Uzbekistano sostinėje Taškente surengtas mados ir kultūros festivalis. Šiame renginyje dainavo ir žymusis Italijos dainininkas Eros Ramazoti. Būtent ši aplinkybė ir sukėlė tarptautinį skandalą. Italijos laikraštyje “Corriere della Sera” pasirodė Monikos Riči Sardžentini publikacija, kurioje autorė smerkia dainininko E.Ramazoti neprincipingumą.
Straipsnio autorė retoriškai teiraujasi, ar teisingai pasielgė muzikos garsenybė, sutikdamas linksminti Uzbekistano diktatoriaus klaną. Publikacijos pavadinimas: “Ramazoti – uzbekų dvare. Kada žvaigždės nusileidžia diktatoriams”.
Dainuoti diktatoriui – tokių atvejų pasitaiko dažnai. Kai kurios įžymybės, tiesa, atsisako dainuoti. Tačiau esama ir tokių dainininkų, kurie, suvilioti įspūdingų honorarų, sutinka linksminti diktatorius”, – apgailestaujama straipsnyje.
Eros Ramazoti – vienas iš tų, kurie neatsilaikė įspūdingam honorarui. Jis sutiko dalyvauti Giulnaros Karimovos organizuojamame ir finansuojamame kultūros ir mados festivalyje Taškente. Priminsime, kad Giulnara Karimova yra Uzbekistano prezidento Islamo Karimovo, dažnai tituluojamo geležiniu Uzbekistano diktatoriumi, duktė. Žmogaus teisių gynėjai diktatoriaus dukterį Giulnarą Karimovą kaltina pačiomis įvairiausiomis nuodėmėmis. Pavyzdžiui, tuo, kad Uzbekistane medvilnės plantacijose vergiškomis sąlygomis dirba maždaug vienas milijonas vaikų, kuriems dažnai nėra ir šešiolikos metų.
Svarbu pastebėti, jog Giulnara Karimova į festivalį kvietė ir žymius kai kurių kitų šalių dainininkus bei dainininkes. Bet šie atsisakė. E.Ramazoti – sutiko. Už tai, kad E.Ramazoti nusprendė vykti į Taškentą, jam sumokėtas pasakiško dydžio honoraras. Kokio dydžio – lieka paslaptis. E.Ramazoti menedžeris atsisakė nurodyti tikslią sumą pinigų, kuri buvo sumokėta. Tačiau pabrėžė, kad koncertinė programa Taškente – ne labdara, o apmokamas renginys. Todėl nieko nuostabaus, kad E.Ramazočiui sumokėti pinigai.
Dainininko agentas taip pat pareiškė, kad agentūra “Trident Management” patikrino visas detales ir nusprendė, jog pasirašyti sutartį su oficialiuoju Taškentu dėl apmokėjimo nėra jokių teisinių kliūčių. Daugiau jam nežinomos jokios detalės. Atvirai kalbant, jis net nežinąs, kokiame pasaulio gale yra tas Uzbekistanas.
Straipsnio autorė klausia, ar pasaulio įžymybėms galima turėti ryšių su diktatoriais? Kai kurie dainininkai, teisindami savo neprincipingumą, teigia, esą sutikdami dainuoti jie diktatorių valdomose šalyse stiprina kultūrą ir tuo pačiu aktyvina demokratines institucijas.
Beje, publikacijos autorė pastebi, jog bilieto į E.Ramazočio koncertą kaina svyruoja nuo 150 iki 250 eurų. Ši suma dešimtimis kartų didesnė už vidutinį darbo užmokestį Uzbekistane. Todėl akivaizdu, jog dauguma uzbekų išgirsti E.Ramazočio dainų nepajėgs. Jiems neįpirkti tokių brangių bilietų. Tad italų įžymybę išvys tik Islamo Karimovo klano nariai.
“Uzbekistanas rieda į prarają. Šventvagiška kalbėti apie kultūrą ir drabužių madas, kai tūkstančiai uzbekų tiesiog miršta badu, nes neturi nei darbo, nei pašalpų. Šis koncertas – ne labdara, o koncertas, surengtas asmeniškai Uzbekistano prezidentui, jo dukrai ir jo aplinkos žmonėms”, – rašoma “Corriere della Sera” publikacijoje.
Nuotraukoje: Uzbekistano prezidento Islamo Karimovo duktė Giulnara Karimova.
2011.10.30