę papildomas priemones. Bet vėlgi akcentuoju, kad tai yra viskas daroma dėl gyventojų saugumo, dėl viešosios tvarkos ir viešosios rimties užtikrinimo“, – informavo jis.
Policijos generalinio komisaro teigimu, kai kuriose vietose ketinama statyti ir fizinį barjerą.
„Bet vėlgi tas barjeras bus įrengtas ne tam, kad kažką skirtų, bet kad jungtų ir kad padėtų žmonėms užtikrinti saugų praėjimą į renginio vietą ir žmonių išvykimą iš renginio vietos“, – patikino jis.
Taip pat, pasak R. Požėlos, policija pasilieka teisę tikrinti atvykstančių į renginį asmenų kuprines.
„Pastebėjus, kad jie turi su savimi tam tikrų įrankių, kuriais galima kelti triukšmą, kas yra iš esmės draudžiama Administracinių nusižengimų kodekso 48 straipsnyje, tai tokiais atvejais mūsų pareigūnai gali paprašyti gyventojų nesinešti būgnų, nesinešti kitų vizualiai matomų triukšmo kėlimo instrumentų būtent į renginio vietą, kad būtų užtikrinta viešosios rimties prevencija“, – sakė policijos generalinis komisaras.
Jo teigimu, policija pasilieka teisę esant būtinumui riboti asmenų patekimą į renginio vietą dėl asmenų skaičiaus.
„Tikrai policija neturi įgaliojimų ir tikrai nedraus žmonėms vienaip ar kitaip išreikšti savo nuomonę, galbūt dainuoti, giedoti. Tačiau reaguosime į tokius atvejus, kai matysime, kad piktybiškai yra naudojami galbūt garso instrumentai“, – patikino R. Požėla.
Paklaustas, ar policija turi duomenų apie galimas provokacijas arba rengiamas akcijas, kurios turėtų būti užkardytos, generalinis komisaras akcentuoja, kad pagrindinis tikslas, jog renginio dalyviai jaustųsi saugiai.
„Mūsų priemonių kompleksas yra orientuotas, kad mūsų žmonės, kurie ateis į renginį su taikiais ketinimais, jaustųsi saugiai. Kad politicija disponuoja tam tikromis informacijomis – tai vieša paslaptis“, – pabrėžė jis.
Esant poreikiui viešąją tvarką padės užtikrinti Viešojo saugumo tarnyba
Generalinis komisaras taip pat sakė, kad viešąją tvarką užtikrinti, jei bus toks poreikis, padės Viešojo saugumo tarnyba.
„Yra kreiptasi ir viešąją saugumo tarnybą, jei iškiltų būtinumas, kad jie mums padėtų. Bet iš esmės viešąją tvarką ir gyventojų saugumą užtikrins policijos pajėgumai. Dirbs ir savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus padaliniai“, – teigė R. Požėla.
Jo teigimu, trečiadienį Vilniuje pareigūnų kiekis bus didesnis nei įprasta.
„Tačiau tikslaus pareigūnų skaičiaus neatskleisiu, mūsų vertinimu, pareigūnų bus tiek, kiek bus būtina užtikrinti visuomenės saugumą“, – teigė generalinis komisaras.
Savo ruožtu Vilniaus apskrities policijos viršininkas Saulius Gagas atkreipė dėmesį, kad Vasario 16-ąją gyventojai į renginį prie Signatarų namų galės patekti tik Pilies gatve nuo Katedros aikštės, arba leidžiantis gatve žemyn nuo Didžiosios ir Bokšto gatvių sankirtos.
„Policijos pareigūnai vykdys prevencines priemones ir bus dislokuoti Šv. Mykolo ir Pilies gatvių sankirtoje, taip pat Bokšto ir Didžiosios gatvių sankirtoje ties Pilies gatve. Patekimas į Pilies gatvę Šv. Jono gatve nebus galimas, ta gatvė bus palikta specialiųjų tarnybų transportui, medicinos transportui“, – informavo S. Gagas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Pilies gatvė nėra pritaikyta masiniams renginiams.
„Jeigu žmonių susikaups tiek, kad nebus galima laisvai stovėti ir tas žmonių srautas didės, tuomet informuosime atvykstančius į renginį, kad jau vietos nėra ir susidaro nepatogumai susirinkusiems žmonėms, gali kilti spūstis“, – sakė S. Gagas.
Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadovas, generolas Ričardas Pocius teigia, kad pirmadienį vakare protestuotojų dėmesio susilaukusiame Rūdninkų poligone įvyko rimtas incidentas, kai įsiveržus į teritoriją buvo padegtos sunkvežimio padangos.
„Mums vis dar rytas. Bemiegė naktis… Viešojo saugumo tarnybos poligonas, kuriame numatyta steigti migrantų stovyklą, tai yra valstybės karinė teritorija su atskiru ginkluotu apsaugos režimu. Tai yra sukarinta valstybės teritorija. Vakar vakare turėjome rimtą incidentą – buvo įsiveržta į mūsų karinę teritoriją, padegtos padangos. Tikslai du: arba padegti pabėgėliams ruošiamą stovyklą, arba nukreipti mūsų apsaugos pajėgų dėmesį į tą būsimą gaisrą“, – antradienį vykusioje Vidaus reikalų ministerijos spaudos konferencijoje kalbėjo R. Pocius.
Pasak VST vado, poligono pareigūnai negalėjo nei įvažiuoti, nei išvažiuoti iš teritorijos iki 5 val. ryto, o padegėjai savo veiksmus greičiausiai planavo iš anksto.
„Tai buvo vakaras, 21.30 – 22 val. Akivaizdu, kad tam buvo ruoštasi, nes šiaip sunkvežimio padangų su žiebtuvėliu nepadegsi. Buvo praeita ne pro įėjimo-išėjimo punktą, bet iš kitos pusės tvoros, ten, kur, vadinkime, silpna tvora. Iš tos pusės įeita ir padangos padegtos. Sureagavus mūsų apsaugai, įvyko fizinis kontaktas. Priešinosi įsiveržėliai, nepakluso teisėtiems pareigūnų reikalavimams, buvo panaudotos ašarinės dujos“, – pasakojo R. Pocius, kartu patikslindamas, kad du pareigūnai buvo nesunkiai sužaloti.
„Buvo pasikėsinta į mūsų sargybą. Du pareigūnai sužaloti. Buvo iškviestos specialiosios VST pajėgos, kurios atblokavo įvažiavimą-išvažiavimą ir viduje užgesino gaisrą. Kartu su priešgaisrine gelbėjimo tarnyba įvedė tvarką“, – sakė VST vadas.
ELTA primena, kad vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės teigimu, Rūdninkų poligone bus galima apgyvendinti iki 1,5 tūkst. migrantų.
Kinijos ambasada Vašingtone įspėja dėl kelionių į JAV, praneša agentūra „Reuters“.
„Viešasis saugumas Jungtinėse Valstijose nėra geras. Čia dažnos šaudynės, užpuolimai ir vagystės , – sakoma ambasados interneto puslapyje paskelbtame pranešime. – Į JAV vykstantys asmenys turi budriai stebėti savo aplinką ir įtartinus asmenis“. Turistai, be to, turi būti pasiruošę didelėms gydymo sąskaitoms, apgaulėms telefonu, kratoms ir daiktų konfiskavimui muitinėje, taip pat gamtos katastrofoms.
Atsakydamas į klausimą, ar šio perspėjimo laikas yra politiškai motyvuotas, Užsienio reikalų ministerijos Pekine atstovas antradienį pabrėžė, kad vasara yra pagrindinis kinų turistų lankymosi JAV laikas. Ambasados, anot jo, privalo įspėti dėl potencialių rizikų užsienyje.
Šis perspėjimas beveik visiškai atitinka jau sausį paskelbtą ambasados perspėjimą. Santykiai tarp Kinijos ir JAV šiuo metu yra labai įtempti, visų pirma – dėl prekybos ginčo tarp abiejų šalių.
Kinija neretai skelbia perspėjimus dėl kelionių, pirmiausiai – į tas šalis, kuriose vyksta ginkluoti konfliktai. Tačiau kai kurios vyriausybės kaltino Pekiną, kad jis tokiomis priemonėmis, kaip užsienio turizmo ribojimas, mėgina daryti įtaką politiniams ar ekonominiams ginčams. Kinija tai paprastai paneigia.
Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) lankėsi Estijos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Generalinio sekretoriaus pavaduotojas viešosios tvarkos ir migracijos politikos klausimais Raivo Küüt ir Sienos apsaugos politikos departamento direktorius Viljar Kärk.
Susitikime su vidaus reikalų viceministru Artūru Norkevičiumi ir VRM kancleriu Algirdu Stončaičiu, kuriame taip pat dalyvavo VRM departamentų ir pavaldžių įstaigų atstovai, buvo pasikeista informacija ir patirtimi aktualiausiais vidaus saugumo ir migracijos politikos klausimais.