Ilgiausiai trukęs „šnipinėjimo procesas“ per visą pasaulinės žvalgybos istoriją


Pulkininkas Šimonas Levinsonas – Izraelio žvalgybos bendradarbis ir saugumo tarnybos viršininkas ministro pirmininko administracijoje, kuris buvo apkaltintas šnipinėjimu prieš Izraelį – Sovietų KGB naudai.

Š.Levinsonas pradėjo savo karinę karjerą eiliniu, bet sugebėjo iškilti, buvo paaukštintas į karininkus ir paskirtas Izraelio atstovu į Jordanijos ir Izraelio paliaubų komisiją, kur dirbo 1954–1961 metais. 1963 metais Š.Levinsonas įsitaisė AMAN‘e (Izraelio karinėje žvalgyboje). Vėliau – įvairiose pareigose armijoje.

1967 metais atnaujino savo darbą paliaubų komisijoje. Pasibaigus šešių dienų karui (1967 metais) tapo ryšių karininku JTO taikdarių kariuomenės štabe. Vėliau tapo Izraelio armijos vyriausiuoju atstovu JTO ir liko tose pareigose iki 1978 metų.

Kitais metais, laikinai palikęs tarnybą armijoje, dalyvavo kovoje su prekyba narkotikais Pietryčių Azijoje. Apie 1983 metus, būdamas Bankoke, Š.Levinsonas pasiūlė savo paslaugas KGB, vadovaudamasis, sprendžiant iš visko, naudos sumetimais. Teisme Š.Levinsonas paliudijo, kad per šešerius bendradarbiavimo metus jis buvo susitikęs su Sovietų kuratoriais įvairiuose Europos miestuose iš viso vienuolika kartų.

1983 metais jis grįžo į Izraelį, o po dvejų metų buvo paskirtas saugumo tarnybos viršininku ministro pirmininko administracijoje.

Š.Levinsonas buvo suimtas 1991 metų gegužės 12 dieną, kai jis nebe pirmą kartą grįžo iš užsienio (matyt, KGB nutraukė su juo ryšį).

Izraelio valdžios atstovai pranešė, kad Š.Levinsonas perdavinėjo rusams labai slaptus karinius duomenis (ypač apie branduolinį ginklą). Beje, buvęs aukštas Izraelio specialiųjų tarnybų bendradarbis Rafaelis Eitanas sakė, kad iš visos Š.Levinsono parduotos informacijos KGB galėjo sudominti tik žinios apie žymius Izraelio valstybės veikėjus.

1992–1993 metais įvyko Š.Levinsono teismas, jis laikomas ilgiausiai trukusiu „šnipinėjimo procesu“ per visą pasaulinės žvalgybos istoriją. Teismas buvo uždaras. 1993 metų liepą Š.Levinsonas buvo pripažintas kaltu dėl informacijos perdavimo priešui, šnipinėjimo ir kontakto užmezgimo su užsienio agentu.

Jis buvo nuteistas 12 metų kalėjimo. Už savo darbą KGB naudai Š.Levinsonas gavo iš viso apie 30 000 Amerikos dolerių.

2012.09.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *