Kas ką besakytų, o Džulijanas Asandžas – drąsus vyras. Štai visai neseniai jis pareiškė, kad būsimosios WikiLeaks publikacijos labai nepatiks Maskvai ir Pekinui. Suprask, jis turįs slaptųjų dokumentų, kurie atskleidžia šokiruojančias Rusijos ir Kinijos paslaptis. Visuomenę šokiruoti turinčius dokumentus jis pasirengęs paskelbti. Paskelbs artimiausiu metu.
Ar tokie J.Asandžo perspėjimai realūs, žurnale “Time” analizuoja žurnalistas Saimonas Šusteris. Žurnalistas S.Šusteris pastebi, kad po šių įžūlių Dž.Asandžo pareiškimų viešojoje erdvėje čia pat pasirodė Rusijos slaptosios tarnybos FSB atstovo, atsakingo už FSB informacinį saugumą, pareiškimas. FSB (lietuviškai – FST) pareigūnas perspėjo Dž.Asandžą to nedaryti. Beje, perspėjo ne taip korektiškai ir mandagiai, kaip WikiLeaks įkūrėją kadaise perspėjo oficialusis Vašingtonas, kai iškilo grėsmė, jog į viešumą pateks daug dokumentų, demaskuojančių JAV politikos Irake subtilumus.
Tas FSB pareigūnas rusiškame portale Life News pabrėžė, jog Dž.Asandžas privalo suvokti: “norint ir turint profesionalią komandą galima padaryti taip, kad jis taptų nebeprieinamas niekad niekada”.
Žurnalas “Time” taip pat prisimena liūdną Aleksandro Litvinenkos, kuris pabėgo į Vakarus ir pabandė gilintis į Rusijos slaptųjų tarnybų paslaptis, likimą. “Jeigu FSB tvirtina, jog yra pajėgi iš rikiuotės išvesti WikiLeaks, tai aš tikiu, kad taip ir yra”, – pabrėžė Geidi Jevronas, Amerikos kibernetinio saugumo ir kontržvalgybos specialistas.
Suprask, internetinius projektus kuria ne robotai, juos kuria žmonės. Konkretūs žmonės su savo stiprybėmis ir savo silpnybėmis. Todėl nenuostabu, kad internetinių projektų kūrėjus bei organizatorius galima priversti elgtis taip, kaip naudinga FSB struktūroms. O jei vis tik nenorima paklusti FSB valiai, galima griebtis dar žiauresnių priemonių. Taip rašoma minėtame leidinyje.
Tačiau šiandien esama apžvalgininkų, kurie įsitikinę, jog Dž.Asandžo įkurtas portalas WikiLeaks – kur kas rimtesnis galvos skausmas Rusijos slaptosioms tarnyboms nei ankstesnieji atvejai, kai iškildavo pavojus informacijos nutekėjimui. WikiLeaks pagarsėjęs tuo, kad skelbia tikrus, nepramanytus slaptuosius dokumentus ir tuo pačiu pats yra apsaugotas nuo bet kokių internetinių įsilaužėlių atakų. Todėl neatmetama versija, jog portalas WikiLeaks rusų slaptosioms tarnyboms – gal ir įveikiamas, bet vis dėlto kietas riešutėlis. Tai reiškia, kad FSB labai atidžiai seka kiekvieną WikiLeaks krustelėjimą. Ir neabejotinai svarsto, kokiomis priemonėmis jį būtų galima arba neutralizuoti, arba sunaikinti. Iš pradžių tikriausiai nebus griebiamasi drastiškų priemonių. Rusijos slaptosios tarnybos pirmiausiai bandys diskredituoti WikiLeaks publikacijas, įvardindamos jas nepatikimomis ar išgalvotomis. Kad tiek Rusijos, tiek Vakarų visuomenė nepasitikėtų tuo, ką skelbia įžūlusis Dž.Asandžas.
Nikolajus Zlobinas iš World Security Institute Vašingtone pastebėjo, jog dabartinė Rusijos vadovybė – labai įtakinga, galinga, turtinga. Jos lengvai neišgąsdinsi. Norint dabartinę Kremliaus vadovybę sugluminti, prireiks tikrai sensacingų, tikrai labai slaptų dokumentų. Bet ar Dž.Asandžas turi dokumentų, kurie priverstų Vladimirą Putiną susigūžti? Galų gale dar visai nežinia, ar tie demaskavimai paliks įspūdį politika nesidominčiai Rusijos visuomenei. O be Rusijos visuomenės susidomėjimo bet kokios paslaptys ir bet kokie demaskavimai tampa tarsi beprasmiai. Bent jau Rusijos teritorijoje.
WikiLeaks galėtų pakenkti Rusijai nebent tuo atveju, jei naujoji demaskavimų porcija sukeltų Vakarų nepasitenkinimą oficialiosios Maskvos elgesiu. Mat tiek Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, tiek Rusijos premjeras Vladimiras Putinas turi akivaizdų, aiškų tikslą – siekia patikti Vakarams. Jei WikiLeaks savo atskleistomis paslaptimis pakenktų Rusijos reputacijai Vakaruose, tada D.Medvedevas ir V.Putinas išties labai supyktų, sunerimtų ir įsižeistų. Štai kokie N.Zlobino pastebėjimai.
Taigi dar nežinia, ar Rusijos FSB nebijo Dž.Asandžo ir WikiLeaks grasinimų, kaip dedasi. Taip pat kol kas sunku atspėti, kokių veiksmų ketina įmtis FSB, bandydama užčiaupti burną Dž.Asandžui. Radioaktyviu poloniu Londone nužudyto FSB perbėgėlio A.Litvinenkos likimas – iškalbingas. Apie A.Litvinenkos likimą Dž.Asandžas, be abejo, žino. Dž.Asandžas taip pat turėtų žinoti, jog blogiausiu atveju Rusijos slaptosios tarnybos svarstys galimybę pasielgti taip, kaip buvo pasielgta su Vakaruose politinio prieglobsčio paprašiusiu ir V.Putino reputaciją menkinusiu FSB karininku A.Litvinenka. Vadinasi, Dž.Asandžas nėra saugus.
Parengta pagal “Time” ir inopressa.ru publikacijas.
Nuotraukoje: WikiLeaks įkūrėjas Džulijanas Asandžas.
2011.09.18