Dažnai mūsų visuomenė kaltinama pasyvumu. Apie tai mėgsta kalbėti ir politikai. Tačiau kai tik nedidelės gyventojų bendruomenės pradeda aktyviau veikti ir ginti savo interesus, netrukus sulaukia valdininkų atkirčio.
Su tuo akivaizdžiai susidūrė Lazdijų rajone esančio Rudaminos miestelio bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė. Stojusi ginti gyventojų interesų, nepatogių vykdant svarbų strateginį projektą, moteris sulaukė skambučio iš VSD pareigūnu prisistačiusio asmens.
Taip susiklostė, kad Rudamina pateko į labai svarbaus valstybinio energetikos projekto zoną. Per miestelį turėtų būti tiesiamas elektros tiltas su Lenkija. Tačiau vietos gyventojai piktinasi, kad jų niekas neinformuoja apie projekto sąlygas, poveikį aplinkai ir pan. Nuo pat 1994 metų, kai buvo priimtas bendrasis projekto planas, niekas neklausė vietinių nuomonės ir sutikimo.
Rudaminos bendruomenė aktyvius veiksmus pradėjo prieš penkerius metus, neapsikentusi, kad pažeidžiamos jų teisės gaunant informaciją. Įrodyta, kad diskriminuojantys vienos pusės veiksmai pažeidė Orhuso konvenciją, t. y. paminti visuomenės interesai.
„Niekas neklausia mūsų nuomonės. Bendruomenė parašė daugybę skundų, ne kartą oficialiai kreipėsi į Energetikos ministeriją, Seimo komitetus, Prezidentūrą, elektros energijos sistemos operatorius ir kitas institucijas“, – apie bendruomenės veiksmus, galiausiai pasiekusius ir teismą, Lietuvos radijo laidoje „Forumas“ kalbėjo R. Cimakauskienė.
Rudaminiečiai nepatenkinti ne tik galimu neigiamu poveikiu aplinkai. Jie tikina, kad šiame regione tiesiamas elektros tiltas sudarkytų unikalų kraštovaizdį. Bendruomenės pirmininkė tvirtina, kad gyventojai iš esmės nėra nusistatę prieš valstybei svarbų strateginį objektą, tačiau didžiausią nuostabą kelia tai, kad nekreipiama dėmesio į alternatyvius pasiūlymus.
„Siūloma alternatyva – aukštos įtampos liniją tiesti ne per gyvenvietę, o šalia netoliese einančios geležinkelio linijos. Šis variantas, parengtas kartu su vietos savivaldybe, rodo, kad linija būtų netgi trumpesnė ir kainuotų pigiau. Tačiau tai niekam neįdomu“, – tvirtino R. Cimakauskienė.
Maža to, rudaminiečiams pradėjus aktyviai veikti, sulaukta netiesioginių grasinimų valstybinių institucijų vardu. Rudaminoje apsilankę nepažįstami žmonės prisistatė VSD pareigūnais ir teiravosi bendruomenės pirmininkės telefono. Galiausiai pati R. Cimakauskienė sulaukė skambučio. Pašnekovas jai taip pat prisistatė skambinąs iš VSD.
„Paskambino ir pasakė, kad labai nori su manimi susitikti ir pakalbėti, tačiau neaiškino, kokiu klausimu. Ir dar nuramino, kad atvykstant pasiimti dantų šepetėlio su savimi tikrai nereikės“, – nemalonų pokalbį telefonu prisiminė aktyvi bendruomenės pirmininkė.
Laidoje „Forumas“ apie valdininkams neįtinkančių aktyvių bendruomenių veiksmus diskutavęs Seimo narys Vytautas Bogušis tvirtino negalintis patikėti, kad taip šiurkščiai pažeidinėjama šalies Konstitucija ir pareigūnai daro spaudimą paprastiems kaimo žmonės už jų reiškiamą nuomonę.
„Tokia valstybės pareigūnų savivalė negalima. Jei tai yra tiesa, taip besielgiantys žmonės negali dirbti saugume. Tačiau neskubėkime tvirtinti to, ko tikrai nežinome, nes šiuo atveju mes kalbame prielaidomis. Maža kas gali paskambinti ir pristatyti kuo tik nori. Šiais laikais galima labai paprasti patikrinti visus skambučius ir identifikuoti, kas kam kada skambino“, – siūlė parlamentaras.
V. Bogušis pareiškė tikįs, kad po šio skandalingo fakto paviešinimo VSD imsis veiksmų ir atliks vidinį tyrimą, siekiant išsiaiškinti, ar tikrai į Rudaminą skambino šios tarnybos pareigūnai, ar tai buvo tik nevykusi kažkieno kito provokacija prisidengiant saugumo vardu.
2012.01.05