Ar Remigijus Šimašius išgelbės Lietuvos partijas?


Šie rinkimai į savivaldybių tarybas išsiskyrė tuo, kad didžiuosiuose miestuose visuomeniniai komitetai, už kurių pečių kartkartėmis šmėsteli ir stambiojo verslo interesai, nustūmė partijas į šoną ir užėmė dominuojančiais pozicijas.

Kitokia situacija Vilniuje ir Klaipdėdoje. Tačiau Lietuvos jūrų sostinėje Klaipėdoje rinkimus laimėjęs Liberalų sąjūdžio kandidatas vėliau koaliciją sudarė su Rusų aljansu, o tai gal ir naudingas sprendimas partijai, tačiau politinei sistemai jėgų, besiremiančių viena tautine grupe, stiprėjimas tikrai nėra labai gera žinia.

O Vilniuje Remigijaus Šimašiaus suburta koalicija visų pirma remiasi aiškią politinę ideologiją turinčiomis politinėmis jėgomis. Žinoma, galima abejoti, ar reikėjo tokios gausios koalicijos, kurią sudaro ir kelios ne taip politiškai apibrėžtos jėgos, tačiau esmė nesikeičia: tai, kaip artimiausiu metu seksis sostinei, pademonstruos, kurie gyventojai buvo išmintingesni: tie, kurie patikėjo visuomeninių komitetų pažadais, ar tie, kurie liko ištikimi politinėms partijoms.

Be abejonės, dažniausiai bus lyginama situacija Vilniuje ir Kaune. Ir visų pirma šilumos ūkyje, kuriame pastaraisiais metais kiek sėkmingiau tvarkėsi mero Andriaus Kupčinsko valdomas Kaunas – ten šilumos ūkis apsivalė nuo verslo grupių įtakos. Vilniuje, deja, procesas įstrigo. Tačiau bet kuriuo atveju tiek Vilniuje, tiek Kaune šilumos kainos gyvetojams iki 2018 metų turėtų sumažėti dar nuo 20 iki 30proc. Ir būtent pagal tai, kiek sumažės kainos ir kuris miestas pirmaus pagal mažiausias šilumos kainas, bus lengviausia spręsti, kurio miesto valdžia gina gyventojų, o kurio – verslo grupių interesus.

Beje, kai kalbama apie verslo grupių ir miestiečių interesus, bus įdomu stebėti, ar naujoji sostinės valdžia išdrįs atkreipti dėmesį į tam tikrus sandorius, kurie, mūsų nuomone, akivaizdžiai nenaudingi vilniečiams. Vienas jų susijęs su mįslingu procesu, kai teritorija, kurioje stovi „Žalgirio“ stadionas, staiga transformavosi į teritoriją, skirtą daugiabučiams ir komercinėms patalpoms.

Per šią transformaciją vilniečiai neteko vertingo visuomeninės paskirties objekto, o verslo valdoma teritorija pabrango dešimtimis milijonų eurų. Taigi nauda, kurią gavo privatus verslo subjektas, yra milžiniška. Būtent dėmesys šiai ir panašioms situacijoms pademonstruos Vilniaus koalicijos potencialą. Nes įveikti rubikoną labai svarbu, tačiau tikrasis skaidrumas pasireiškia tada, kai įveiki visus, kurie gauna nepagrįstą naudą išnaudodami visuomenės interesus.

Informacijos šaltinis – žurnalas "Valstybė".

Nuotraukoje: Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

2015.04.30; 07:24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *