Doleris merdi? Kodėl Amerikos valiuta pavojuje?


„Dolerių procentas pasaulinėse valiutos atsargose smunka. Dėl to būgštaujama, kad dolerio kaip pagrindinės pasaulio valiutos valdymui artėja galas“, – rašo Džefas Koksas (Jeff Cox) portalui CNBC.

„Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, palyginus su kitomis valiutomis doleris krito iki žemiausio lygio per pastaruosius 15 metų. Tai rodo, kad vis daugiau šalių linkusios tvarkyti reikalus kita valiuta“, – nurodo Dž..Koksas. Pasak jo, vis stiprėja Japonijos jena, Šveicarijos frankas „ir tai, ką TVF klasifikuoja kaip „kitą valiutą“, pavyzdžiui, Kinijos juanis“.

Pasak agentūrosRafferty Capital Markets Akcijų rinkos analizės skyriaus viršininko pavaduotojo Diko Bouvo, „dauguma netiki, kad doleris bus nuverstas nuo pjedestalo, bet taip bus, ir tai gali atsitikti per penkerius–dešimt metų“. D.Bouvas savo žodžius grindžia tuo, kad dolerio procentas bendrose pasaulio piniginėse atsargose nuo beveik 90 proc. 1952 metais nukrito iki 15 proc. šiandien.

D.Bouvas taip pat pažymi, kad Kinijos juanio, jenos ar euro dalis išaugo. „Jeigu doleris praras patikimiausios pasaulyje valiutos statusą, JAV neteks teisės spausdinti pinigus, kad apmokėtų savo skolą. Jos bus priverstos sumokėti tą skolą“, – sako D.Bouvas.

„Reikia pažymėti, kad šiuo momentu rinkos elgiasi taip, tarsi doleriui niekas negresia. „Žalieji“ išsaugojo patikimo prieglobsčio sunkiais laikais reputaciją“, – tęsia autorius. „Tolimesnėje perspektyvoje šalys, žinoma, diferencijuos savo atsargas ir trauksis nuo dolerio, jeigu turės tokių galimybių.

Yra ir naudingesnių galimybių investicijoms, jeigu galima gauti tokią pat sangrąžą“, – sako treidingo firmos Daily FX valiutos analitikas Kristoferis Vekijas.

„Nepaisant padidėjusios grėsmės doleriui ir JAV iždui, investoriai, kaip ir anksčiau, saugiausiai jaučiasi namie“, – perduoda Dž.Koksas.

Pasak žurnalisto, nerimą dėl dolerio statuso ateityje kelia ir Federacinio rezervo kiekybei sušvelninti programa, kurios dėka atsirado 3 trln. naujų dolerių.

Straipsnyje pateikiami kompanijos Pento Portfolio Strategies prezidento Maiklo Pento (Michel Pent) žodžiai, kad dolerio kaip svarbiausios pasaulio rezervinės valiutos statuso išsaugojimo klausimas „tūkstantį kartų svarbesnis už Šiaurės Korėjos branduolinius bandymus“.

M.Pentas prognozuoja, kad klausimas subręs 2015–2016 metais, kai JAV pradės leisti 30–50 procentų pajamų skoloms apmokėti, prasidės obligacijų rinkos krizė, ir doleris pradės kristi kartu su obligacijų kainomis.

Slaptai.lt nuotr.

Šaltinis: CNBC

2013.06.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *