Beveik visi Didžiosios Britanijos laikraščiai pagerbė Mają Pliseckają, mirusią Vokietijoje 89-aisiais savo gyvenimo metais, išspausdindami smulkius nekrologus ir garsiosios balerinos įžymiausių vaidmenų nuotraukas.
Britanijos bulvarinis leidinys (tabloidas) „Daily Mail“ irgi nusprendė nelikti nuošaly, bet, kaip visada, tai padarė savaip.
„Ar rusų prima balerina buvo slaptoji agentė, šnipinėjusi Britanijos naudai?“ – klausia laikraštis.
Jos gyvenime buvo momentų, rašo Endrius Levis, primenančių šaltojo karo laikų nuotykių romano siužetą.
Pagal neseniai paskelbtus slaptuosius dokumentus, Maja Pliseckaja turėjo aistringą romaną su aukštu britų diplomatu, dirbusiu Britanijos ambasadoje Maskvoje. SSSR valdžia tuo pagrindu ją įtarė šnipinėjimu, rašo leidinys.
Kaip tik todėl ji ilgą laiką buvo neišleidžiama į užsienį rašo „Daily Mail“.
Šiek tiek prieš savo mirtį Maja Pliseckaja kaip tokio draudimo priežastį nurodė sovietų valdžios nuogąstavimus, kad ji gali paprašyti politinio prieglobsčio užsienyje dėl savo žydiškų šaknų ir dėl paniekos komunizmui.
Tačiau balerina liko ištikima savo šaliai ir gimtajai Didžiojo teatro scenai ir nepasekė tokių sovietų baleto žvaigždžių, kaip išvykusio į Vakarus Rudolfo Nurijevo, pavyzdžiu.
Ir vis dėlto KGB nepasitikėjo Pliseckaja ir ją sekė, rašo „Daily Mail“.
Praėjusio šimtmečio šeštojo dešimtmečio viduryje KGB agentai pranešė apie artimus balerinos ir Džono Morgano, Britanijos ambasados antrojo sekretoriaus, vėliau užėmusio Britanijos ambasadoriaus Pietų Korėjoje ir Lenkijoje postą, santykius.
Agentų pranešime sakoma, kad Morganas išsivežė Pliseckają „dideliu limuzinu“ į mišką, kur jie neva tai užsiiminėjo meilės glamonėmis. Pliseckaja gali būti britų šnipė, apibendrina to slaptojo pranešimo autoriai, jųdviejų slapto pasimatymo liudytojai.
Tas pranešima laikomas vadinamajame Mitrochino archyve – Čerčilio koledže, Kembridže, saugomų slaptųjų Sovietų dokumentų kolekcijoje. Jie visuomenei prieinami nuo praeitos vasaros.
Savo 2001 metais išleistoje autobiografijoje Maja Pliseckaja tvirtino, kad su Džonu Morganu buvo susitikusi vos du kartus, ir tik dalyvaujant tretiesiems asmenims. Pasak jos, kiekvieną jų žingsnį sekė KGB agentai. Tačiau jokių rimtų santykių tarp jų nebuvo, tvirtino balerina.
Seras Džonas Morganas mirė prieš trejus metus, sulaukęs 83 metų. Jo pirmoji žmona Fion (kurios įtėvis – Janas Flemingas, knygos apie Džeimsą Bondą autorius) patvirtino, kad ji žinojo apie Morgano ir Pliseckajos romaną, buvusį gerokai prieš jos santuoką 1961 metais.
Apžvalgą parengė Roza Kudabajeva
Šaltinis: bbcrussian.com
2015.05.07; 10:52