(Nerijus BAKASĖNAS: Lietuvoje pakanka saulės ir vėjo alternatyviai energetikai vystyti !?)
Lietuva Briuseliui įsipareigojo iki 2020 m. padidinti energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių. Gyventojai, nelaukdami valdžios veiksmų, investuoja į šią sritį. Šiandien mūsų šalyje yra keli šimtai privačių įvairių mikroelektrinių, kurios sėkmingai panaudoja saulės ir vėjo energija. Lietuvoje jau pradeda veikti įstatymas reklamentuojantis alternatyvios energetikos rėmimą ir elektros supirkimo tvarką. Elektrinėse pagaminama elektros energija patiekiama į elektros tinklą, o kaupimo laikotarpiu t. y. nuo einamųjų metų balandžio 1 d. iki kitų metų kovo 31 d. kiekvienas gyventojas gali iš tinklo susigrąžinti į tinklus patiektą elektros energijos kiekį, sumokėdamas tik tam tikrą nustatytą pasinaudojimo elektros tinklais mokestį.
Atsinaujinančios energetikos mikroelektrinės statomos visame pasaulyje. Šiai dienai yra ne tik popiureru, bet ir naudinga investuoja į energetinę nepriklausomybę. Investicija gali siekti vos 1-10 tūkst. Eu. Nuo spalio 1 d. vartotojai gali įsirengti iki 500 kilovatų (kW) galios atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines. Įsirengiant iki 30 kW galios elektrines dokumentų ruošimo procesas užtrunka apie tris keturios savaites. Vienintelė sąlyga – tokios elektrinės įrengtoji galia neturės viršyti vartotojo objektui suteiktos leistinos naudoti galios.
Aprūpinimui namo šildymo ir karštu vandeniu montuojami šilumos siurbliai, terminiai saulės kolektoriai. Savo elektrines turintiems – patogu ne tik patiems namo šeimininkams, bet perspektyvoje žymiai sutaupo išlaidas namo išlaikymui. Vokietijos čerpių gamintojas „Nelskamp“ gamina saulės jėgaines (fotoelektros sistemas) ir hibridinių modulių saulės šildymo sistemas. Visi Nelskamp stogai su saulės jėgainėmis pasižymi efektyvumu ir estetika: „SolarPowerPack“ šildymo sistema, skirta karšto vandens paruošimui. Saulės baterijos elektrai gaminti „MS 5 PV“ – elegantiška stogo saulės jėgainė. „2 Power“ ir „MS 5 2 Power“ generuoja elektros energiją ir šilumą iš vieno modulio. „G 10 PV“ yra nepastebimai integruota į čerpių stogą.
Namui dažniausiai montuojami 2-5 KW vėjo ir saulės elektrinės. Vėjo, saulės gaminama elektra paduodama į akumuliatorių sistemą, iš jos eina į šilumos siurblį, kuris aprūpina pastatą šiluma. Taip pat pasigaminama elektra. Tokiu principu suprojektavus didesnę jėgainę, galima šildyti ir įvairius statinius. Energetinis verslas populiarėja, pramonėje pereinama prie modelio, kaip ir visame pasaulyje: pagaminta energija neakumuliuojama o statomos saulės baterijos, kurios jungiamos į tinklus. Atsipirkimas siekia 6-8 metų. Jau šiandien turime galimybę pasinaudoti kompensaciją finansine parama fondų.
Šiai dienai populiarėja saulės baterijų ir saulės kolektorių integravimas į statomų namų ir renovuojamų namų stogus. Ypač tokios technologijos aktualios daugiabučių namų gyventojams senamiestyje. Šiai dienai firma NELSKAM sukūrė unikalias technologijas skirtas naujų namų bei renovacijai:
„SolarPowerPack” saulės kolektoriai
Nelskamp „SolarPowerPack“ (SPP) yra vizualiai nepastebima šildymo ir karšto vandens paruošimo sistema. Saulės kolektoriai vandens šildymui yra vienodos formos ir spalvos, pritaikyti prie čerpių, todėl jie stoge praktiškai nematomi. Dėka labai efektyvios technologijos, jie aprūpina namus šildymo energija ir karštu vandeniu ištisus metus.
„SolarPowerPack” privalumai
- ~Ištisus metus naudojamas stogo kolektorius
•~Kolektoriaus plotas yra tinkamas naudoti sutemus, per lietų ar žiemą
•~Lengvas saulės stogo čerpių montavimas
•~Nėra perkaitimo pavojaus
•~Nebrangus alternatyvus energijos tiekimas
•~Puiki stogo estetika
•~Pilnai automatinis vasaros / žiemos režimo valdymas
•~Sniego atitirpinimo funkcija
Ar Lietuvoje pakanka saulės ?
Visoje Lietuvoje saulėtų valandų skaičius labai panašus. Pajūryje – apie 1900 val./metus, o rytinėje šalies dalyje apie 1700 val./m. Maksimali saulės švietimo trukmė yra Nidoje ir siekia 1908 val./m. Vidutinė metinė horizontalaus paviršiaus apšvieta Lietuvoje yra 0,54-0,55 kW/m2 (arba 970-990 kWh/m2), vidutinis saulės švietimo laikas yra apie 1800 val./m. Saulės energijos intensyvumas Lietuvoje (Lietuva – 926 – 1042 kWh/m2) mažai skyriasi nuo kitų valstybių ir kitose saulės energetiką plėtojančiose Europos šalyse: Vokietija (pietinė dalis) – 967 – 1212 kWh/m2; Austrija (Viena) – 1106 kWh/m2; Anglija – 700 kWh/m2; Lenkija – 996 – 1048 kWh/m2.
Partnerių pasirinkimas labai svarbus vykdomų darbų etapas. Jei kalbėsime apie mažesnes alternatyvios energetikos elektrines galime išsiversti ir specialaus išsilavinimo. Bet imant rimtesnius objektus rekomenduotina pasikliauti specialistų patirtimi. Atsipirkimo kriterijus labai svarbus kiekviename versle. Tiek vėjo, tiek saulės tiek hidro energetinių parkų kūrimas net be ES paramos, išsprendus pajungimo ir supirkimo klausimus, tapo vieną patraukliausių verslo šakų Lietuvoje.
Parengė Nerijus Bakasėnas
2019.10.02; 03:00