Didžiosios Britanijos karo laivuose buvo paskelbta tikra kovinė padėtis – aliarmas. Mat prie Škotijos pakrantės arčiau nei per 30 mylių, neįspėjęs oficialiojo Londono, priplaukė Rusijos karo laivas “Admirolas Kuznecovas” ( „Адмирал Кузнецов” ) bei keletas jį lydėjusių mažesnio tonažo Rusijos karinių minininkų.
”Admirolas Kuznecovas” laikomas vienu iš stambiausių Rusijos karinių kreiserių, galinčių plukdyti dešimtis naikintuvų. Jo tonažas – 65 tūkstančiai tonų. Prieš tai šis sunkiasvoris kreiseris buvo vadinamas “Leonidu Brežnevu”, paskui turėjo “Rygos”, “Tbilisio” pavadinimus. Šiuo metu oficialus kreiserio pavadinimas – “Admirolas Kuznecovas”.
Didžiosios Britanijos karo laivas minininkas “HMS Jorkas” buvo priverstas įveikti maždaug tūkstančio mylių kelią iš Portsmundo, kad pasitiktų pavojingai priartėjusius rusų karo laivus. Tiesa, Rusijos karo flotilė nepažeidė galiojančių jūrų sienų. Ji neperžengė politinės sienos. Užtat ji įplaukė į Didžiosios Britanijos ekonominius vandenis. O tai reiškia, kad rusai be jokių išankstinių paaiškinimų įsibrovė į ekonominę Didžiosios Britanijos teritoriją
Tokių Rusijos karo laivų vizitų britai nematė jau dvidešimt metų. Per paskutiniuosius du dešimtmečius – tai pirmas kartas.
Rusijos kariškiai teisinosi, jog tokiam akibrokštui juos privertė sudėtingos gamtinės sąlygos – jūroje kilusios audros. Tačiau britų kariškiai mano, jog tai – melas. Tokio dydžio laivams kaip “Admirolas Kuznecovas” nepavojingos net žymiai galingesnės audros bei štormai. Oficialusis Londonas mano, kad šis įžūlus Rusijos vizitas turi tiek politinę, tiek ekonominę potekstę. Na, politiniai motyvai – akivaizdūs. Rusų kariškiai netiesiogiai daro spaudimą britams, kurie viešai kritikuoja dabartinę Kremliaus liniją.
O ekonominė potekstė – taip pat akivaizdi. Britų ekspertai nustatė, kad rusų karo laivų flotilė ne tik buvo trumpam sustojusi Mori Fert įlankoje, bet ir išpylė iš savo triumų užteršto vandens bei šiukšlių. Vaizdžiai tariant, britams priklausančiuose ekonominiuose vandenyse įžūliai atsikratė turėtomis šiukšlėmis.
Ypač šią temą garsiai eskaluoja Škotijos nacionalinė partija. Būtent ji pirmoji iškėlė klausimą, ar oficialusis Londonas gali rusams dovanoti tokį netaktišką žingsnį?
Kaip tvirtina Angusas Robertsonas iš Škotijos nacionalinės partijos, “škotai mielai priglaudžia laivus, bėgančius nuo audrų, taip pat – ir rusų karo laivus, tačiau škotai niekad nesutiks, kai į jų ekonominius vandenis atplaukę svečiai šiukšlintų ir terštų aplinką”. Suprask, “toks svečių elgesys ir maniera – netoleruotini”. Škotijos nacionalinė partija pasiryžusi reikalauti, kad rusų karo laivai kompensuotų nuostolius, patirtus dėl taršos.
Šiuo metu “Admirolas Kuznecovas” plaukia į Viduržemio jūrą iš savo karinės bazės Severomorske. Šio mininko tikslas – dalyvauti Juodosios jūros karo laivų pratybose.
Nuotraukoje: rusų karo laivas “Admirolas Kuznecovas”.
Parengta pagal “Daily Mail”.
2011.12.17