Penktadienį Vilniuje vykusiuose Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų surengtuose klausymuose „Ar Lietuva tinkamai reaguoja į migracijos krizę?” partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pažymėjo, kad šiandien Lietuvoje vis dar stinga atsakymų į klausimus, susijusius su pabėgėlių krize.
„Lietuva yra ne toje padėtyje, kai mes galime diskutuoti, ar į mūsų valstybę atvyks pabėgėliai ar ne. Tai jau yra nuspręsta. Žmonės jau yra praktiškai pakeliui. Ką tie žmonės darys Lietuvoje? Kaip jie bus integruojami, ar jie integruosis? Kur jie gyvens, į kokias mokyklas eis jų vaikai, kokia kalba kalbėsime su jais? Atrodo, tai ganėtinai paprasti, techniniai klausimai, tačiau jie kelia nemažai nerimo.
Deja, tenka pripažinti, kad Lietuva nėra viena iš stipriausių valstybių ES ar pasaulyje, gebančių integruoti žmones. Turint šį paveikslą galvoje, kyla klausimas, ar mes gebėsime per ateinančius keletą metų efektyviai priimti žmones iš karo zonų?“ – kalbėjo TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis.
Renginyje dalyvavo akademinio pasaulio atstovai bei ekspertai, pateikę savo požiūrį į svarbiausias problemas, su kuriomis valstybei teks susidurti priimant pabėgėlius.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius, politologas Tomas Janeliūnas pabrėžė, kad nepaisant nedidelio atvykstančiųjų skaičiaus, kurį teks priimti, mūsų laukia trys didžiausi iššūkiai – administracinis ir techninis nepasirengimas priimti pabėgėlių, partijų potraukis į politinį populizmą bei migracijos strategijos trūkumas.
Pasak prof. T. Janeliūno, didžiausias krūvis teks vietos lygmens institucijoms, savivaldai, kuri iki šiol neturėjo patirties nei valdyti didesnių pabėgėlių skaičių, nei integruoti jų į visuomenę.
Jis akcentavo, kad artėjant Seimo rinkimams ypač politikai turėtų klausimą dėl migracijos strategijos įtraukti savo darbotvarkes rengiant politines programas, „kadangi mes neturime atsakymų, kiek mes norėtume imigrantų, kiek žmonių“.
Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Egdūnas Račius apžvelgė kultūrines sąlygas Sirijos, Irako ir Kurdistano valstybėse, žiniasklaidos vaidmenį Lietuvoje informuojant apie pabėgėlius ir jų religiją, taip pat švietimo situaciją.
JT vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdybos patarėjas teisės klausimais Vladimiras Siniovas kalbėjo apie teisinę bazę, reglamentuojančią pabėgėlių perkėlimą, bei apie įstatymus, kurie jiems būtų taikomi Lietuvoje. Anot jo, kol kas nėra atsakymo, kokiu statusu tie asmenys atvyks – kaip prieglobsčio prašytojai ar kaip asmenys, jau turintys pabėgėlių statusą.
Nuotraukoje: TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis.
Informacijos šaltinis – tsajunga.lt.
2015.10.24; 19:27