Georgijus Bolšakovas – sovietų žurnalo „SSSR“, leidžiamo anglų kalba, vyriausiasis redaktorius ir aukštas KGB bendradarbis, dirbęs JAV teritorijoje septintojo dešimtmečio pradžioje.
Georgijus Bolšakovas suvaidino esminį vaidmenį sovietų lyderio Nikitos Chruščiovo ir Amerikos prezidento Džono Kenedžio privačiame susirašinėjime, prasidėjusiame 1961 metų rugsėjį. G.Bolšakovas taip pat buvo Baltųjų rūmų ir Sovietų tarpininkas per Karibų krizę 1962 metais.
1962 metų spalio 6-ąją dieną G.Bolšakovas asmeniškai perdavė prezidento broliui JAV teisingumo ministrui Robertui Kenedžiui žodinį N.Chruščiovo pareiškimą:
„Premjeras Chruščiovas susirūpinęs, kad Jungtinės Valstijos kaitina situaciją aplink Kubą. Mes kartojame, kad Sovietų Sąjunga tiekia Kubai grynai gynybinius ginklus, skirtus Kubos revoliucijos interesams apsaugoti…“
Dž.Kenedis paprašė G.Bolšakovą pakartoti pareiškimą ir jį įrašė. Kitą dieną G.Bolšakovą pasikvietė į svečius priešpiečių žurnalistas Čarlzas Bartletas, artimas prezidento Dž.Kenedžio draugas. Jis rusui pasakė, kad prezidentas nori gauti iš N.Chruščiovo pareiškimą raštu. G.Bolšakovas pakartojo jį žodis žodin, kaip išvakarėse Robertui Kenedžiui, o paskui surašė jį ir perdavė per stalą Č.Bartletui.
Po devynių dienų prezidentui Dž.Kenedžiui buvo parodytos fotografijos, padarytos iš žvalgybinio lėktuvo U–2, kuriose buvo pavaizduotos sovietinių puolamųjų raketų startinės pozicijos Kuboje. Spalio 24-ąją Č.Bartletas parodė G.Bolšakovui 20-imt tokių nuotraukų, pažymėtų grifu „Žiūrėti tik prezidentui“.
Į klausimą, kas, jo nuomone, pavaizduota nuotraukose, G.Bolšakovas atsakė: „Gal beisbolo aikštė?“
Kitą dieną nuotraukos buvo perduotos spaudai. Tuo tarpu G.Bolšakovas toliau neigė, kad rusai dislokavo Kuboje puolamuosius ginklus (neįtardamas, kad N.Chruščiovas jau susisiekė su Dž.Kenedžiu kitais kanalais ir pripažino tą faktą). Prezidentas ir jo brolis prarado pasitikėjimą G.Bolšakovu. Sovietų tarpininko vaidmenyje jį pakeitė KGB rezidentas Vašingtone Aleksandras Feklisovas.
Jis „visiems mums atrodė sąžiningas žmogus“, rašė apie G.Bolšakovą Artūras M. Šlezingeris–jaunesnysis savo knygoje „Tūkstantis dienų“ („Thousand Days“, 1965).
Nuotraukoje: SSRS lyderis Nikita Chruščiovas ir JAV prezidentas Džonas Kenedis.
2012.12.27