Pasikeitimas šnipais – sugauto ir nuteisto agento ar priešiškos specialiosios tarnybos bendradarbio perdavimas priešui mainais į savo sučiuptą agentą ar žvalgą.
Šaltojo karo metais nemažai tokių operacijų surengė Volfgangas Fogelis.
Bene labiausiai išgarsėjo Amerikos šnipinėjimo lėktuvo U–2 piloto Frensio Gario Pauerso (Francis Gary Powers) apkeitimas į nuteistą sovietų šnipą Rudolfą Abelį 1962 metų vasario 10 dieną Berlyne.
Kitas žymus apkeitimas vyko 1964 metų balandžio 22 dieną kontrolės punkte Špandau Vakarų Berlyne: anglas Grevilas Vinas (Grewille Wynne) buvo iškeistas į sovietų šnipą Gordoną Londsdeilą (Gordon Lonsdale). G.Vinas buvo tarpininkas tarp Amerikos ir Britanijos žvalgybų iš vienos pusės ir pulkininko Olego Penkovskio – iš kitos.
Kartais į šnipus iškeisdavo įkaitus. Taip atsitiko anglui Džeraldui Brukui (Gerald Brooks), naiviam jaunuoliui, bendradarbiavusiam su antikomunistiškai nusiteikusia rusų emigracija. Kartą jis pats pasisiūlė nugabenti į Sovietų Sąjungą ten uždraustos literatūros krovinį. Ją perduodant jis buvo suimtas. Be ardomosios literatūros pas jį buvo rasta šifrų ir adresų ryšiams su Vakarais, kuriuos jis turėjo perduoti antisovietinės organizacijos nariams Maskvoje. Apkaltinus antisovietine veikla jis buvo nuteistas 5 metams kalėjimo.
Mainais už Dž.Bruko paleidimą anglai paleido Piterį Krogerį (Peter Kröger) ir jo žmoną Helen, profesionalius ir gana sėkmingus šnipus, veikusius iš pradžių Jungtinėse Amerikos Valstijose, o paskui Didžiojoje Britanijoje. 1969 metų liepos 23 dieną Dž.Brukas atskrido iš SSSR į Londoną sovietų lėktuvu.
Bet tuo mainai neapsiribojo. Pagal susitarimą rusai leido palikti šalį dar dviem Britanijos piliečiams, nuteistiems SSSR už narkotikų kontrabandą, o dar trims anglams buvo leista vykti į Sovietų Sąjungą, susituokti su savo mylimosiomis ir kartu su jomis grįžti į Didžiąją Britaniją.
Sutuoktiniai Krogeriai atskrido į Varšuvą 1968 metų spalio 24 dieną. Iki savo išlaisvinimo akimirkos jie spėjo išbūti kalėjime beveik devynerius metus, kurie jiems buvo skirti Britanijos teisme. Jie išskrido iš Londono pirmąja klase, bilietus apmokėjo Lenkijos ambasada…
Nuotraukoje: Amerikos šnipinėjimo lėktuvo U–2 pilotas Frensis Garis Pauersas (Francis Gary Powers).
2014.02.24; 06:38