Virusas
Covid-19: Irane auga mirčių ir naujų infekcijų skaičius
Covid-19 atvejų skaičius Irane nepaliaujamai kyla. Sekmadienį paskelbtais Sveikatos ministerijos duomenimis, mirčių nuo naujojo koronaviruso per 24 valandas padaugėjo nuo 43 iki 54. Per tą patį laiką patvirtintų infekcijų skaičius išaugo 385 iki iš viso 978, spaudos konferencijoje sakė ministerijos atstovas. Labiausiai virusas guldo sostinės Teherano gyventojus.
Koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius Kinijoje viršijo 11,7 tūkstančio, 259 jau mirė
Kinijoje viruso 2019-nCoV sukelta pneumonija užsikrėtusių žmonių skaičius šeštadienį viršijo 11,7 tūkstančio, 259 jau mirė. Tai pranešė KLR valstybinis higienos ir sveikatos apsaugos komitetas.
Nuo koronaviruso Kinijoje mirusių žmonių skaičius išaugo iki 170
ULAC vadovas prof. dr. S. Čaplinskas ramina lietuvius: karantinų dėl koronaviruso šalyje nebus
Pasauliui dėmesį sutelkus į Kiniją, kur šimtai žmonių užsikrėtė mirtinu koronavirusu bei kelios dešimtys nuo jo mirė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas sako, kad Kinija ėmėsi precedento neturinčių priemonių – dėl viruso plitimo uždarė keletą miestų, kuriuose gyvena dešimtys milijonų žmonių, intensyviai vykdomos ir kitos ligos plitimą stabdančios priemonės. Dėl to, sako profesorius, tikimybė, kad virusas ateis į Lietuvą, nėra itin didelė.
„Kaip viskas vyksta, yra aprašyta, ir tarnybos žino, ką reikia daryti – tiek medikai, tiek (…) pasienis, oro uostai, vandens uostai. Visos šitos procedūros yra aiškios. Kitas klausimas yra, kad mes nuolat galime susidurti su šitokiais naujais iššūkiais. (…) Ta grėsmė visada bus, kitas klausimas – kiek ji didelė, ir svarbu, ką daro dabar pasaulio ir mokslo visuomenė – keistis informacija ir operatyviai reaguoti“, – pridūrė ULAC direktorius.
Pekinas draus vidaus ir užsienio turistų grupines ekskursijas
Kinijoje naujuoju virusu užsikrėtę beveik 300 žmonių, mirė 6
Iranas kaltina Izraelį mėginus įsilaužti į šalies komunikacijų sistemas
Iranas pirmadienį apkaltino Izraelį mėginus surengti kibernetinę ataką prieš šalies komunikacijų sistemas.
„Režimas, kuris neprisipažįsta naudojęs tokius kibernetinius ginklus kaip „Stuxnet“, šįkart mėgino pakenkti Irano komunikacijų infrastruktūrai“, – tviteryje teigė šalies informacijos ministras Mohammadas Javadas Azaris Jahromis.
Ministro minimas „Stuxnet“ – 2010-aisiais atrastas virusas, kurį, tikima, sukūrė Izraelis ir Jungtinės Valstijos. Jis buvo pasitelktas prieš Iraną ir padarė žalos šalies branduolinės energetikos objektams.
„Dėl mūsų techninių komandų akylumo, jie (programišiai, – ELTA) liko nieko nepešę. Šį priešišką veiksmą aptarsime tarptautiniuose forumuose“, – tvirtino M. J. A. Jahromis.
Ministro pavaduotojas Hamidas Fattahis savo ruožtu nurodė, kad Irano techninės komandos ankstų pirmadienio rytą užkirto kelią keliems mėginimams infiltruotis į šalies komunikacijų sistemas.
Informacijos šaltinis – ELTA
2018.11.06; 07:14
„Petya“ – didelio masto programinės įrangos ataka
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras informavo, kad birželio 27-ąją dieną užfiksuota nauja labai didelio masto žalingos programinės įrangos ataką „Petya“. Svarbu pabrėžti tai, kad „Petya“ išnaudoja tuos pačius operacinės sistemos pažeidžiamumus, kaip ir visai neseniai puolęs „WannaCry“.
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras atidžiai stebi situaciją, o įvykus incidentui ragina nedelsiant informuoti centrą. Šiuo metu stebimas „Petya“ išpirkos reikalaujančio viruso (angl. Ransomware) plitimas pasauliniu mastu. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras šiuo metu neturi duomenų apie paveiktas Lietuvos viešojo sektoriaus institucijas ar ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros atstovus.
Pradiniai pranešimai apie viruso plitimą gauti iš Ukrainos ir Rusijos organizacijų, kurių kompiuterių tinklai tapo pirmosiomis aukomis. Tinklo kompiuteriai užkrečiami naudojantis atrastu SMB pažeidžiamumu „Microsoft Windows“ operacinėse sistemose („Windows“ operacinės sistemos spraga užtaisoma atnaujinimo paketu MS17-010), naudotojų duomenys yra užšifruojami, o tada reikalaujama išpirkos.
Kenksmingas kodas „Petya“, patekęs į sistemą, stengiasi paplisti tinkle, prieš tai atlikęs tinklo įrenginių numeraciją ir įvertinęs pažeidžiamų sistemų kiekį.
Kenksmingo kodo plitimui tikriausiai naudojami keli plitimo vektoriai:
pažeistame kompiuteryje perimama administratoriaus paskyros prieiga (naudojami įrankiai panašūs į Mimikatz, kurie perima duomenis iš lsass.exe proceso), kuri vėliau panaudojama kodo platinimui tinkle (PSEXEC ir WMI pagalba);
nauja EternalBlue įrankio versija (ankstesnė versija buvo naudojama WannaCry);
nuotolinis kodo vykdymas pasinaudojant pažeidžiamomis Windows sistemomis (prievadai 445 ir 139);
ataka per trečių šalių programinės įrangos atnaujinimo mechanizmus (pvz.: Ukrainos programinės įrangos gamintojo produktas MeDoc);
elektroniniai laiškai su priedais, kuriuos atidaręs naudotojas užkrečia savo sistemą.
Nacionalinio kibernetinio saugumo centro rekomendacijos:
visiems tinkle esantiems ir ypač prie interneto prijungusiems įrenginiams būtina ištaisyti SMB pažeidžiamumą, kuris yra prieinamas įdiegiant „Microsoft“ saugumo atnaujinimą MS17-010. Atnaujinimai turi būti įdiegti nedelsiant;
taip pat iš nežinomų siuntėjų gautuose laiškuose neatidarinėti prisegtų bylų bei nespaudyti nuorodų;
įdiegti „Windows“ atnaujinimus MS17-010 (https://technet.microsoft.com/&/libr&/security/ms17-010.aspx), jei to dar nebuvo padaryta;
naudoti naujausias ir atnaujintas antivirusines programas;
daryti svarbių duomenų rezervines kopijas.
Informacijos šaltinis – ELTA
2017.06.29; 09:00