Mokslininkai priėjo išvadą, kad turtingi žmonės labiau už kitus linkę į neetišką elgesį, rašo The Angales Times.
Kalifornijos instituto Berklyje tyrėjai šią teoriją įrodė eksperimentais. Vienas iš jų toks: specialiai parengti stebėtojai slėpėsi ties sankryža miesto centre ir pasižymėdavo pravažiuojančių pro šalį automobilių markę, gamybos metus ir būklę. Paskui jie stebėjo, ar vairuotojai laukdavo savo eilės ties posūkiu. Išaiškėjo, kad žmonės, vairavę pačius brangiausius automobilius, keturis kartus dažniau už ne tokių brangių mašinų vairuotojus važiuodavo į posūkį, tam neturėdami teisių.
Kitais eksperimentais ir apklausomis buvo nustatyta, jog žmonės, turintys aukštesnį socialinį-ekonominį statusą, labiau linkę sukčiauti, kad gautų prizą, atimti saldainį iš vaiko arba pasisavinti papildomą grąžą.
Kadangi turtingi žmonės turi daugiau finansinių išteklių, jie mažiau priklauso nuo išgyvenimo sociume taisyklių, mano Proceedings of the National Academy of Sciences žurnale išspausdinto tyrimo autoriai. Dėl to jie savo elgsenoje vadovaujasi savais interesais ir juos mažiau graužia sąžinė, kai pažeidžia taisykles.
„Gyvendami uždaresniame pasaulyje, jūs, tikriausiai, būsite ne tokie jautrūs kitų poreikiams“, – pažymėjo tyrimo autorius Polis Piffas.
„Bet prieš 99-iems procentams gyventojų pajuntant etinį pranašumą prieš 1 procentą turtuolių, reikia atsižvelgti štai į ką: Piffas ir jo kolegos taip pat nustatė, kad kiekvieno žmogaus etikos standartai gali susvyruoti, jeigu jis netikėtai išloš loterijoje ar prisidės prie išsvajotojo 1 procento“, – rašo Erinas Braunas.
Šaltinis: Los Angeles Times
2012.03.06