Aleksandras Valentas. Taip praeina pasaulio garbė


Protingas paukštis. Slaptai.lt nuotr.

Labai įdomios reakcijos po prezidentinių rinkimų šurmulio: konservatoriai švenčia ir mano, kad abu kandidatai buvo jų, liberalai irgi patenkinti dėl to paties – mano, kad abu kandidatai buvo jų…

Panašiai savivaldybių rinkimuose buvo – valstiečiai, konservatoriai ir socdemai – visi trys šventė ir skelbė, kad laimėjo. Liberalai tąsyk laikėsi nuosaikiau ir šventė tyliai, nes visi kandidatai ten buvo jų (teisybės dėlei – apie 90 proc., o formaliai suskaičiavus su visais atsidalinusiais nuo liberalų partijos kamieno – jie surinko daugiausiai tarp paminėtų keturių).

Tęsinys – dabar: Valstiečiai patenkinti, nes laimėjo „jų remiamas kandidatas“. Socdemai – pritilę (įdomu?), savo kandidato neturėjo, liberalus V.Andriukaitis jau anksčiau pralaimėjo. Gal ir neblogai? Juozaitininkai ir radžvilininkai apsibarė jau per pirmus rinkimus, griežė dantimis ir per šituos, tik V.Radžvilas (liberalų judėjimo steigėjas) netikėtai pradėjo šypsotis, bet ir suprantama, kaip nesišypsos filosofas. Centristų A.Guoga – mįslingos nuotaikos. Lažybų statymų bendrovės, aišku, uždirbo, bet kuo gi jis bus dabar? N.Puteikis, aišku, laimingas, anas apmokėjo jo skolas, na ir šiaip ambicijos patenkintos – aplošti profesionalą, oho! A.Maldeikienė, anot jos, švenčia triuškinančią pergalę, nes pagaliau galės europarlamentarams pasakyti tiesiai į akis viską, ką apie juos galvoja (tuo jos misija EP, tikriausiai ir pasibaigs), ir kaip visada patenkinti lenkai, nes patys sau gražūs, ir net vietiniai rusai tam pritaria.

Galima dar pridurti, kad patenkinti ir tautininkai, nes pagaliau turi savo lyderį, tik šiek tiek yra pasimetę, nes dar neatsirenka, kuris čia iš jų toks. Kas dar…?

V.Uspaskichas, na, jis jau senai suprato, kad būti europarlamentaru geriau ir pigiau, nei kaliniu Nr. 1. R.Paksas – nes atsirado viltis, kad į senatvę klanas leis kandidatuoti į Lietuvos prezidentus. Europarlamentarui nebūtų leidę, bet kai esi tik senas lakūnas – galima jau leisti jam viską… Daug dar tų besišypsančių šiandien: Vilija, Juozas…, rinkimų štabų vadovai, net kaži kodėl patenkintas V.Ušackas…, E.Zingeris (na jis – tai visada toks), verslo sektoriaus atstovai – bet tai jau būtų banalu…

Labai reta būsena Lietuvoje, kai visi yra daugiau, mažiau patenkinti.

Teisybė… yra ir nelaimingų: krikščionys, nes neturėjo savo kandidato… buvo Kristus, bet mirė prieš 2000 metų, tiesa, jis prisikėlė, bet ne dabar. Lietuvos išeiviai – realiai niekas tėvynėje į gera nepasikeitė ir nostalgijos jausmas šiandien tai priminė, kad jie ne kartu su laimingais tėvynainiais. S.Skvernelis – kaip ir A.Guoga, nelabai susivokia, kuo jis dabar bus, su kuo bus, pas ką eiti, gal net uždavė klausimą – „o kas aš esu?“.

D.Grybauskaitė…aišku gi, kodėl…, moterys – „nes visi jie tokie“ bei feministės – nes viską vėl reiks pradėti iš naujo. Visi suvokia – kas turi pradžią, turi ir pabaigą. Tokios patirtys išgrynina, praturtina dvasią, tačiau nuskurdina kūną ir todėl, dažniausiai yra liūdnos.

O aš? Kažko, matyt, nelabai patenkintas, nes rašau… džiaugiuosi tais, kurie džiaugiasi, suprantu tuos, kuriems liūdna…, bet kas iš to? Gal prisidėti prie liūdinčių? Nebent dėl moterų, bet man jos protingos ir gražios, nors grožis ir mažai ką keičia pasaulyje.

Vėžlys. Slaptai.lt nuotr.

Kai kurie feisbuko (anuomet ir realybės) draugai (tarkim, A.Račas) parašė neblogų apibendrinimų šiandien – tai išprovokavo ir mane prisidėti… tik su blogu. Bet sieloj ramu, matyt, todėl, kad neturėjau lūkesčių, nei savo favoritų. Pasirodo, kad tuomet taip ir būna. Nauja patirtis. Be to, dar graži, šilta, saulėta pavasario diena, netrukus vasara… Žinau, kiek jau jų buvo, ir nežinau, kiek dar bus tokių dienų gyvenime. Periodas (trys rinkimai vienu metu), pasitaikantis rečiau nei planetų rikiuotė nakties danguje, baigėsi.

Iš tiesų – jausmas, kaip po a.a. E.Nekrošiaus draminių spektaklių. Režisierius (tiesa, kitas) ir šį kartą nenuvylė. Jam ir ačiū. Pasaulyje prasideda naujų kūrinių repeticijos, į kurias stebėtojai neįleidžiami, tačiau bus įdomu perskaityti piarščikų kūrinius, atsirinkti ir apsispręsti, ar verta pirkti bilietą, kai jau bus ką parodyti publikai…

Ir karo nebus, nors štai jau bemaž 30 metų, kaip, anot konservatorių, rusai tuoj puls. Įdomu, kaip pasikeis šis diskursas? Rimtai. D.Trumpas jau pašnekėjo, kad paliks mus vienus. Aš tai nieko prieš – vienas ir esu.

2019.05.27; 21:18

print